Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Caile Ferate "La Ursu"

Colectii personale de trenulete
Scrie răspuns
DAN C.F.R.

Mesaj de DAN C.F.R. » Vin Noi 09, 2007 7:43 pm

Salut!Nu cred ca e locul prea potrivit pentru cladirea statiei de cale ferata,avand in vedere ca in fata ei se va afla un macaz....
E doar o parere... :grin:
made in home
mpursu

Mesaj de mpursu » Vin Noi 09, 2007 8:06 pm

Avand in vedere ca nimic nu e fixat, gara va putea fi deplasata inaintea macazului sau dupa el, daca nu-mi va conveni prezenta lui in dreptul peronului :grin:
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
mpursu

Mesaj de mpursu » Sâm Dec 08, 2007 11:43 pm

A sosit gara Imagine !!! Mi-a fost adusa de un Mos Nicolae mai grabit (adica a ajuns la mine cu cateva saptamani inainte de sarbatoare :-D); este gara Kirchbach, produsa de Faller (nr.art.110104); latimea ei este de 10.3cm, deci se va potrivi exact in locul stabilit :aplauze:. Inca nu am montat-o, deci cele 144 piese din plastic in 6 culori, cele 24 de ferestre transparente si hartia pe care sunt tiparite perdelele stau cuminti in cutia invelita in folie de plastic :grin:
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Dec 09, 2007 1:54 am

ce lungime are?
Cosmin
[Link Removed for Guests]
mpursu

Mesaj de mpursu » Dum Dec 09, 2007 11:12 am

Lungimea garii este de 26.5 cm si inaltimea de 9.5 cm, conform schitei de pe cutie.
mpursu

Mesaj de mpursu » Dum Dec 09, 2007 11:17 am

Si mai am o noutate: ultimul mohican cu cuple Fleischmann beneficiaza de azi de cuple Roco universale 8). Iata aici niste poze cu cuplele modificate:
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Prima poza reprezinta o combinatie tare nastrusnica intre produsele firmelor Fleischmann, Piko si Roco. Adica vagonul din stanga este produs de Fleischmann, caruia i-am inlocuit cuplele originale cu altele Roco (port-cuple + cuple close universale), iar vagonul din dreapta este Piko, cu mecanisme close-coupling Fleischmann si cuple close universale Roco :-D. Ultima poza reprezinta cuplele dintre cele doua vagoane cisterna Piko, vazute mai de aproape, cu lumina reamplasata ;).
De fapt, poate ca ati si recunoscut garnitura formata din cele trei vagoane Piko din vechea generatie (platforma cu tarusi si cele doua cisterne) dotate de mine cu mecanismele close-coupling Fleischmann si cu cuple close Roco Universale :grin:
Fata de mesajul anterior in care doar anuntasem posibilitatea inlocuirii cuplelor, noutatea consta in faptul ca respectivele cuple au si fost inlocuite si fixate definitiv la locurile lor 8) .
mpursu

Mesaj de mpursu » Sâm Dec 15, 2007 3:49 pm

Santierul de la Caile Ferate "La Ursu" a avansat foarte repede, astfel incat azi s-a putut face receptia garii 8)
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Ca orice gara care se respecta, gara Kirchbach este dotata cu ceas, copertina, banci, lampi etc.
Intrebare de baraj: stie cineva ce anume este obiectul gri de langa bancuta din pozele 1-2-3-4? :grin:
060-EA

Mesaj de 060-EA » Sâm Dec 15, 2007 9:49 pm

Intrebare de baraj: stie cineva ce anume este obiectul gri de langa bancuta din pozele 1-2-3-4?
Cred ca este un dispozitiv de comunicatie(un fel de telegraf) cu cantoanele din capetele garii de unde se schimba macazele si semafoarele.
Arata foarte bine gara Imagine mpursu, dar as vrea sa vad o poza mai de ansamblu
Clubul Feroviar CRISANA
---[Link Removed for Guests]---
--[Link Removed for Guests]--
-[Link Removed for Guests]-
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Sâm Dec 15, 2007 11:22 pm

este o gara foarte frumoasa.

1. cred ca acea chestie de langa bancuta este un dispozitiv special unde functionarii cailor ferate se dau cu capul ori de cate ori intarzie trenul :grin:

2. serios vorbind acum. felinarul din curtea garii lumineaza sau e doar de decor?
daca e de decor, te-as sfatui sa cumperi unul functional de la Rally si sa-l inlocuiesti.
srazvi

Mesaj de srazvi » Dum Dec 16, 2007 11:35 am

mpursu scrie:Intrebare de baraj: stie cineva ce anume este obiectul gri de langa bancuta din pozele 1-2-3-4?
Seamana cu loc de alimentare aburoase dar n-are furtun :grin:
Imagine
mpursu

Mesaj de mpursu » Dum Dec 16, 2007 1:37 pm

Felinarele sunt toate de decor, dar am inceput sa ma gandesc cum sa iau in calcul posibilitatea inlocuirii lor cu altele functionale :grin:.
In interiorul celor trei corpuri de cladire sunt locasuri pentru dulii + beculetze pentru iluminare; producatorii au avut o idee tare nastrusnica pentru iluminarea garii, pe care o sa o comunic la momentul potrivit ;). In plus, mai am si eu niste idei nastrusnice in acelasi scop, deci... aveti putintica rabdare 8).
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Dec 16, 2007 2:23 pm

nu inlocui felinarele....gaureste-le si baga becuri in ele
eu asa am facut cu cele de la kibri,si sunt tare multumit de treaba :grin:
Cosmin
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Dum Dec 16, 2007 11:33 pm

"Chestia" gri de pe peronul garii este de fapt "Soneria" care avertizeaza calatorii ca in curand v-a sosi un tren in gara . Este specifica garilor din Anglia - ma refer la perioada "fumeganda" nu acum in noua era a "avioanelor fara aripi si cozi" :twisted:
mpursu

Mesaj de mpursu » Mie Ian 16, 2008 9:13 pm

La ceas tainic de seara, in gara soseste un tren nostalgic, tractat de simpatica si binecunoscuta aburoasa BR03 :)
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Probabil ca deja ati recunoscut poza din editia ianuarie a concursului de [Link Removed for Guests] 8). Intre timp am reusit sa iluminez gara, cu ajutorul a trei LED-uri albe de cate 8mm plasate fiecare in cate un corp de cladire. La vreme de zi, lumina ferestrelor abia se vede, insa adevarata "magie" iese la iveala numai seara :).
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”