Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Caile Ferate "La Ursu"

Colectii personale de trenulete

Moderator: rrzxxx

Scrie răspuns
mpursu

Mesaj de mpursu » Dum Aug 17, 2014 10:43 pm

în ziua de 14 august 2014, la Că’ile Ferate "La Ursu" a sosit o foarte simpatic㒠locomotiv㒠diesel BR290 Trix nr.art.22201 (mulţumesc, Shwan) şi un decodor ESU LokSound V4.0 împreun㒠cu o pereche de difuzoare de 8 ohmi şi 16 mm diametru (mulţumesc, HGD). Am descris [Local Link Removed for Guests] operaţiunile de digitalizare & sonorizare, aşa c㒠acum v㒠prezint prima tur㒠a locomotivei la că’ile mele ferate, asezonat㒠cu o sesiune foto:
[Link Removed for Guests]
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Locomotiva este FOARTE reuşit㒠şi sunt foarte încântat de ea. Inscripţiile sunt îngrijit realizate, ventilatoarele sunt bine reprezentate (nu sunt funcţionale), iar tabloul de comand㒠este perfect vizibil în cabină’. Luminile sunt realizate cu LED-uri SMD galbene şi roşii. Farurile laterale conţin micro-cablaje flexibile pe care sunt asamblate LED-urile SMD galbene şi roşii, iar cablajul din locomotiv㒠conţine la capete LED-urile SMD corespunză’toare farurilor centrale.
Deşi în pozele de catalog locomotiva pare a fi "cocoţată’" pe boghiuri, se pare c㒠locomotiva real㒠chiar aşa arat㒠([Link Removed for Guests] şi [Link Removed for Guests], preluate de pe Wikipedia), deci modelul 1:87 este corect realizat Imagine
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Mai dă’m o tur㒠locomotivei...
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
... şi ne declară’m FOARTE mulţumiţi de noua achiziţie Imagine
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Mar Aug 19, 2014 12:20 am

mpursu scrie:....Problema este c㒠piesa respectiv㒠chiar nu vrea s㒠mai stea fixat㒠în gheare, orice-aş face orice-aş drege, deci... ce ziceţi, cum s-ar putea rezolva?
Infige-i cate un surubel la capete...
Cosmin
mpursu

Mesaj de mpursu » Mar Aug 19, 2014 1:17 pm

E o idee :grin:
Mulţumesc, poate c㒠voi încerca.
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
mpursu

Mesaj de mpursu » Mie Aug 20, 2014 11:04 am

Sau poate c㒠aş putea plasa şuruburi chiar în dreptul ghearelor respective Imagine
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Aug 25, 2014 7:46 pm

Happy Birthday to.... Me Imagine
danny224

Mesaj de danny224 » Lun Aug 25, 2014 10:50 pm

La multi ani, Mircea!
brcosminp

Mesaj de brcosminp » Lun Aug 25, 2014 10:58 pm

:lol: La multi ani, MPU! Multa sanatate, bunastare, petrecere frumoasa si atentie la comanda digitala a recipientului cu sirop de mure! Numai bine!
gid

Mesaj de gid » Mar Aug 26, 2014 7:19 am

mpursu scrie:Happy Birthday to.... Me Imagine
La Multi Ani !

Si iti doresc sa pui pe masa langa acel "sirop" cat mai multa (vorba ta) BeRe neagra si nu numai. Astea nu-ti vor da mahmureala a doua zi :) :?

PS
Imi place cum ai pus sclipiciul ala pe poza !
sesamcave

Mesaj de sesamcave » Mar Aug 26, 2014 11:58 am

La multi ani, Mircea !
Sa fii sanatos si lal cat mai multe digitalizari !

Azi sunt eu...la rand !

Marius.
HO...HO...HO.....si HOe...HOe...HOe...dragii mosului....

Roco Multimouse.....Am aceasta centrala ...
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Mar Aug 26, 2014 12:36 pm

Hello, La Multi Ani Fericiti, cu Sanatate, Bucurii, Impliniri.. si trenulete, pentru amandoi.. Mircea si Marius!
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
macleod

Mesaj de macleod » Mar Aug 26, 2014 2:03 pm

La multi ani! si la cat mai multe trenuri prin gara
Pentru maniacul din tine:
231

Mesaj de 231 » Mar Aug 26, 2014 2:48 pm

La multi ani ! cu multe trenuri si cu licori !!
NGABY

Mesaj de NGABY » Mar Aug 26, 2014 3:36 pm

Chiar daca este cu intirziere,Sanatate,Implinire,Bucurie si multa Fericire sa-ti iasa in cale si sa te bucuri la maxim de toate clipele frumoase !LA MULTI ANI!
mpursu

Mesaj de mpursu » Mar Aug 26, 2014 6:51 pm

V㒠mulţumesc tuturor!
S㒠fim cu toţii să’nă’toşi şi tot ceea ce ne dorim s㒠se împlinească’!
mpursu

Mesaj de mpursu » Joi Aug 28, 2014 4:12 pm

mpursu scrie:în seara zilei de 8 iulie 2014...
danny224 scrie:Spune-mi te rog cat de repede se duc bateriile din preferata albastra? :grin:
... iar în dimineaţa zilei de 9 iulie 2014...
mpursu scrie:înc㒠nu ştiu :-)
Tocmai înlocuisem cele 3rei baterii AAA descă’rcate cu altele noi, alcaline. La folosire destul de sporadică’, ceva gen vreo 10-15 minute pe zi, cele 3rei baterii noi au rezistat pân㒠azi. Deja de vreo două’-trei zile, pe display-ul RocoWireless-ului a început s㒠apar㒠semnul de baterie descă’rcată’, iar simpaticul handcontroller se mai şi oprea singur, cu sau fă’r㒠acest avertisment. Ieri opririle controllerului s-au îndesit foarte mult, aşa c㒠azi i-am schimbat bateriile.
Deci 27 iulie - 9 iulie = 18 zile au durat bateriile cele noi.
Dup㒠ce ieri 27 august 2014 handcontrollerul Roco a început s㒠fac㒠mutre şi s㒠se opreasc㒠singur, astă’zi 28 august 2014 a trebuit s㒠înlocuiesc cele 3rei baterii alcaline, deci din 9 iulie 2014 au trecut 50 de zile, cam în acelaşi regim de funcţionare.
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”