Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Caile Ferate "La Ursu"

Colectii personale de trenulete
Scrie răspuns
mpursu

Mesaj de mpursu » Joi Iun 23, 2011 8:36 pm

Deci, una peste alta, tinand cont de toate aceste aspecte, modelul BR57 Roco H0 este unul reusit si spectaculos, care ar trebui sa se regaseasca in toate colectiile miniferoviare. Sunt foarte multumit de schimbul pe care l-am putut realiza cu Sogard_2003 :aplauze:, in urma caruia doua simpatice locomotive cu abur se afla acum integrate in colectii pe masura lor 8)
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Joi Iun 23, 2011 10:39 pm

:aplauze: :aplauze:

Frumoasa prezentare Mircea, asa cum am mai spus ma bucur la fel de mult pentru ca am reusit sa facem schimbul acesta. Sper ca in weekendul acesta sa aduc si eu cateva vorbe si poze despre mica bijuterie G8.1.
""Acum, pe de laturi incep sa ramana<br>
Semnale, macazuri, vagoane si fum.<br>
Trec umbre de oameni cu steaguri in mana<br>
Si trenul, navalnic, se-asterne la drum.""    Colibri<br><br><br>
mpursu

Mesaj de mpursu » Vin Iul 08, 2011 7:56 am

Revenind la simpatica BeRe216 Brawa si la sonorizarea ei...
mpursu scrie:Amu'... inca nu stiu cum voi reusi sa inghesui toata gramada de sarme :fluierat:, da'poate imi dati si voi oarece idei :grin:
Ce ziceti de aceasta idee MPU? :grin:
[Link Removed for Guests]
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
mpursu

Mesaj de mpursu » Vin Iul 08, 2011 9:05 am

Cum am facut? Pur si simplu, printre pinii interfetei MTC21 am strecurat cele 10 fire ale decodorului LenzGold+ (da, 10ece, fiindca are si iesire AUX3 8)) si cele 4 fire ale interfetei SUSI, astfel incat decodorul sa stea suspendat deasupra boghiului respectiv. In jurul snopului de fire ale decodorului am infasurat usor cele doua fire libere, violet (AUX2) si maro (AUX3), dupa care le-am izolat capetele cu doua bucati mici de banda izolatoare. Datorita firelor din jurul sau, decodorul nu are cum sa atinga nimic altceva, cu avantajul unei aerisiri excelente.
Am lipit modulul de sunet Dietz MicroX3 (noutate nou-noutza - multumesc HGD :aplauze:) pe cablajul locomotivei, cu ajutorul unei bucati de scotch dublu adeziv.
B74MRV

Mesaj de B74MRV » Vin Iul 08, 2011 9:15 am

Sal Mircea
Nu cred ca si-a imaginat cineva ca nu vei reusi o asemenea lucrare simpla, nu?
Spor
Razvan MORAR

Locomotivele cu abur sunt o poezie in miscare!
mpursu

Mesaj de mpursu » Vin Iul 08, 2011 9:26 am

Sasiul locomotivei, masiv si greu, are (si) un canal pentru trecerea firelor difuzorului pana joooos, in piesa care reprezinta rezervoarele de motorina. In concluzie, am dezlipit cu firele negre de la bornele difuzorului si le-am trecut prin canalul respectiv. Apoi am plasat cu MULTA atentie carcasa locomotivei peste sasiu, operatiune desfasurata fara incidente 8), dupa care am lipit la loc firele negre la difuzor.
Am plasat cu multa grija difuzorul in carcasa lui si apoi tot ansamblul in "rezervorul de motorina"...
... dupa care cu si mai multa grija am plasat la loc "rezervorul":
mpursu

Mesaj de mpursu » Vin Iul 08, 2011 9:39 am

Pe o versiune foarte restransa a cailor mele ferate am facut probele de functionare:
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Deci iata ca la Caile Ferate "La Ursu" se afla acum doua locomotive cu sunet, una cu aburi si una diesel. Daca imi reuseste restructurarea despre care povesteam [Local Link Removed for Guests], urmatoarea locomotiva care va primi sunet este simpatica 060 EA CFR 8)
mpursu

Mesaj de mpursu » Vin Iul 08, 2011 9:49 am

Tinand cont ca aceasta a fost PRIMA mea operatie de sonorizare, pot spune ca nu a fost chiar atat de usor pe cat poate ca am facut eu sa para :mrgreen:, mai ales fiindca nu-mi place sa dezlipesc / tai / relipesc firele acestor micro-bijuterii digitale (la propriu si la figurat :-D), iar detaliile de pe piesele implicate sunt multe si fine.
Sunetele modulului Dietz MicroX3 sunt absolut superbe, fapt pentru care Conducerea Cailor Ferate "La Ursu" este foarte multumita :aplauze:. Din cauza microfonului mai putin perfect al aparatului meu foto, sunetul filmarii este destul de departe de ceea ce se aude "live", dar cred ca va puteti face o idee. Mie unul imi plac tare mult sunetele franelor, cele 3rei sirene, cele doua fluiere si cele doua anunturi; nu le-am cuprins pe toate in cadrul filmarii, ca sa nu fac lung-metraj :lol:, da'poate ca voi reface filmarea atunci cand voi re(rerererere)instala versiunea completa a cailor mele ferate.
mpursu

Mesaj de mpursu » Dum Iul 10, 2011 8:52 pm

Langa locomotiva diesel BR216 Brawa a aparut un vagon de marfa 8)
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Va pare cunoscut? :grin:
mpursu

Mesaj de mpursu » Dum Iul 10, 2011 8:58 pm

Mi-a trecut prin cap sa intreb daca aveti idee cine este producatorul :-D, dar... linkurile mele sunt usor de descifrat, asa ca iata aici confirmarea:
mpursu

Mesaj de mpursu » Dum Iul 10, 2011 9:13 pm

Dupa prima mea interventie, acum destula vreme :lol:, simpaticul vagon Lugoj ajunsese sa arate astfel:
... ceea ce am considerat perfect acceptabil, tinand cont ca asa am reusit sa maschez cumva culoarea aceea imposibila orange translucid a materialului carcasei (stanga-sus):
Cu ajutorul colegilor de club, vechea vopsea Revell maro lucios a fost inlaturata (destul de dificil, fiindca eu pictasem cu o pensula zdravana si in strat gros, cu simt de raspundere :-D), dupa care vagonul a fost vopsit cu noua vopsea Revell maro-ruginiu mat cu ajutorul unui aerograf.
obiwan

Mesaj de obiwan » Dum Iul 10, 2011 11:45 pm

Mircea, lasa floricelele imprimate pe fata de masa si toarna glet. De preferat cand sotia nu-i acasa 8) . Cand vine, ascunzi masa pe undeva. Cum ramane?

Ce e asa simpatic la vagonul de lugoj? parca e din plexiglas (starea initiala). Plus ca putea zgaria orizontul cu asemenea nituri :grin:
andreiul

Mesaj de andreiul » Lun Iul 11, 2011 9:03 am

Vali, e vorba de nostalgia vremurilor; valoarea materiala a acelui vagon este sub unitara, insa valoarea sentimentala, cine stie... in acele vremuri de restriste, ne bucuram la orice avea tampoane...
Bafta tuturor! Andrei
obiwan

Mesaj de obiwan » Lun Iul 11, 2011 10:41 pm

Asa e, dar langa o piesa din vest nu arata nicicum. Nu iese amestecul. Trebuie sa vezi ceva la un model, Lugoj a facut jucarii. Viitorul e in fata.
brcosminp

Mesaj de brcosminp » Mar Iul 12, 2011 11:52 pm

Ai dreptate obiwan insa operatiunea in sine e reusita avand in vedere ce oferea initial vagonul, este un extreme makover reusit, ca model insa, fara implicatii personale, este modest. Ursuletul din copilarie este cel mai bine realizat pt cel care i-a scos ochii, blana, etc. deci nu cred ca are rost sa-l introducem in caruselul comparatiilor riguroase cu modelele feroviare actuale. Dincolo de standardul actual de calitate e de apreciat si munca nostalgicilor pe care sincer dupa ce m-a pufnit un ras de dispret am inceput s-o apreciez....
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”