Minidiorama - "Prizonierul"

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Endo_ro

Well-Known Member
Trenulist
28 Octombrie 2016
662
0
Bucuresti
trenulete.cabanova.com
WEBSITE
http://trenulete.cabanova.com
LOCATION
Bucuresti
Salutare tuturor,

Am onoarea sa va prezint minidiorama intitulata Prizonierul. Tema, asa cum reiese din titlu este militara, statica si surprinde momentul in care trupele KFOR retin un individ suspect in vederea efectuarii controlului si stabilirii identitatii acestuia. Totusi, militarii actioneaza precaut, cu mainile pe arme si chiar indreptate catre prizonier, chiar daca acesta pare inofensiv. Niciodata nu poti anticipa pericolul care poate aparea in orice moment, iar misiunea trebuie sa se termine bine pentru toata lumea. :razz:













Dupa cum se vede fotografiile au fost facute imediat ce am terminat aplicarea ierbii, care apare pe figurine :oops: pentru ca nu am avut rabdare sa las sa se usuce si sa le curat :p .
Astept cu placere parerile si criticile voastre. :wink:
 
:aplauze:

foarte frumos. pacat ca nu se organizeaza un concurs cu astfel de minidiorame cu teme legate de modelismul feroviar, iar cea mai frumoasa lucrare sa fie premiata cu ceva ... :idea: .. de valoare ( un statset, o locomotiva, etc ) mie mi-ar place sa organizez anual un astfel de concurs, iar dupa cativa ani sa deschid o expozitie cu minidioramele castigatoare din anii precedenti.
 
Da, ar fi draguta ideea cu concursul.

Mai pun trei imagini cu cea de-a doua vigneta (daca am inteles bine asa se numesc minidioramele astea cu 2-3 figurine).

Este vorba despre SPAD XIII, un avion biplan de lupta cu un singur loc in cockpit, folosit in primul razboi mondial de armatele Frantei, Italiei, Angliei si Statelor Unite ale Americii. A zburat prima data in august 1917 si era dotat cu doua mitraliere, avand un motor de 220 cai putere, iar ulterior 235 cai putere. Georges Guynemer a fost un renumit pilot francez care a zburat cu aparatul, la 11 septembrie 1917 fiind doborat, insa nu inainte de a inregistra 53 victorii in lupta.
Viteza maxima 220 km/h la 2000 m alt.
Anvergura aripilor 8.02 m, lungime 6.20 m, inaltime 2.30 m, armament 2 mitraliere fixe 7.9 mm.





 
Pietreeeeeeeeeeeeee!

Excelent Endo cu urmatoarele observatii:

Cand un transportor calca iarba apoi o calca nu gluma, adica ramn urme. La tine nu se regasesc intre roti. Ca sa nu mai carcotesc ca rotile fiind pline de noroi acesta trebuia sa se regaseseasca si pe iarba.

Spad ca Spad dar s-o stim si noi adica interesant era daca ne prezentai poze de detaliu cu cockpitul, amenajare, completari, aparatura de bord, adica ce ai adus nou fata de modelul din cutie. Nu ma pronunt in privinta inmatricularii si camoului dar promit sa ma documentez si sa te "mitraliez" :evil:

Aaaaa ... si ce cauta tipul ala din trupele speciale, parca are un M16, lanaga Spad?
 
Of ce de critici ... Dar asa imi place :p
Am vazut LDH ca ai posturi si pe alte forumuri de specialitate militara :lol:

Chestia cu iarba, cu urmele, cu santurile de la cauciucuri care sunt curate in loc sa fie cu namol .... mi-am primit papara de la cei de pe cartula.net

Fiind incepator, era prea mult pentru mine de prima data.

Cu Spad-ul .... am fost tare criticat ca soldatelul ala e din trupele KFOR si ... s-a intors in timp :D

Pe urma cu relieful. Avionul nu putea ateriza pe denivelarile alea, ca venea in bot. Elicea trebuia sa aiba culoarea lemnului, desi ei o aratau neagra in prospect. De cockpit nici nu poate fi vorba sa-i fi pus bord ... ca nu avea. Imbunatatirile, poate pe viitor. ;-)
Mitraliaza-ma ca-mi place.

Chiar ma gandeam, vazand ce fac modelistii inraiti. Pai la o diorama cu trenuri, la asa o suprafata mare, ca sa detaliezi tot la nivelul la care o fac modelistii, probabil ca as termina tot la vreo 20 de ani dupa pensionare :D

Si ca sa iti mai dau de lucru ...







... dati cu pietroaie ca se vad toate defectele. :D
 
Endo_ro a spus:
Of ce de critici ... Dar asa imi place :p
Am vazut LDH ca ai posturi si pe alte forumuri de specialitate militara :lol:

Chestia cu iarba, cu urmele, cu santurile de la cauciucuri care sunt curate in loc sa fie cu namol .... mi-am primit papara de la cei de pe cartula.net

Fiind incepator, era prea mult pentru mine de prima data.

Cu Spad-ul .... am fost tare criticat ca soldatelul ala e din trupele KFOR si ... s-a intors in timp :D

Pe urma cu relieful. Avionul nu putea ateriza pe denivelarile alea, ca venea in bot. Elicea trebuia sa aiba culoarea lemnului, desi ei o aratau neagra in prospect. De cockpit nici nu poate fi vorba sa-i fi pus bord ... ca nu avea. Imbunatatirile, poate pe viitor. ;-)
Mitraliaza-ma ca-mi place.

Chiar ma gandeam, vazand ce fac modelistii inraiti. Pai la o diorama cu trenuri, la asa o suprafata mare, ca sa detaliezi tot la nivelul la care o fac modelistii, probabil ca as termina tot la vreo 20 de ani dupa pensionare :D

:D :evil: :D :evil: 8) :D
 
Si acuma foarte serios, daca nu ti-a placut postul meu de mai sus, continui:

Cred ca este bine cum ai inceput dar de ce naiba am eu impresia ca te grabesti sa termini machetele? O fi o parere?

Ca ai luat papara pe cartula nu e bai. E foarte bine. Eu in locul lor te trimiteam sa cetesti la "tehnici" dupa sa iei "blindate" si sa termini cu "aviatia" :D . Important este ca le-a placut tema dioramei tale asa ca nu ai de ales trebuie sa continui.
A luat papara si Viorel. Singurul de la noi care nu a fost taxat e SSi dar el are state vechi de plata in ale modelismului.

Aaaaa ... era sa-l ratez pe Rally care si-a luat si el portia ... tot pe cartula.

Inca nu ma bag la camion. Te mai las sa lucrezi la Ivan putin, sa corectezi cate ceva. Vezi ca tot pe cartula ai cateva modele de ZIL 157.
Astept corecturile si pe urma, daca o mai fi ceva de spus, pietrele :D
 
de ce naiba am eu impresia ca te grabesti sa termini machetele?
Daca ma mananca .... :D O sa-mi mai treaca ca am luat unguent. La inceput vrei sa termini ceva ... orice ;-) Si din cauza lipsei de timp, am incercat sa dau o bidinea si sa faca si plici. Nu merge, stiu !!! Astea raman amintire ca primele nazbatii. Mai am cutiute destule pt la toamna. iar lucrarea mare va fi la diorama. Dar sa nu-i spui lui Rally. Lasa-l sa-l amagesc putin cu un set digital. Mai incolo ii spun de diorama ... sau diorame. :twisted: :twisted: :twisted:
 
waw! asta chiar e o veste .... de piatra. :D

Casa de piatra, trenulete de piatra, diorame de piatra si tot ce-ti mai doresti din piatra.

Sa fiti sanatosi, fericiti, copii multi sa aveti si diorame..... Sa va iubiti mult.


Sper ca si sotiei tale sa-i placa pasiunea ta, altfel..... n-o sa prea gasesti spatiu. Ai atentionat-o inainte de ceea ce o asteapta???

Sa fiti fericiti.