Pomi facuti acasa

Cele mai practice metode de teraformare, prezentare si aplicare in practica. Metode de aplicare, realizare a vegetatiei.
Prognosis

Alti copacei saditi si crescuti in pepiniera proprie

Mesaj de Prognosis » Sâm Oct 27, 2007 7:03 am

Gradina s-a extins...

primele frunze de arin...
Imagine
stejarul:

:-D e inca la uscat!!!
Ultima oară modificat Sâm Oct 27, 2007 11:02 pm de către Prognosis, modificat 1 dată în total.
Prognosis

Copacul demn, se,nalta in gradina mea, ametit de soare,....

Mesaj de Prognosis » Sâm Oct 27, 2007 7:18 am

Copacul demn, se,nalta in gradina mea, ametit de soare, de lumina grea...

Stejarul:
Imagine
Plopul:
Imagine
Pepiniera...
Imagine

sa vedem ce mai sadim saptamana viitoare!
Prognosis

Copacelule

Mesaj de Prognosis » Sâm Oct 27, 2007 7:21 am

...
Ultima oară modificat Sâm Iul 19, 2008 8:19 pm de către Prognosis, modificat 1 dată în total.
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Sâm Oct 27, 2007 1:31 pm

@zola
uite,poate te ajuta cu ceva....
am facut si eu cu materiale vegetaleinsa trebuie fixate cumva,fixativ de
par sau lac fixant mat,altfel se usuca si cad,se faramiteza
iti recomand frunze si bosketi de la noch,busch....

Imagine Imagine
LDH

Mesaj de LDH » Sâm Oct 27, 2007 3:05 pm

Mai Cosmine mai!

Nu te mai laud ca nu are rost. Stii tu mai bine ce si cum dar ... chapeau Imagine

Ce am scris mai sus este valabil si pentru Prognosis, Zola si toti cei care prin munca deosebita si, mai ales, descrierea procesului tehnologic aduc un PLUS modelismului.

Un sincer BRACO tuturor.
Ultima oară modificat Dum Iul 20, 2008 10:55 am de către LDH, modificat 1 dată în total.
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Sâm Oct 27, 2007 3:47 pm

@LDH

multumesc!stii bine ca nu de laude avem nevoie pe forum ci de activitate,postari
cu realizari,reusite nereusite,sa vedem toti,sa invatam unii de la altii,sunt de parere ca toti cei care
stiu sau au facut cate ceva sa impartaseasca pe forum,nu frustrarile cotidiene sau
mai stiu eu ce...asa ca ,.postati oameni buni,fara frica :grin:

P.S. copacii sunt facuti de nevasta-mea,in ultimul timp rabdarea imi cam lipseste
ca si timpul de altfel :-P
Crios

Mesaj de Crios » Sâm Noi 10, 2007 2:15 pm

LDH scrie:Iar eu, trebuie sa caut mai intai, am sa postez niste metode de facut busteni ca am vazut unii sunt interesati de cai ferate forestiere. :grin:
Pe cartula.ro exista doua metode dintre care una este asta:

"Hamm!
Cu ce sa ma mai distrez azi?
Nu prea am chef de pictura ci mai degraba de construit ceva.
Am luat o bucata de rama si am taiat din ea 7 bucati. Cinci dintre bucati le-am incalzit pe rand la un capat si am tras de ele ca si cum as fi vrut sa optin "fir tras" doar ca am tras mai putin decat pentru aceasta operatie. Plasticul fiind cald, dupa ce am tras de el. am indoit la ~90 grade din partea groasa si am taiat la jumatatea partii care a ramas subtire.
Am lipit cele cinci bucati astfel optinute si o bucata dreapta in jurul celei de-a saptea care este si ea dreapta.
Am mai tras cateva fire mai subtiri pe care le-am lipit intre bucatile groase, am asteptat ca lipitura sa devina cat de cat ferma si am chituit de jur imprejur cu Plasto (fig.1)
Acum trebuie sa tai la inaltimea la care piciorul personajului trebuie sa stea asa ca am trasat pe unde voi taia (fig.2).
Am facut taietura ceva mai jos (cam cu un mm.)(fig.3) in asa fel incat dupa ce voi chitui si finisa, talpa piciorului sa se aseze bine(fig.4)

Imagine

In continuarea la ceea ce am facut data trecuta: am dat cu "Plasto" pe partea de deasupra (locul unde a fost taiat) si cat acesta era prospat intins am gravat pe suprafata, cu ajutorul unui ac, "cercurile anilor".
Cu o pensula de ulei cu parul scut si aspru am intins pe toata suprafata "Plasto" amestecat cu lipici din cel la recipient cu ac. Fireste ca n-am mai dat si pe partea unde am gravat "cercurile". Am insistat cu intinderea cu pensula in diverse directii in asa fel incat sa ramana mici santuri pe suprafata.
Dupa uscare am vopsit buturuga cu un gri deschis (75 de la Matchbox) exceptie partea de sus pe care am vopsit-o cu maro deschis(63 de la Revell), ambele email.
(Codurile Matchbox sunt exact aceleasi cu cele Revell. La acelasi cod, aceiasi culoare.)
Dupa ce s-au uscat culorile de baza a urmat o spalare cu maro inchis optinut din rosu cu negru, acrilice, de la Italian. Dupa uscare a mai urmat o spalare cu negru tot de la italian.
Probabil ca-i voi "tranti" un lac mat.

Imagine

Mai e pe respectivul site o metoda pe care o s-o livrez imediat cum refac articolul care la transpunerea in noua versiune a pierdut cateva link-uri.

Bafta!
rally

Mesaj de rally » Sâm Noi 10, 2007 4:18 pm

Meseriasa buturuga ! :grin: :aplauze: Dar m-ai dat pe spate cu naturaletea culorilor cizmei :x
La ce scara sunt lucrate ? Am citit demult articolul de pe Cartula , dar nu mai tin minte scara... mi-a ramas parca in memorie ca erai prin spital cand lucrai la muschetar.
rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
Crios

Mesaj de Crios » Sâm Noi 10, 2007 6:20 pm

Scara figurinei e 1:16 si ma bucur ca-ti place.
La ceva vreme dupa ce am iesit din spital am terminat figurina si a fost in premiera vazuta la Expo Vaslui 2006.

Imagine

Asta e o scara care se lucreaza relativ usor, dar sunt lucruri pe care le fac chiar de la 0 si la scari mult spre trenuri (am facut si la scari feroviare la viata mea :lol: )
Exemplu:
Imagine
Casa e 1:72.
In imagine se vad si doua structuri de viitori pomi dupa principiul constructiei din sarma.

Si ca tot scriam de buturugi, iata si articolul scris de Alguhan pe tema busteni/buturugi:
http://www.cartula.ro/index.php?option= ... &Itemid=83

Bafta!
LDH

Mesaj de LDH » Sâm Noi 10, 2007 8:57 pm

Merci Crios!

M-ai scapat de "corvoada" desi cred ca ai inteles ca-mi place sa caut materialele documentare iar la voi sunt o gramada.

Poate ne povestesti despre casuta. Arata bine si niste informatii legate de materiale si tehnologie nu strica.
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Sâm Noi 10, 2007 9:19 pm

practic si frumos

pentru pomi,prefer metoda sarmulitelor impletite
cand am sa gasesc ramuri naturale care pe care sa pot aplica frunze am sa incerc
si metoda asta.deocamdata sunt foarte multumit de rezultatul obtinut
buturugile cred ca se pot confectiona si din material natural,lemn,avand grija sa fie
la scara,cat de cat
am cateva incarcaturi de trunkiuri ptr vagoane facute chiar din crengi drepte pe
taiate la dimensiunea potrivita....uneori natura ne ofera solutia cea mai simpla si
mai rapida,fara sa ne dam seama
Crios

Mesaj de Crios » Dum Noi 11, 2007 3:01 pm

LDH scrie: Poate ne povestesti despre casuta. Arata bine si niste informatii legate de materiale si tehnologie nu strica.
Am deschis un subiect separat pe tema asta la articole (http://www.forum.jucarii.com.ro/modules ... 1437#21437) ca sa nu amestecam temele.
buturugile cred ca se pot confectiona si din material natural,lemn,avand grija sa fie
la scara,cat de cat
Foarte adevarat doar ca uneori lemnul da probleme care nu-s legate de scara ci de faptul ca el "lucreaza" intreaga lui viata la orice schimbare de temperatura si umiditate asa ca inainte de a-l folosi in diorama trebuie tratat corespunzator lucru care nu da intotdeauna rezultatele scontate in timp indelungat, dar fireste ca cea mai buna imitatie a lemnului este lemnul in sine si poate fi gasit ca atare si in dioramele mele.
Exemplu:
Imagine
sau
Imagine

Bafta!
kostelini

Mesaj de kostelini » Joi Noi 22, 2007 9:42 pm

Navigand pe net am gasit si o pagina cu o metoda parca "mai realista" la realizarea pomilor: http://www.modelrailroader.ca/niagara-e ... umn-trees/
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Sâm Iul 19, 2008 8:24 pm

Metoda cu burete de baie
O idee mai veche m-a determinat azi sa o incerc. Pentru trunchi am folosit cateva crengute din arbustii din fata blocului, culese asta iarna si uscate in casa. Frunzarisul, coronamentul, l-am facut din burete de baie. Cu o foarfeca buna am decupat buretele dupa imaginatie. Cu solutie de aracet si apa in proportii egale am pulverizat buretele si apoi in doua straturi succesive am presarat fie granule Noch fie patrunjel verde uscat (la pungulite de la alimentara).
Imagine Imagine Imagine

Metoda cu plante de acvariu
Am facut doi arbusti ornamentali folosind varfurile a doua ghirlande de plante de plastic pentru acvariu. Muiate in arect si peresarate fire de vegetatie Noch si gata. Simplu si in 5 minute arbustii ce vor sta pe spatiul verde din fata postei sunt gata.
Imagine Imagine Imagine
Detalii
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Sâm Iul 19, 2008 10:25 pm

@Prognosis

incerca sa macini un pic buretele in rasnita de cafea :grin: si apoi aplici pe trunchi
asa cum ai facut-o la ceilalti copaci...metoda asta era arhifolosita in cluburile de
modelism la casa pionierilor inainte de ´89....
Scrie răspuns

Înapoi la “Teraformare si vegetatie”