Caile Ferate "La Ursu"

Colectii personale de trenulete
Scrie răspuns
mpursu

Mesaj de mpursu » Sâm Aug 28, 2010 12:46 am

Tenderele motorizate & cipizate ale locomotivelor 41 si 44 sunt practic identice, dar in tenderul de 41 se afla si o greutate de metal care putea sa se afle la fel de bine si in tenderul de 44, fiindca locul respectiv este disponibil sub cochilia care reprezinta carbunii. Inca o mica diferenta, nesemnificativa dpdv al greutatii, dar importanta dpdv al consumului de curent electric: luminile din tenderul de 41 sunt LED, iar cele din tenderul de 44 (inca mai) sunt cu beculetz :grin:
srazvi

Mesaj de srazvi » Sâm Aug 28, 2010 12:53 am

Mai realistic arata lumina la 44, asa mai retro, mai maronie(desigur si din vina fotografului ca altfel nu observam asa mare diferenta led-bec), mai placuta. La 41 parca cineva i-a pus halogene, ceea ce la o aburoasa din acea epoca nu prea merge :grin:
PDI

Mesaj de PDI » Sâm Aug 28, 2010 4:10 pm

:oops: :oops: :oops:

Am uitaaaaat...

LA MULTI ANI MIRCEA! Sa te uite relele si sa ai parte numai de bucurii!

PDI
mpursu

Mesaj de mpursu » Sâm Aug 28, 2010 6:56 pm

Multumesc tuturor! 8)
Sper sa am permisiunea lui PDI sa generalizez un pic urarea astfel incat sa fie valabila pentru noi toti, fiindca, asa cum spuneam mai sus si cu alte ocazii asemanatoare, cu totii contribuim la clipele frumoase pe care le petrecem pe acest forum:

Sa ne uite relele si sa avem parte numai de bucurii!
mpursu

Mesaj de mpursu » Mie Dec 15, 2010 10:07 am

In sectiunea "Bine ati venit!"...
mpursu scrie:Bine ai revenit, Horia! :aplauze:
Chiar incepusera sa-mi lipseasca simpaticele noastre conversatii amicale & constructive despre epoci, lumini, biele, garnituri, limbi straine etc :-D
Horia_Radulescu scrie:hallo Mircea,

ai invatat germana intre timp? :-D
mpursu scrie:Bineinteles ca nu, dar am reusit sa invat cateva expresii feroviare in... maghiara :grin:, gen "jön a vonat!" ("vine trenul!") sau "a gÅ‘zmozdony szép" ("locomotiva cu aburi este frumoasa") etc. :-D :-D :-D
Totusi, in germana mai stiu si altceva in afara de termenii feroviari pe care i-am insirat odata (schieberschubstange, gegenkurbel, guterzuglokomotiv, kessel, doppelkreuzweiche etc), si anume... textul celebrei colinde "Stille Nacht" Imagine. Si mai stiu ca "Frohe Weihnachten!" inseamna "Cră’ciun fericit!" Imagine, urare pe care in curand o vom adresa cu mare bucurie tuturor!
Horia_Radulescu scrie:Mircea, nu ma praji la creieri din prima (a doua) seara...

Gegenkürbel
Güterzuglokomotive

si toate substantivele cu majuscula: Kessel, Doppelkreuzungsweiche (prescurtat DKW), usw...
Jawohl! Imagine :-D
Cu sau fara accente, diacritice sau majuscule, hobby-ul nostru feroviar este la fel de frumos, instructiv si relaxant 8) :aplauze:
mpursu

Mesaj de mpursu » Mie Dec 15, 2010 10:22 am

MosNicolae2010 mi-a adus un decodor ESU LokPilot V4.0 DCC, de care m-am bucurat tare mult Imagine. Drept e ca eu ma gandisem la o locomotiva cu abur BR57 Roco :grin:, da'oricum aveam nevoie si de el :aplauze:
La TrainFest2010 m-am intalnit cu MosCraciun2010 8). Drept e ca nici el nu mi-a putut aduce locomotiva respectiva, dar ceva simpatic tot a avut pentru mine ;-)
leon-gr

Mesaj de leon-gr » Mie Dec 15, 2010 10:24 am

pai...speram se faci preazentarea a ceea ce ti-a dat mos craciun...daca este simpatic si are biele!!! :lol: :lol:
C.G. LEONARD
Mauritius

Mesaj de Mauritius » Mie Dec 15, 2010 11:41 am

Ce om cu pile si relatii la Mos Craciun , sa-i aduca de pe acum cadoul , ba mai mult sa se intalneasca si cu el , sigur in particular , ca nu l-a vazut nimeni :| .
Sa ne pui si noua o vorba buna la el , ca de poate trece si pe la altii .

P.S. Si lasa suspansul daca tot a venit MOSUL la tine zi ce ti-a adus
Mauritius

Mesaj de Mauritius » Joi Dec 16, 2010 8:36 am

mpursu scrie:MosNicolae2010 mi-a adus un decodor ESU LokPilot V4.0 DCC, de care m-am bucurat tare mult ;-)
Fi atent la programare si sa ne spui si noua cum lucreaza noul decodor ESU V 4.0 pe statia Lenz Digital 100 pe care o folosesti.

Uite aici ce zic cei de la ESU :
http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?n ... 5&start=15
mpursu

Mesaj de mpursu » Dum Dec 26, 2010 5:47 pm

MosCraciun2010 mi-a adus un splendid vagon-siloz Roco, la care visaaaam de multa vreme 8)
Imagine
Simpaticul vagon are la detalii cat vreo 10 altele la un loc, de nu stiu nici eu de unde sa-l apuc Imagine
obiwan

Mesaj de obiwan » Dum Dec 26, 2010 7:16 pm

il apuci de tampoane. Fain sebebeul, acum sa te vad ce elvetiana ii faci cadou :grin:

Silozurile Roco sunt foarte bine echipate, totusi fragilitatea lasa de dorit. Si io invart vreo trei bucati, dar volumul are alta forma. Mos Craciun cu plete cimentate. ;-)

Uite un iegzemplar cu jeg:

http://img199.imageshack.us/i/bild2672.jpg/
brcosminp

Mesaj de brcosminp » Dum Dec 26, 2010 7:57 pm

Frumoasa piesa .... felicitari !!! si o explicatie alternativa pt pletele dalbe ale Mosului - cred ca e implicat in trafic de prafuri :-D chiar ma gandeam ce-o face in restul anului.

Faina mizerie d-le obiwan...impecabila as putea spune. Te-ai gandit la Obi-Wan Silozi ?
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Ian 17, 2011 9:59 am

De cateva zile, Caile Ferate "La Ursu" si-au reluat activitatea 8)
Pe langa activitatile obisnuite de transport calatori, transport marfa si manevre, in santierul societatii sus-mentionate se afla 3rei locomotive, in vederea bicolorizarii luminilor, digitalizare, optimizare etc. Managementul operatiunilor nu este chiar optim, din motive de criza... de timp :grin:
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Lun Ian 17, 2011 9:51 pm

taie din somn! :grin: :evil:
Mauritius

Mesaj de Mauritius » Mar Ian 18, 2011 8:17 am

mpursu scrie:...., optimizare ... . Managementul operatiunilor nu este chiar optim,.....
Interesant joc de cuvinte :-D :-D :-D
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”