Pomi facuti acasa

Cele mai practice metode de teraformare, prezentare si aplicare in practica. Metode de aplicare, realizare a vegetatiei.
LDH

Mesaj de LDH » Sâm Iul 19, 2008 11:42 pm

Je zice ca arata corect pentru scara 1:87

Daca face pomii cu frunzele mai rarite e bine dar e bine si asa
Toate cele bune,
LDH
[Link Removed for Guests]
zola

Mesaj de zola » Dum Iul 20, 2008 3:07 am

Am mai incercat pomi facuti din buruieni vopsite cu tempera si pe urma patinate cuu fixativ ...
In spate la hornbach este direct camp acolo mai vine lumea sa isi mai incerce un aeromodel etc etc , dar se gaseste si o ''plantuta'' cu o inaltime de cca un metru , pe noi ne intereseaza doar varful alcatuit din bobite mici si verzi(ca un minicopacel)
si au un miros placut , din cate am inteles pe vremuri se foloseau ca ''agent de parfumare'' la sapunul de casa, o sa pun o poza maine sa vedeti despre ce este vorba ...
Eu am cules cateva asta taoamna cand erau si uscate si vrezi pe cele uscate le-am folosit imediat si pe cele verzi le-am aruncat ca nu am avut rabdare sa le usuc.
Deci se i-a un manunchi din buruiana se aranxeaza cu forfecuta pana se obtine o forma cat mai reusita , daca nu ajunge un singur ''trunghi'' se mai aduga pana se obtine un copac mai des, apoi trunghiul se leaga bine cu lita,sarma sfoara etc.
Pentru cosmetizare trunchiului se poate infelii in hartie igienica ( cel mai folositor material pe o diorama) ipsos, chit plaso ce aveti la indemana.
apoi se poate vopsii cu tempera sau ceva acrilic (daca ati folostic plasto). prin scufundare.
Culoare natrula a copacelului uscat este destul de buna dar frunzisul este plic copacul este uscat ..nu prea exista asa ceva , se poate patina cu fixativ de calitate slaba care are un continut de fie destul de ridicat ( eu am incercat un cu unul luat de la compatrihoti...era plin dar nu scotea nici un ''fas'' ) dar pe internet arata grozav .
Bafta!
suind pe creste colosale<br>tanjind turceste pe sofale
sesamcave

Mesaj de sesamcave » Dum Iul 20, 2008 7:58 am

@ zola,
Cred ca plantuta de care spui tu este ....pelinul. Sau nu ? :?:
Marius.
HO...HO...HO.....si HOe...HOe...HOe...dragii mosului....

Roco Multimouse.....Am aceasta centrala ...
zola

Mesaj de zola » Dum Iul 20, 2008 8:00 am

nu stiu cum se numeste , ca altfel ii spuneam numele, porbabil ca asa se numeste
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Iul 20, 2008 12:16 pm

hartia igienica e buna insa nu peste tot.daca vrei sa acoperi suprafete e preferabil
servetelul de bucatarie care este absoarbe bine apa si are o anumita elasticitate,
spre deosebire de hartia igienica,aceasta fiind solubila in apa,rezultatul fiind doar o
pasta,un chit mai bine zis
Cosmin
zola

Mesaj de zola » Dum Iul 20, 2008 2:49 pm

hartia igienica nu pare sa fie solubila... eu unul am acoperit o fata de munte de cca 100/60cm cu hartie igienica + aracet si nu s-a topit nu s-a crapat nu s-a nimic..
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Iul 20, 2008 2:59 pm

inseamna ca ai folosit hartie diferita de ce am eu.pentru relief folosesc servetele
de bucatarie,de preferinta in roluri.pentru trunchiul copacilor am folosit hartie
igienica
Cosmin
sandy

Mesaj de sandy » Dum Iul 20, 2008 7:23 pm

Salutare,
Zola,am incercat si eu cu pelin(are dreptate sesamcave0 dar sint citeva inconveniente printre care si faptul ca dupa o vreme pomii devin friabili,se usuca si practic "se sparg.Iar munca nu e mica.
Personal,cred ca cele mai bune rezultate se obtin cu spuma de mare de la Busch sau de la Noch(practic,e acelasi lucru).
s
Sandy-Trainsylvania Railway Club-Cluj-Napoca
obiwan

Mesaj de obiwan » Dum Iul 20, 2008 8:05 pm

Salutare, pomicultori! Ar mai fi o metoda: cea din manunchi de fire de cupru. Voi descrie mai amanuntit procedeul. Se ia un segment de 6-11cm de fire, preferabil din cercul de ecranare de la monitoare sau televizoare vechi.Unul din capete se taie si se infasoara in jurul lui (matiseaza) o litza ; cam 15-20 spire, una langa alta. Apoi se pune un pic rasfirat pe foc, pt. a se arde emailul, inlesnind astfel aderenta materialelor folosite ulterior. Dupa ardere se rasuceste intr-un singur sens trunchiul, crengile, varfurile, apoi se ajusteaza lungimile cu un sfic. Dupa ce ati dat o forma cat mai naturala preparati o pasta din aracet si tus, eventual un varf de cutit de creta macinata. incepeti aplicarea pastei cu o pensula dinspre radacina spre ramuri. Se va usca relativ repede, se poate interveni ulterior pt. optimizarea formei. Ultima etapa consta in aplicarea repetata a aceleiasi paste pe suprafetele unde dorim sa lipim frunze. Noch, rumegus tusat cu verde, portocaliu, rosu, etc. Bafta!
rally

Mesaj de rally » Dum Iul 20, 2008 10:11 pm

La downloads avem un material de la SVIO, cu copaceii facuti din sarma.
[Local Link Removed for Guests]
rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Dum Iul 20, 2008 10:41 pm

Salut

In cazul in care aveti de facut mai mult de 2-3 copaci, sustin cu tarie metoda propusa de Sandy.
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
zola

Mesaj de zola » Vin Iul 25, 2008 10:49 am

Bine bine, cu pelinul eu nu am avut probleme adica ala care era uscat l-am scuturat de cateva ori si a fost ok pe urma clasica stropeala cu apa+aracet si aia este.
Acum m-a gandeam cum sa fac un uber-copac ma gandeam sa folosesc un bonsai uscat sau o creanga mai calumea apoi plato chit plus sarme si gata... dar deocamdata ramane doar ideia
Pai cu burete noch trunghi busch pana la urma daca pui munca si banii .. tot cam pe la un copac prefabricat ajungi... credeam ca era vorba de copacei ieftini cu resure ... ''naturale''
Eu unul si iarba am facut-o tot singurel...:( adica am fcaut rost de o punga de rumegus de brad pin ce era acolo in mod clar o rasinoasa comuna , l-am bagat in blender pana a ajuns la o dimensiune potrivita apoi am amestecat apa+ tempera pana am avut o culare buna catvea teste pe esantioane de rumegus( cand se usuca devine mai deschisa) pe urma am amestecat apa colorata cu rumegusul si gata aceiasi culare ca a ierbii din parc, aceiasi aplicare ca iarba noch...
Ultima oară modificat Vin Iul 25, 2008 9:40 pm de către zola, modificat 1 dată în total.
felippe

Mesaj de felippe » Vin Iul 25, 2008 9:19 pm

zola scrie:...pe urma am mestecat apa colorata cu rumegusul...
Si cum e la gust?
Valentin Voica

zola

Mesaj de zola » Vin Iul 25, 2008 9:41 pm

delicios ! recomand! se pare ca iar imi racesc gura de poamana ... numai sa am parte de comentarii inutile :(
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Vin Iul 25, 2008 9:56 pm

Era o gluma, mai destindem atmosfera din cand in cand ca sa ne simtim bine, sunt convins ca felippe apreciaza sfaturile tale.
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Teraformare si vegetatie”