Caile Ferate "La Ursu"

Colectii personale de trenulete
Scrie răspuns
mpursu

Mesaj de mpursu » Joi Feb 07, 2013 11:29 am

Deci pă’rerea mea este c㒠poţi continua cu şinele Roco GeoLine, dac㒠îţi plac şi eşti mulţumit de ele. Eu unul recomand tuturor s㒠NU amestece liniile ferate, fiindc㒠geometriile şi dimensiunile acestora difer㒠de la fabricant la fabricant, doar ecartamentul de 16.5mm fiind standardizat.
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
green_ice

Mesaj de green_ice » Joi Feb 07, 2013 8:51 pm

multumesc foarte mult de lamuriri!
raspunsul este mult mai amplu decat ce am cerut, dar de un real ajutor! :)
multumesc frumos!
mpursu

Mesaj de mpursu » Dum Aug 25, 2013 2:46 pm

Happy Birthday to... Me Imagine
Am reuşit să’-mi fac cadou o foarte simpatic㒠locomotiv㒠de manevr㒠V36 Roco, gata dotat㒠cu decodor digital şi cu cuple electrice Imagine
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Mai are ea o gră’mad㒠de accesorii de montat, de care m㒠voi ocupa mai încolo.
Locomotiva este surprinză’tor de grea în raport cu dimensiunile ei, iar mersul îi este foarte lin şi silenţios. îmi plac foarte mult roţile, bielele şi osia falsă’, luminile warm-white, cuplele electrice, inscripţiile etc.
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
în calitate de Expert-Gă’sitor-de-Noduri-în-Papur㒠Imagine, bineînţeles c㒠am gă’sit vreo câteva şi aici:
[Link Removed for Guests]
Motorul angreneaz㒠direct osia de sub cabin㒠şi NU osia fals㒠(care este doar simulată’, piesele respective fiind aşezate pe dou㒠suporturi ale şasiului şi nu pe un ax), ceea ce nu corespunde realită’ţii, iar prima osie este dotat㒠cu cauciucuri de tracţiune, ceea ce nu-mi convine fiindc㒠roţile respective nu mai pot culege tensiune de la şine. Dac㒠tot nu se poate face nimic în privinţa primului nod-în-papur㒠(decât eventual prin reproiectarea locomotivei Imagine), am întreprins EU cele necesare pentru rezolvarea celui de-al doilea:
Da, aţi vă’zut bine, am comandat & obţinut o osie fă’r㒠cauciucuri, ca s㒠o montez în locul celei cu cauciucuri. Dar, surpriz㒠8O , locomotiva se descurc㒠absolut perfect pe toate macazurile şi DKW-urile mele, exact aşa cum a fost ea livrat㒠Imagine
în concluzie, Conducerea Că’ilor Ferate "La Ursu" este foarte mulţumit㒠de aceast㒠achiziţie excelent㒠Imagine
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
catalin

Mesaj de catalin » Dum Aug 25, 2013 5:30 pm

La multi ani si subiectului pentru ca maine faci 6 ani de cand l-ai deschis. Felicitari pentru consecventa. Eu raman la ideea ca nu cantitatea de material rulant, dimensiunea dioramei etc. conteaza cat consecventa cu care activezi in domeniu.

Sunt multi pe aici care au bagat ceva banuti in achizitii si au disparut cum au aparut, probabil descoperind alte hobby-uri intre timp...

mpursu esti unul dintre cei consecventi si masa acoperita cu acea fata verde si analiza bielelor au devenit un fel de "brand personal". Si nu e chiar putin lucru...

Succes in continuare !
All aboard !
rastel

Mesaj de rastel » Dum Aug 25, 2013 7:07 pm

La multi ani si felicitari pentru achizitie.
Romica.
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Lun Aug 26, 2013 4:12 pm

La multi ani Mircea, la cat mai multe modele perfecte (asta ca sa nu mai stai sa cauti nodul in papura) si cat mai multa sanatate pentru ca ne trebuie la toate !
""Acum, pe de laturi incep sa ramana<br>
Semnale, macazuri, vagoane si fum.<br>
Trec umbre de oameni cu steaguri in mana<br>
Si trenul, navalnic, se-asterne la drum.""    Colibri<br><br><br>
brcosminp

Mesaj de brcosminp » Lun Aug 26, 2013 8:19 pm

La multi ani, Mircea ! Iti doresc multa sanatate si intrari cat mai simpatice in colectie :)
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Aug 26, 2013 11:23 pm

V㒠mulţumesc tuturor atât pentru ură’ri, care m㒠bucur㒠foarte mult, cât şi pentru aprecieri, care m㒠onoreaz㒠la fel de mult! 8)
S㒠fim cu toţii să’nă’toşi şi s㒠reuşim împreun㒠multe şi frumoase realiză’ri!
mpursu

Mesaj de mpursu » Mar Noi 26, 2013 9:45 am

Mai ţineţi minte cele 4atru vagoane DB Cargo care se afl㒠la că’ile mele ferate?
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Tare bine ar ară’ta aceste 4atru vagoane dup㒠o locomotiv㒠DB Cargo, aşa c㒠am început s㒠caut aşa ceva. Deoarece fondurile disponibile nu sunt chiar nelimitate :grin: (şi ce altceva mai e nou :-D), dou㒠posibile variante se pot gă’si [Local Link Removed for Guests].
mpursu

Mesaj de mpursu » Mie Dec 11, 2013 9:53 pm

Deoarece am decis c㒠este vremea s㒠fac un upgrade al că’ilor mele ferate, astfel încât toate trenurile mele s㒠poat㒠rula pe toate liniile, schimb curbele R1 ale liniei interioare cu curbele R2 disponibile pe linia exterioară’, iar pe linia exterioar㒠montez curbe R3. Astfel, au ră’mas câteva componente disponibile pentru vânzare, pe care le gă’siţi [Local Link Removed for Guests].
Ultima oară modificat Joi Dec 12, 2013 11:02 am de către mpursu, modificat 1 dată în total.
mpursu

Mesaj de mpursu » Joi Dec 12, 2013 10:50 am

Iat㒠aici nişte imagini elocvente:
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
în stânga, liniile drepte sunt compuse din câte cinci segmente de câte 20 cm plus unul de 10 cm (total 110 cm), iar în dreapta am lă’sat numai segmentele de câte 20 cm şi am scos segmentele de câte 10 cm (total 100 cm). Din moment ce liniile ferate sunt oricum aproape de marginea mesei, m-am oprit la prima versiune, care îmi asigur㒠linii drepte de 110 cm.
Cele trei vagoane de accelerat pe care le-am adus pentru probe se simt bine pe noile curbe R3 Imagine
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Sunt foarte încântat de noua configuraţie fiindc㒠am scă’pat de limită’rile razelor de curbur㒠pentru locomotivele mele monumentale, deci acestea vor putea circula foarte frumos şi pe linia interioar㒠atunci când va fi cazul. De exemplu, locomotiva cu abur BR44 Roco este pentru marfă’, dar nu putea s㒠tracteze trenul de marf㒠de pe linia interioar㒠din cauza curbelor R1. Nici BR41 Roco nu avea acces pe linia interioară’, nici BR03 Piko şi nici 060-EA Amintiri Feroviare din acelaşi motiv.
De acum înainte toate trenurile mele vor avea libertate deplin㒠de mişcare, aşa că’, vorba unei reclame TV, bun㒠afacere am fă’cut Imagine
mpursu

Mesaj de mpursu » Joi Dec 12, 2013 11:01 am

Deoarece am ochit o foarte simpatic㒠locomotiv㒠cu abur de marf㒠(surpriz㒠- nu spun care) şi noile linii R3 nu (prea) fuseser㒠programate în bugetul de achiziţii, v㒠invit s㒠accesaţi ofertele de [Local Link Removed for Guests] şi de [Local Link Removed for Guests]. în cazuri bine justificate, de exemplu cumularea ofertelor, se pot aplica unele discounturi.
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Dec 16, 2013 1:44 pm

Referitor la locomotiva cu abur de marf㒠pe care am ochit-o, v㒠dau un singur indiciu: pe lâng㒠calită’ţile pe care trebuie s㒠aib㒠pentru a-mi atrage atenţia :grin: , are şi sunet Imagine. Doriţi s㒠vedeţi mai repede o prezentare a ei pe liniile mele ferate? Dac㒠DA, atunci... ajutaţi-m㒠s㒠o obţin, consultând ofertele de mai sus Imagine
mpursu

Mesaj de mpursu » Dum Ian 05, 2014 2:54 pm

Ofertele prezentate mai sus sunt în continuare valabile.
mpursu

Mesaj de mpursu » Sâm Ian 18, 2014 11:00 pm

Pe lista lui MoşCră’ciun2013 pentru mine erau dou㒠articole: cercul de şine R3 şi... locomotiva despre care povesteam mai sus Imagine. Din motive independente de voinţa lui, simpaticul personaj a reuşit să’-mi aduc㒠la timp numai şinele R3. Dar, ştiţi vorba ceea, mai bine mai târziu decât niciodată’, cu o zi înainte ca bradul s㒠fie dezafectat... ce-am gă’sit?! Imagine
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Despre ce locomotiv㒠este vorba, v㒠întrebaţi? Citiţi [Local Link Removed for Guests] Imagine
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”