Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Caile Ferate "La Ursu"

Colectii personale de trenulete

Moderator: rrzxxx

Scrie răspuns
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Mar 12, 2012 12:00 pm

Åžtiu c㒠m㒠tot repet, dar odat㒠şi odat㒠tot voi construi o dioram㒠MPU, cu curbe de la R2 Fleischmann în sus (ca s㒠poat㒠rula toate locomotivele pe toate liniile), în form㒠de L (ca s㒠coteasc㒠toate trenurile şi spre stânga şi spre dreapta), cu dou㒠triaje încă’pă’toare (unul pentru locomotive şi unul pentru vagoane), cu ceva clă’diri, teraformare, tuneluri, poduri etc.
Poate c㒠diorama va fi modulară’, dar un lucru este sigur: NU va fi montabilă’/demontabilă’!
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
mity

Mesaj de mity » Lun Mar 12, 2012 1:02 pm

Frumos spus. Sa te aud㒠cine trebuie. :lol:
Imagine
mpursu

Mesaj de mpursu » Mie Apr 25, 2012 3:39 pm

în urmă’toarea filmare de pe Youtube apar dou㒠splendide locomotive cu abur, anume 03.1010 (cu care chiar am că’lă’torit un pic înainte-înapoi la [Link Removed for Guests] Budapesta 8)) şi 42.069-8 (versiunea cu pă’cur㒠a BeRii41). De la minutul 6:00 se observă’... un anumit detaliu la care eu unul ţin foarte mult :grin:
DAAA, ştiu c㒠în realitate respectivul detaliu devine vizibil numai în anumite circumstanţe bine stabilite prin normele şi regulamentele specifice fiecă’rei societă’ţi de că’i ferate, îns㒠normele şi regulamentele de la că’ile mele ferate permit activarea sa permanentă’.
[Link Removed for Guests]
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
mpursu

Mesaj de mpursu » Mar Mai 15, 2012 8:25 am

într-un alt filmuleţ de pe Youtube, printre multe trenuri moderne apare şi un tren tractat de dou㒠locomotive cu abur, o BR65 şi o BR01 cu 3rei cilindri.
Detaliile pe care le pomeneam în mesajul precedent sunt vizibile şi aici, de la 4:24 şi de la 7:29 8)
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Iul 02, 2012 9:53 pm

Un nou mijloc fix a sosit la Că’ile Ferate "La Ursu" Imagine
Iată’-l în acţiune, împreun㒠cu simpaticele locomotive BR64 Guetzold şi BR55 Piko:
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Mulţumesc mult, Gyuri! Imagine
mpursu

Mesaj de mpursu » Joi Iul 05, 2012 9:48 pm

Datorit㒠faptului c㒠am instalat o versiune foarte restrâns㒠a că’ilor mele ferate, am inaugurat noul vagon transcontainer Roco:
Sincer s㒠fiu, vagonul a sosit undeva în primă’var㒠şi l-am ţinut la cutie pân㒠acum Imagine
De ce tocmai acest vagon? Fiindc㒠am remarcat un "frate geamă’n" al acestuia la expoziţia Balatonfured 2009 şi mi-a plă’cut foarte mult Imagine
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Aug 06, 2012 11:17 am

Vineri 4 august 2012 a fost iar㒺i mare agitaţie la Că’ile Ferate "La Ursu", unde tocmai a sosit o nou㒠locomotiv㒠cu abur! Deocamdat㒠ea a luat loc pe roller-tester, în aşteptarea intervenţiei specialiştilor în digitaliză’ri Imagine
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Aug 06, 2012 11:17 am

Simpatica locomotiv㒠nu are interfaţ㒠digitală’, dar asta nu reprezint㒠o problem㒠pentru mine Imagine
Important pentru mine este faptul c㒠bielele sunt corecte pe ambele pă’rţi ale locomotivei, inclusiv contramanivela compus㒠de pe partea stâng㒠Imagine. De asemenea, sunt încântat c㒠bielele sertarelor sunt articulate la culise sub punctele fixe (adic㒠în poziţie permanent㒠de "mers înainte" Imagine), ceea ce le face şi pe ele s㒠se mişte în timpul mersului ală’turi de celelalte componente ale mecanismelor. îmi plac tare mult roţile metalice cu spiţe fiiiiine, printre care lumina trece nestingherită’, şi faptul c㒠roţile dinţate care pun în mişcare roţile tenderului sunt montate pe mijlocul osiilor şi, în plus, sunt bine ascunse de nişte capace.
Locomotiva este dotat㒠cu mecanism close-coupling la tender, iar osia alergă’toare este dotat㒠şi ea cu o portcupl㒠flexibilă’. Tenderul este cuplat la locomotiv㒠de un alt mecanism close-coupling.
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Aug 06, 2012 11:19 am

Bineînţeles c㒠am verificat defazajul dintre mecanismele de pe stânga şi de pe dreapta! Locomotiva real㒠având 3rei cilindri, cele dou㒠mecanisme exterioare sunt defazate la 120 grade, detaliu care trebuie s㒠se regă’seasc㒠şi la versiunea H0. Ia s㒠vedem...
Venim şi mai aproape:
Vedeţi şi voi ce vă’d şi eu?
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Aug 06, 2012 11:20 am

Bineînţeles c㒠deja aţi remarcat c㒠defazajul este de 120 grade, ca în realitate Imagine
Cele 3rei biele motoare ale locomotivei reale, defazate cu câte 120 grade, sunt articulate la osia a doua, în timp ce distribuţia pentru toate cele 3rei mecanisme (dou㒠exterioare şi unul interior) este acţionat㒠de osia a treia.
Mecanismul interior nu este reprodus la aceast㒠versiune, da'nu-i bai.
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Aug 06, 2012 11:20 am

Câteva detalii:
Mai e nevoie s㒠comentez? Imagine
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Aug 06, 2012 11:21 am

Ia s㒠vedem mai de aproape roata de pe osia 3 stânga, ală’turi de o imagine din realitate:

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Aşa-i c㒠seamă’nă’? Imagine
Am preluat imaginea real㒠din [Link Removed for Guests] de pe Youtube, dup㒠cum se şi vede pe cadrul respectiv.
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Aug 06, 2012 11:23 am

Aşa cum spuneam mai sus, acest㒠versiune a locomotivei BR39 Fleischmann nu este digital㒠şi nu este dotat㒠cu o interfaţ㒠adecvată’. Am povestit [Local Link Removed for Guests] despre modul în care a decurs operaţia de digitalizare.
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Aug 06, 2012 3:02 pm

De data aceasta, versiunea restrâns㒠a Că’ilor Ferate "La Ursu" conţine curbe R1, pe care nă’zdră’vana BeRe39 Fleischmann ruleaz㒠frumos şi elegant, de parc㒠ar fi pe linie dreapt㒠Imagine
mpursu

Mesaj de mpursu » Mar Aug 07, 2012 9:10 pm

Iat㒠aici dou㒠filmuleţe în care BR39 Fleischmann ne arat㒠ce poate Imagine
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”