Anunt important: [Local Link Removed for Guests]
In perioada 10-15 decembrie 2018, forumul poate sa functioneze cu intreruperi, se face upgrade.

Caile Ferate "La Ursu"

Colectii personale de trenulete

Moderator: rrzxxx

Scrie răspuns
mpursu

Mesaj de mpursu » Mie Aug 26, 2015 1:52 pm

Happy Birthday to Me Imagine
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
scristi

Mesaj de scristi » Mie Aug 26, 2015 2:32 pm

La multi ani, sanatate si multe trenulete.
Tel: 0723.730.229<br>
dac

Mesaj de dac » Mie Aug 26, 2015 10:15 pm

Many Happy Returns, Mircea !

Si ca dedicatie, un fan-made clip:
NanoXmaus + Roco 10764 + GenLI-S88 + Rocrail
mpursu

Mesaj de mpursu » Joi Aug 27, 2015 8:26 am

Mulţumesc mult 8)
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
macleod

Mesaj de macleod » Lun Sep 14, 2015 12:53 pm

Mai bine mai tarziu decat niciodata: La multi ani! si cat mai multe locomotive (si vagoane)
Pot sa intreb de unde e setul ala de suport de lumanari de tort ? Sau face parte din cadoul supriza ? :-P
Pentru maniacul din tine:
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Sep 14, 2015 3:02 pm

Mulţumesc 8)
Setul de lumână’ri a venit tot sub form㒠de cadou :aplauze:
mpursu

Mesaj de mpursu » Mar Oct 13, 2015 9:31 pm

în parcul de material rulant al Că’ilor Ferate "La Ursu" se anunţ㒠[Local Link Removed for Guests] :grin:
Chiar aşa, ce vagon restaurant s㒠aleg, astfel încât s㒠se potriveasc㒠în simpaticul meu expres internaţional? Mi-ar plă’cea s㒠aib㒠aceeaşi înă’lţime şi cam acelaşi stil cu celelalte vagoane (Balkan Express etc)
mpursu

Mesaj de mpursu » Joi Oct 22, 2015 11:59 am

Conducerea Că’ilor Ferate "La Ursu" este foarte încântat㒠de noul vagon restaurant Imagine aşa c㒠este dispus㒠s㒠acorde discount la [Local Link Removed for Guests] Imagine
mpursu

Mesaj de mpursu » Vin Oct 23, 2015 9:17 pm

Prima imagine oficial㒠a noului vagon restaurant, în cadrul trenului expres internaţional Imagine
[Link Removed for Guests]
mpursu

Mesaj de mpursu » Sâm Oct 24, 2015 3:14 pm

Simpaticul vagon restaurant este... polonez, epoca IV-V, deci cu puţin㒠bună’voinţ㒠se potriveşte cu vagoanele expresului meu Imagine
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Proprietarul anterior l-a dotat cu lumini interioare şi cu pasageri Imagine
Sunt foarte încântat atât de vagonul în sine, cât şi de celebra inscripţie "BATOH PECTOPAH" (daaa, ştiu, primul "T" este "Gamma" mare), pe care o ţin minte din vremuri imemoriale şi de care m㒠amuzam tare mult citind-o exact aşa cum o vedeam scris㒠Imagine Imagine
mpursu

Mesaj de mpursu » Dum Noi 01, 2015 8:27 pm

Pe că’ile mele ferate ruleaz㒠un tren expres de pasageri, tractat de nă’zdră’vana locomotiv㒠BR03 (Piko) care a trecut prin foarte multe aventuri, şi un tren de marf㒠"DB Cargo", tractat de locomotiva BR152 (Roco) dotat㒠cu sunet.
[Link Removed for Guests]
mpursu

Re: Caile Ferate

Mesaj de mpursu » Sâm Mai 07, 2016 3:04 pm

Căile Ferate "La Ursu" se pregătesc din nou de (re-re-re-re)instalare 8)
Pentru reproiectarea liniilor, colectivul de proiectanți a lucrat intens :cafea: , iar acum s-a realizat prototipul noii idei privitoare la remiza locomotivelor cu aburi:
Imagine Imagine
Se remarcă simplificarea accesului la remiză și, în premieră, utilizarea unui tronson reglabil Fleischmann nr.art.6110 (80-120mm), restrâns la maximum, pentru a aduce liniile remizei în poziții identice. De asemenea, prin utilizarea intenționată :grin: a unui tronson 6127 în locul unui 6138 (cum scrie la carte), între liniile paralele s-a obținut exact distanța de 54mm corespunzătoare liniilor care intră în remiză :aplauze:
ALX

Mesaj de ALX » Sâm Mai 07, 2016 7:13 pm

Super faina remiza, vad ca tot pe profi-gleis esti si tu. Pot spune cu adevarat ca merita banii acele linii precum si acel macaz. Mult succes la reinstalari :)
mpursu

Mesaj de mpursu » Sâm Mai 07, 2016 8:06 pm

Mulțumesc, ALX! Dintre șinele cu care am lucrat până acum, și eu spun că Fleischmann Profi-Track sunt cele mai bune pentru căile ferate "temporare" 8)
Mult succes la sonorizarea locomotivelor & felicitări pentru noile achiziții! :aplauze:
mpursu

Mesaj de mpursu » Dum Mai 08, 2016 9:23 pm

Căile ferate sunt așezate conform noului proiect (deja modificat la fața locului :grin: ):
Imagine Imagine
Iată noul depou de locomotive (stânga) și noul depou de vagoane (dreapta):
Imagine Imagine
Cele două depouri sunt inversate față de configurația anterioară, iar linia de programare este acum integrată în depoul de locomotive, după cum este normal 8)
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”