Caile Ferate "La Ursu"

Colectii personale de trenulete
Scrie răspuns
mpursu

Mesaj de mpursu » Mar Oct 07, 2014 9:35 am

Exact aşa sunt fă’cute osiile originale, iar lamelele mele colectoare calc㒠pe roţi şi frecarea este mare. Eu doresc s㒠le înlocuiesc cu osii izolate pe o parte, fiindc㒠astfel lamelele colectoare pot s㒠calce pe axe şi nu pe roţi, frecarea fiind mult micşorată’.
dac

Mesaj de dac » Mar Oct 07, 2014 11:55 am

Eu am reusit sa pun osii Piko la vagoanele Heris, care veneau cu osii descentrate din fabrica. Axul osiilor Piko este ceva mai lung decat cereau boghiurile iar miscarea lor era franata. Am largit spatiul necesar fixand osiile initial imediat inafara locasurilor, si incalzind boghiul cu un foehn pt. cateva minute. Dupa racirea sub apa rece de la robinet, boghiurile au ramas in noua pozitie, perfecta pt. osiile Piko. Si nu uita de o micropicatura de ulei in fiecare locas.

Ma gandesc ca 0,4mm nu este imposibil de obtinut la boghiurile tale si nici nu s-ar sesiza vreo diferenta.
Ultima oară modificat Lun Oct 13, 2014 12:08 pm de către dac, modificat 1 dată în total.
NanoXmaus + Roco 10764 + GenLI-S88 + Rocrail
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Oct 12, 2014 10:53 pm

Se poate ajusta/mari distanta dintre punctele de prindere la boghiuri, cu ajutorul unui spiral. Operatia este oarecum delicata, pentru ca unghiul varfului spiralului trebuie sa coincida cu unghiul dela capetele osiilor. ....
mpursu

Mesaj de mpursu » Mie Oct 29, 2014 11:40 am

în binecunoscutul meu stil Imagine, m-am adresat direct firmei Hornby, sub egida că’reia îşi desf㒺oar㒠activitatea Rivarossi (sau cel puţin aşa am înţeles eu). Spre marea mea surpriz㒠(în sens pozitiv, evident Imagine), dialogul a continuat şi cei de la Hornby mi-au transmis c㒠au identificat osiile adecvate pentru vagonul meu - nr.art.E0363 Electrotren - şi mi-au indicat distribuitorii din România de unde le pot obţine. în plus... firma mi-a oferit gratuit cele 4atru osii, just this once (numai de data aceasta), ca s㒠m㒠ajute la remedierea mai rapid㒠a problemei semnalate Imagine
Ieri am primit pacheţelul respectiv şi, foarte încântat, am mă’surat osiile. Diametrul era de 10.3 mm Imagine, dar lungimea osiilor era de 24.3 mm Imagine... Totuşi, încurajat de mesajele voastre anterioare, am încercat s㒠le înlocuiesc şi... am reuşiiiiiit!!! Noile osii se potrivesc perfect în boghiurile vagonului şi se rotesc foarte frumos, fă’r㒠frecă’ri. Aşa c㒠am modificat rapid colectoarele astfel încât s㒠calce pe axe, ceea ce a îmbună’tă’ţit FOARTE mult rularea vagonului fă’r㒠s㒠afecteze culegerea curentului. Deci... acum pot declara încheiat㒠operaţiunea respectivă’, mulţumind tuturor celor care m-au ajutat Imagine
Imagine Imagine Imagine
mpursu

Mesaj de mpursu » Mar Ian 27, 2015 6:29 pm

MoşCră’ciun2014 a fost foarte generos, aşa c㒠am gă’sit sub brad... setul Roco nr.art.61417 Imagine, compus dintr-o locomotiv㒠cu aburi BR50 cu sunet şi cinci vagoane de marf㒠tare simpatice:
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
La acest tren am ataşat înc㒠cinci vagoane platform㒠pe care le cunoaşteţi deja, aşa c㒠m-am apucat de manevre Imagine
mpursu

Mesaj de mpursu » Mar Ian 27, 2015 6:40 pm

De asemenea, garnitura mea DB Cargo are acum şapte vagoane Imagine
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
Evident, şi cu acest tren am fă’cut manevre 8)
dac

Mesaj de dac » Mar Ian 27, 2015 9:28 pm

'Aratoasa' garnitura DB cargo !

Deosebite si fin realizate vagoanele 4, 5, 6. Sa le rulezi sanatos !
NanoXmaus + Roco 10764 + GenLI-S88 + Rocrail
gamitzu

Mesaj de gamitzu » Mar Ian 27, 2015 9:31 pm

:grin: Superba masina BR50. Are motorul in tender sau in cazan? Sa le rulezi sanatos si la mai multe.
mpursu

Mesaj de mpursu » Mie Ian 28, 2015 9:46 am

Mulţumesc pentru aprecieri!
Vagoanele 4 şi 5 sunt noută’ţile din garnitura DB Cargo, realizate ambele de Roco, iar vagonul 6 este realizat de Piko.
BeRea50 are motorul în tender, cu angrenaje că’tre osiile 3 şi 4 ale tenderului şi cu cardan că’tre osiile motoare ale locomotivei. Difuzorul se afl㒠pe tavanul cabinei, iar decodorul este foarte bine reglat, astfel încât cele 4atru pufă’ituri / rotaţie sunt respectate aproape perfect la orice vitez㒠:aplauze:
gamitzu

Mesaj de gamitzu » Mie Ian 28, 2015 9:52 am

:grin: Avantajul scarilor mari. Loc cat cuprinde pt decodor si un difuzor generos. Multam de informatie. In poze nu se vad nici cardanul, nici pinioanele de la rotile tenderului. Asta inseamna ca masina a fost realizata perfect. La mai multe. :-P
mateis

Mesaj de mateis » Mie Ian 28, 2015 11:02 pm

La mai multe si felicitari pentru ca ai fost cuminte si mosul a fost bun cu tine.
Daca suntem cuminti poate anul acesta va poposi si pe la noi.
Mauritius

Mesaj de Mauritius » Vin Ian 30, 2015 10:26 am

mpursu scrie: Difuzorul se afl㒠pe tavanul cabinei,:
Poti sa faci cateva foto cu cabina locomotivei in care sa se vada difuzorul si modul de montare al acestuia
mpursu

Mesaj de mpursu » Vin Feb 13, 2015 11:11 am

mpursu scrie:în ziua de 14 august 2014, la Că’ile Ferate "La Ursu" a sosit o foarte simpatic㒠locomotiv㒠diesel BR290 Trix nr.art.22201 (mulţumesc, Shwan) şi un decodor ESU LokSound V4.0 împreun㒠cu o pereche de difuzoare de 8 ohmi şi 16 mm diametru (mulţumesc, HGD). Am descris aici operaţiunile de digitalizare & sonorizare, aşa c㒠acum v㒠prezint prima tur㒠a locomotivei la că’ile mele ferate, asezonat㒠cu o sesiune foto:
Imagine
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
Locomotiva este FOARTE reuşit㒠şi sunt foarte încântat de ea. Inscripţiile sunt îngrijit realizate, ventilatoarele sunt bine reprezentate (nu sunt funcţionale), iar tabloul de comand㒠este perfect vizibil în cabină’. Luminile sunt realizate cu LED-uri SMD galbene şi roşii. Farurile laterale conţin micro-cablaje flexibile pe care sunt asamblate LED-urile SMD galbene şi roşii, iar cablajul din locomotiv㒠conţine la capete LED-urile SMD corespunză’toare farurilor centrale.
Deşi în pozele de catalog locomotiva pare a fi "cocoţată’" pe boghiuri, se pare c㒠locomotiva real㒠chiar aşa arat㒠(pagina1 şi pagina2, preluate de pe Wikipedia), deci modelul 1:87 este corect realizat Imagine
Imagine Imagine
Mai dă’m o tur㒠locomotivei...
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
... şi ne declară’m FOARTE mulţumiţi de noua achiziţie Imagine
Revin cu filmuleţ de pe Youtube care prezint㒠o BeRe290 real㒠în exerciţiul funcţiunii. Acum sunt convins c㒠într-adevă’r modelul Trix este corect realizat :aplauze:
Mauritius

Mesaj de Mauritius » Joi Mai 07, 2015 10:23 am

Mauritius scrie:
mpursu scrie: Difuzorul se afl㒠pe tavanul cabinei,:
Poti sa faci cateva foto cu cabina locomotivei in care sa se vada difuzorul si modul de montare al acestuia

Poti sa faci cateva foto cu cabina locomotivei in care sa se vada difuzorul si modul de montare al acestuia !!!

mpursu

Mesaj de mpursu » Joi Mai 07, 2015 2:13 pm

Prezentarea locomotivei BR50 Roco se afl㒠aici, cu poze cu tot. Oricum, vor mai urma poze şi... alte aventuri ;-)
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”