Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Caile Ferate "La Ursu"

Colectii personale de trenulete

Moderator: rrzxxx

Scrie răspuns
mpursu

Mesaj de mpursu » Dum Ian 30, 2011 6:29 pm

Din cauza problemelor pe care Conducerea Cailor Ferate "La Ursu" le are in lumea 1:1, activitatea stagneaza din nou :(
Celebra poezie [Link Removed for Guests] exprima foarte bine aceasta situatie.
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
budy

Mesaj de budy » Lun Ian 31, 2011 4:44 pm

Si
la mine caile ferate budy sant in recesiune :-(
Spor la mesterit
[Link Removed for Guests]
brcosminp

Mesaj de brcosminp » Mar Feb 01, 2011 12:41 am

Sper ca este o chestiune temporara- vezi Robertanasa si revenirea lui intr-un mare Lazar-style :-D ...toti cred ca trecem prin momente >< dificile, hobby-ul este unul destul de costisitor (haleste resurse tip bani si timp fara aer) de aceea avem nevoie de pauze pentru regrupare...fiind personal inca la inceput, am imbratisat nu de putine ori ideea abandonarii insa ori n-au fost problemele suficient de mari ori am fost prea legat de acest nou-descoperit domeniu incat nu am reusit decat sa pun un pause si nu stop fenomenului. Va doresc un pause cat mai scurt !!!
mpursu

Mesaj de mpursu » Joi Feb 03, 2011 1:25 pm

mpursu scrie:Intr-un alt subiect spuneam ca sunt perfect constient ca in lumea 1:1 exista TZ+1 reguli de functionare pentru lumini, in functie de epoca, tara, linie, tren, locomotiva, zi/noapte etc., iar aceasta multitudine de detalii poate fi destul de dificil de reprodus in lumea 1:X si... de retinut pentru posesori :grin:; de aceea eu unul ma multumesc cu regula simplificata alb=inainte / rosu=inapoi.
Iata aici o [Link Removed for Guests] (da, ati citit bine, Piko), dotata de posesor cu faruri foarte "istete" si cu un decodor pe masura, care... veti vedea si voi ce stie face :idea:
Cine chiar doreste sa reproduca toate aceste functii, plus cele despre care autorul spune ca le-a omis, are din partea mea toata sustinerea morala si-i urez inca de pe acum mult succes!
In ceea ce ma priveste, eu raman la regula simplificata de mai sus :grin:
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
mpursu

Mesaj de mpursu » Mar Feb 22, 2011 3:17 pm

Iata aici o poza realizata in seara zilei de 19 februarie anul curent:
Cine-o fi sosit la Caile Ferate "La Ursu", la ceas tarziu de seara, pe o vreme FOARTE urâtă’, cu lapovitza si vant rece?
dac

Mesaj de dac » Mar Feb 22, 2011 4:02 pm

mos nicolae / craciun reloaded ?
NanoXmaus + Roco 10764 + GenLI-S88 + Rocrail
robertanasa

Mesaj de robertanasa » Mar Feb 22, 2011 5:28 pm

mpursu scrie:Iata aici o poza realizata in seara zilei de 19 februarie anul curent:
Cine-o fi sosit la Caile Ferate "La Ursu", la ceas tarziu de seara, pe o vreme FOARTE urâtă’, cu lapovitza si vant rece?
BR 17 DRG
Imi place eleganta acestei locomotive de-mi vine rau!
Cu respect,
Robert
obiwan

Mesaj de obiwan » Mar Feb 22, 2011 7:56 pm

Mircea, sa-mi trimiti o poza cu bielele sa-ti spun ce si cum... :grin: :|
mpursu

Mesaj de mpursu » Mar Feb 22, 2011 9:29 pm

MosNicolae, MosCraciun si Dragobetele :grin: au complotat foarte intens, astfel incat au reusit sa-mi aduca aceasta superba locomotiva BR17 Fleischmann Imagine
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
obiwan

Mesaj de obiwan » Mar Feb 22, 2011 11:26 pm

DA! bielele sunt corecte, contramanivela nu trece prin manivela ca la BR 98 Piko :grin: de unde rezulta ca te-ai ales cu o fieratanie pe cinste. Sper ca si de Pasti iti aduce iepurila ceva de soi. 8)

Scrie-ne ceva versuri despre propulsor si asteptam poze cu luminile masinii.

Obi Mondialu' si Universalu' 8)
Mauritius

Mesaj de Mauritius » Mie Feb 23, 2011 7:28 am

Locomotiva asta frumoasa nu se lasa fotografiata si pe partea dreapta sa vedem si noi bielele de pe acea parte daca sunt corecte si ce se mai ascunde pe acolo .
Deci sa intelegem ca ai iesit din criza anuntata prin sosirea acestei BR 17 , foarte bine tot inainte .
mity

Mesaj de mity » Mie Feb 23, 2011 9:03 am

La cât mai multe aburoase în colecţia MPU!!! :lol: :lol:
Imagine
mpursu

Mesaj de mpursu » Mie Feb 23, 2011 9:46 pm

Alte aspecte ale superbei BeRi17 Fleischmann 8)
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Si, bineinteles, nu puteau lipsi pozele in contralumina :grin:
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
mpursu

Mesaj de mpursu » Mie Feb 23, 2011 9:58 pm

Motorul locomotivei se afla in tender si actioneaza asupra osiilor 1 si 4. Sunt foarte incantat ca rotile dintate se afla pe axe si nu direct pe rotile tenderului; bineinteles, am stiut din timp acest amanunt, studiind... lista cu piese de schimb aflata pe site-ul producatorului :-D
Rotile locomotivei sunt din metal, cu spite FOARTE fine, iar bielele (corecte pe ambele parti :aplauze:) sunt si ele realizate cu multa grija, aproape in intregime din metal, cu tijele sertarelor functionale 8)
mpursu

Mesaj de mpursu » Mie Feb 23, 2011 10:06 pm

Vor urma si vagoane adecvate pentru aceasta bijuterie, intr-un viitor mai mult sau mai putin apropiat. Pana atunci, la caile mele ferate BeRea17 va tracta din cand in cand expresul sau acceleratul, conferindu-le astfel titlul de "tren nostalgic" :grin:
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”