Discutii despre Epoca II, comentarii la "colectii temat

Colectii personale de trenulete
rally

Discutii despre Epoca II, comentarii la "colectii temat

Mesaj de rally » Mie Sep 05, 2007 11:01 am

Salut Trenulisti !!! :D
Pt a exista o continuitate a mesajelor lui DRG, am mutat toate mesajele aici .
Silviu 20061 a scris :
Salut drg ,foarte interesant ce ne expui ,de apreciat ce faci ,asteptam in continuare informatiile foarte utile pe care le expui mai ales ca sunt printre noi si pasionati ai acestei epoci care ne-a fascinat (epoca II).Poate ai sa ne spui si cite ceva despre vagoanele acestei epoci ,atit cele de calatori dar si despre cele de marfa si poate ne spui ceva si despre locomotivele electrice din aceasta epoca ,eu am o E63 DRG si nu stiu la ce sa o pun sa traga :oops: sau daca a fost locomotiva de manevra :?: Imagine
Am de asemenea si vagoane militare ,poate ne poti spune si ceva legat despre acestea daca se poate
Imagine
Multumesc anticipat . :grin:
LDH a scris :

--------------------------------------------------------------------------------

drg a scris:
Salut. Ma gindesc sa va fac putina teorie despre Epoca II.Pentru Germania Epoca II e impartita in trei:
Ep.IIa :1920-1924
Ep.IIb :1924-1936
Ep.IIc :1936-1945

O mica rectificare

Ep.IIa - 1920-1925
Ep.IIb - 1925-1937
Ep.IIc - 1937-1950
inca o rectificare...

dupa NEM 809D (NEM 800 pentru Germania) epoca II se incheie in 1949, mai exact in vest in 31 octombrie 1949 (schimbarea oficiala a numelui Deutsche Reichsbahn in Deutsche Bundesbahn in Tri-Zone, zona economica unita Anglo-Americano-Franceza) si in decembrie 1949 in est!

multi modelisti au propus subdivizarea in patru subepoci, cu epoca IId din aprilie-mai 1945 in cotombrie-decembrie 1949 (Germania ocupata de aliati) insa NEM nu a luat nici o decizie!

de asemenea, de mentionat ca in epoca "IId" inscroptiile pe vagoane de marfa se schimba, aparand in loc de "DR" (uzual la marfa din 1941 in loc de "Deutsche Reichsbahn" 4 variante, in functie de zona de ocupatie:
"DR-US-Zone", "DR-Brit-Zone" (mai apoi un singur nume, "DR-US-Brit-Zone"
"DR Zone Fr" (in Trizonezia )
"DR USSR-Zone" in Est

mai multe informatii in lucrarile lui Michael Meinhold (compozitia trenurilor in epoca II la DRG/DRB) aparute sub egida MIBA la VTH Verlag!

toate bune,
H
LDH a scris :
Horia,

Vezi ca le-au mai schimbat:

In NEM 800 sunt tratate epocile in general iar pentru Germania NEM 806 D cu perioadele mari si subepocile a, b si c fara mentiuni legate de perioada ocupatiei care oricum sunt bine de stiut.
Au dat perioadele mari chiar daca tranzitia de la o epoca la alta s-a facut intr-un interval mai lung sau mai scurt de timp.
Mult mai interesant mi se pare modul de inscriptionare a materialului rulant, codificarea acestuia (daca pot spune asa), renuntarea la vagoanele cu reclame (cand si de ce?) si uniformizarea intregului parc din punct de vedere al imaginii.
buna,

vagoanele cu reclame au fost un "experiment" bazat pe experienta din epoca I, cam catre 1890, cand unele firme (vezi fabricile de bere, Heinkel cu Persil, etc) si-au vopsit astfel vagoanele private!

in 1925 s-a luat decizia uniformizarii parcului de vagoane si aceasta s-a realizat pana prin 1930; in poze din 1928-29 vagoanele "colorate" au disparut cam cu totul...

raman "altfel decat maronii" numai cele frigorifice (gri cenusa) si unele cisterne private... din ce in ce mai rare si ele!

alt experiment cu reclame se face la DR/DB (West) in 1948-50, cu numai 24 de vagoane G (G02/G10 prusace) cu 4 reclame, 2 pe fiecare parte); nici acesta nu a avut urmari!

toate bune,
H
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
drg

Mesaj de drg » Mie Sep 05, 2007 11:37 am

`Dragii mei ,nu va mai bateti capul ,trecerile de la o subdiviziune la alta nu s-au facut strict in anii respectivi,stiti si voi cum e cu 'tranzitia'.Eu spre ex. am dat anul de incepere al modificarilor ex.1924 ,LDH pe cel al incheierii 1925 si tot asa.Am si un exemplu:
[Link Removed for Guests]
drg

Mesaj de drg » Mie Sep 05, 2007 11:48 am

Dupa cum vedeti fotografia dateaza din 1924 in depoul Bismarck.nu stim luna,ar fi fost interesant dar se observa ca locomotiva un T16 prusac ,mai tirziu Br.94 la DRG isi pastreaza placa cu nr.originala prusaca si astfel banuiesc si culorile.
Ultima oară modificat Mar Oct 09, 2007 12:19 am de către drg, modificat 1 dată în total.
drg

Mesaj de drg » Mie Sep 05, 2007 1:06 pm

Va recomand un site pt toti cei interesati de EpII [Link Removed for Guests] al lui Thomas Noske.El ia primul an de si mai devreme 1919. Deci anii nu sint batuti in cuie.

Da ,Silviu20061, E 63 e o locomotiva de manevra .O gasesti pe site-ul de mai sus la electrklocomotiven-rangierlok cu amanunte. Cit despre trenuri militare ele apartin Ep.IIc iar eu te pot ajuta mai mult cu IIa si IIb.
LDH

Mesaj de LDH » Lun Sep 10, 2007 1:17 pm

O multime de informatii utile legate de Ep.II

Toate cele bune,
LDH
LDH

Mesaj de LDH » Vin Sep 28, 2007 5:36 pm

O chestie simpla de tot :grin:

Scrieti epoca care va intereseaza, tipul locomotivei si seria ei si ... surpriza

Toate cele bune,
LDH
LDH

Mesaj de LDH » Vin Sep 28, 2007 5:37 pm

De exemplu:

Dampf/DRG si

Bafta la cautat!
Toate cele bune,
LDH
LDH

Mesaj de LDH » Sâm Sep 29, 2007 1:23 pm

Pentru iubitorii Ep.II iata ce ne propune DRG sa urmarim

iar de saptamana viitoare, la topicul lui, vor urma niste "cstiuni" care spera sa va faca placere tuturor.

Bafta!
Toate cele bune,
LDH
LDH

Mesaj de LDH » Sâm Sep 29, 2007 1:53 pm

:-P

Rabdare si tutun ...
Toate cele bune,
LDH
robertanasa

Mesaj de robertanasa » Mar Oct 09, 2007 9:25 am

LDH scrie:Pentru iubitorii Ep.II iata ce ne propune DRG sa urmarim

iar de saptamana viitoare, la topicul lui, vor urma niste "cstiuni" care spera sa va faca placere tuturor.

Bafta!
:mask:
Cu respect,
Robert
amiel

Mesaj de amiel » Vin Oct 12, 2007 12:54 am

Referitor la postul lui Flos de la topicul Epoca I-a
EXCELENT
Pana sa citesc, nu mi-am dat seama ca setul este la scara N. Am crezut ca cineva a postat aceleasi poze .
Intr-adevar Fleischmann a scos acelasi set la scara N (N picolo)
LDH

Mesaj de LDH » Vin Oct 12, 2007 12:22 pm

Si este abia inceputul cu epoca I :grin:
Toate cele bune,
LDH
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”