Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Discutii despre Epoca II, comentarii la "colectii temat

Colectii personale de trenulete
PDI

Mesaj de PDI » Vin Oct 19, 2007 11:00 am

Printre putinele locomotive diesel ale ep.II, una o putem socoti ca mai deosebita, mai ales ca a tractat trenuri de marfa pina la sfarsitul anilor '70.
Este dieselul dublu din seria BR188 (ex.D311)
Istoria ei, modelele care au reprodus-o si multe altele gasiti aici:

[Link Removed for Guests]

Urmariti link-urile si veti gasi lucruri interesante.

PDI
FloS

Mesaj de FloS » Vin Oct 19, 2007 11:17 am

Iata si V188-ul meu Roco, scara N, cu inscriptii DB.

si aici locomotiva reala:
amiel

Mesaj de amiel » Vin Oct 19, 2007 12:13 pm

Pe cand un topic cu colectia pe N a lui Flos
Gurile "rele" spun ca e nemaipomenita
FloS

Mesaj de FloS » Vin Oct 19, 2007 12:38 pm

COLECTIA mea ...momentan cea din epoca I bavareza o gasiti aici: [Link Removed for Guests] update saptamanal ... in limita timpului meu liber ... dar din cand in cand, atunci cand se aduce vorba de vreun tip de vagon sau locomotiva, voi arata si aici :D
Alex_Stoicia

Mesaj de Alex_Stoicia » Joi Ian 13, 2011 9:17 am

Buna ziua,

Referitor la circulatia vagoanelor de persoane DRG, as dori sa stiu daca modelele Fleischmann 5051, 5052, 5055, 5057, 5058 si 5059 pot forma o garnitura reala, sau erau selectate mai drastic in functie de fiecare tip de vagon in parte.

Multumesc mult.
Numai bine,
Alex
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Joi Ian 13, 2011 12:58 pm

buna Alex,

nu as folosi aceste vagoane intr-o garnitura nici daca mi s-ar da pe degeaba: sunt toate modele Fleischmann vechi cam de 35-40 de ani, cu proportii complet false (sasiuri mult prea groase) si lungimi "standardizate" ca model (desi cele reale aveau lungimi diferite) ca sa se poata folosi acelasi sasiu.

5051, 52 si 55 au si o vopsire gresita, intr-un verde incorect (Flaschengrün, desi dupa inscriptii ar trebui sa fie Braungrün, inainte de 1937 cu "Rundadler")

se intampla pe linii secundare din Schlesien sau Mecklenburg in anii 1920 sa existe garnituri aproape integral formate din vagoane vechi de origine prusaca, insa acestea singure nu ajung: obiceiul era "la tara" ca aproximativ 30% din vagoanele folosite sa aiba "Traglastenabteile" (compartimente pentru obiecte mari: purcei, oratanii, damigene, etc), vagoane care se identifica in nume prin prescurtarea "Tr" si acestea erau obligatorii, indiferent daca in garnitura circula vagon de bagaje sau nu...
toate cele bune,
HR
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”