Caile Ferate "La Ursu"

Colectii personale de trenulete
Scrie răspuns
srazvi

Mesaj de srazvi » Lun Iul 05, 2010 3:08 pm

Mai era ala ca mama lui Boc zice la maternitate " Am ales raul cel mai mic" :-D
Din pacate bancurile nu ne tin de foame, vorba aceea "la tati ni-i greu", ramane sa speram in primul rand ca vom fi tari pe pozitii si nu ne vom decima colectile adunate cu atatea sacrificii.
Totusi la cat de ironic si de enervant a fost ieri Base, nu cred ca are de gand sa ne lase, ba mai mult o sa fie si mai rau :( . Boc e doar cainele papagal al lui, nu putem sa-l bagam ca vinovat :grin:
[Link Removed for Guests]
Imagine
macleod

Mesaj de macleod » Lun Iul 05, 2010 3:16 pm

Ca tot suntem la capitolul feroviar, pe asta nu-l mai calca trenul (tramvai, metrou etc) odata ?
Pentru maniacul din tine:
obiwan

Mesaj de obiwan » Lun Iul 05, 2010 4:22 pm

Trenulismul trece prin momente grele, nefiind singurul domeniu cu dificultati. Tot sectorul economic se duce dracului, salariile vor fi mai mici, mai putine iar in final pentru multi- deloc. Singura sansa a romanilor este o revolta, autoritatile devin formale si o vor lua direct in freza. Chestia e ca nu se vor limpezi lucrurile, va dura mult pana pe coclaul autohton se va observa o fisura in belele, usorul progres mai are de asteptat. Toti cautam o iesire. Fara bani nu mai luam loko, iarba semnale sau bere. fara aceste lucruri trenulismul stagneaza.
Cum dracu' sa te trezesti voios cu fatza la soare , sa-ti sufleci manecile si sa te implici cu spor in ceea ce ti-ai propus? Vremuri apuse...

Pana se aseaza economia pe fundul prapastiei si va incerca sa se urce pe pereti, multi dintre noi vom testa tensiometre, glucometre , furci si topoare.
Apele vor spala tot ce inseamna haleala , arsitza va parjoli tot ce prinde si praful va fi stapanul absolut. Oricine ar guverna in asemenea conditii nu are cale de izbanda. Toti vor sa darame dar nu mai pot construi la loc, ruina e viitorul.
Macleod, presupunem ca pe papagalul ala care bocane in capacele borcanelor de strans taxe il storceste trenul.Scenariu: vine baroniada pesede la putere, de furat nu mai ie, rezulta ESHECE FARA SUCCESURI. Apoi antonescu cel albastru va incerca o ingalbenire brusca. rahat, nu iese nimic. Dictatura populara, aiurea. Militara? Vax cu ''v'' mare. Nu e solutie, romanii trebuie sa se trezeasca odata si sa nu mai mearga la vot sa puna sus idioti care sa conduca electoratul.Nu-mi trebuie presedinte, parlament, guvern, primarie, cred ca avem nevoie de liniste si cumpat. Deciziile vor fi luate de straini, dovedindu-se astfel ca suntem un popor de mana a doua, luat la suturi de cei mari si conservat in lumea a treia. Regalitatea ar fi o solutie, insa politrucii vor darama tot ce ar intreprinde o firma regala.
Asa ca ne ramane de trenulit prin stuf si bariere, zilele senine sunt departe. Semnalul e blocat pe rosu, aprindeti lumina verde!

Toate bune!

Nasol scenariu vad din spatiu, al vostru,

Obi cel kenobi
budy

Mesaj de budy » Lun Iul 05, 2010 4:57 pm

prietene OBI mare dreptate ai ,viitorul e sumbru la noi in tara,cineva iti da suturi in oua 5 ani,si il mai pui sa-ti dea inca 5 ca ne place ,nu ne plac schimbarile de acea santem in nu rahat,nu ca ceilalti facea ceva ,dar pe la democratie asa se intampla,alegi pe alcineva care poate nu-ti mai in oua ci in fund ,sau poate sa se incalte cu ciocate cu varf de fier si sa te ia la suturi la oute.
dupa parerea mea santem un neam de rahat si ne meritam soarta,nu vorbesc de toata lumea de 95%,la noi e simplu cine e smecher si arogant ala e bun are si amanta si mai si bea asta e frate e beton.
Spor la mesterit
leon-gr

Mesaj de leon-gr » Lun Iul 05, 2010 5:47 pm

pt @obi si ceilalti ce cunosc!!!off topic
drept graiesti tu obi...si aici este al fel(athena-grecia).. ce nu au facut nemtii in al doilea razbel fac acum...grecia este condusa de FMI si alte din astea...si este de rahat...miine, poimiine, piine ioc, poate vin turcii in athena si multe altele...cu timpitii adusi la putere de " fratele cel mare de la apus". nimic nu ramine in picioare...
totala distrugere...
dar, asta este ...NOUA ORDINE, impusa de USA & comp. sint multe de spus, dar cine asculta?!..nimeni!!!cei ce stiu sau cunosc cit de cit realitatea, striga "DESTEAPTA-TE ROMANE!!"
sa nu ma injurati ca ma gindesc la timpurile dinainte de '90...cel putin eram linistiti, cu ce aveam sau nu aveam!!!
sa auzim de bine!!!
C.G. LEONARD
obiwan

Mesaj de obiwan » Lun Iul 05, 2010 7:28 pm

Deja topicul lui MPU e poluat, ne cerem scuze. Daca as fi in locul tau, Mircea (MPU)draga, cu atatea cunostinte de fizica, as lua legatura cu Iranul, i-as ajuta sa plezneasca Tel-Aviv-ul. Numai asa dolarul va pica rapid, va fi pace si ieconomia noastra iar va "DUDUI" :grin:
Apoi te poti ocupa de biele, mai cumparam ceva loko, stiu ca te asteapta pe raft un BR 41 FLM.
Leon din Grecia, iti spun un singur lucru: Grecia e parfum fata de rahatul in care este nordul Bulgariei!
La voi in acropolele lu' panatynaicos mai e turism, agricultura, infrastructura si transport naval. Noi suntem CIURY-BURY la aceste capitole. Cyuri-Bury e un fel de Machu Pichu, adica ruina.
atraian

Mesaj de atraian » Lun Iul 05, 2010 7:41 pm

Nu-s de ce dracu' bateti campii aici intr-un forum de trenulete cu rahaturile astea!

Pe de alta parte frate Obi, baiatul ala leon-gr cu iesiri comunistoide ti-a explicat ca in grecia e de cacat, dar tu tot ca romanu impartial crezi ca aici e cel mai rau, daca asta poate fi o consolare.
budy

Mesaj de budy » Lun Iul 05, 2010 8:45 pm

Prietene eu pe 18 am venit din concediu Grecia diferenta ca iti da bon si pe plaja cand cumperi ceva la sezlonguri,acum 2 ani nu iti dadea bon mai pe nicaieri nu ma refer la marketuri ,greci cum mai spune si obi mai au turism mai au ce sa vanda si nu au stat ca noi in comunism care nea distrus ,a mea mama tot timpul i-mi spune ai vazut la ala ai vazut la celalalt si asa mai departe ,daca vecinul iti bate nevasta ,in orice tara civilizata chemi politia ,la noi ne uitam mai apar si trecatori si incepem sa-l ajutam cu vorbe ,dai ca merita ,calc-o pe cap,dai sa vada cine e sefu ,ect. treaba e simpla marea majoritate asa gandesc ,SA MOARA CAPRA VECINULUI CU TOT CU FAMILIA LUI,
apropo de Bulgaria vezi ca nimeni nu claxoneaza ca taranul la stop cum sa pus verde,noi avem o parere foarte buna despre noi avem super vile dar nu avem canalizari si strazi mergem prin noroaie :lol: avem super masini dar nu avem drumuri :-D santem miezul,toti occidentali niste agarici ca cumpara logan :roll:
Pacat ca cum intru in tara ies gainile, curcani ,caini ,porci ,cai, betivi cu bicicletele pe strada :-( ,dar ne mandrim ca avem cea mai frumoasa tara si munte si mare si de toate santem primi in Europa la accidente cu victime ,santem fratilor toti niste BOSI ,toti se cred mai rau ca Bill Gates ala e un prapadit pe langa ei.

Acum sa terminam cu off topicul ,si sa revenim la placerea noastra ,tot find in recesiune pregatesc terenul ,sa mai maresc diorama si am intrat in uscatoria sotiei ,am mutat un perete de rigips cu 1.20m si am spart si un zid de caramida ,sant plin de praf :-D .
Nu am cocosei de lini dar pregatesc terenul ,sper sa nu montez linile la sfarsitul cincinalului :-D
Prieteni va urez la toti numai bine si o sa ne descurcam noi ,mai rau ca nimeni nu cred ca o sa-si mai ia material rulant si ect. :roll:
Apropo de off topic mai vorbim si noi mai ne inecam amarul.
Asa ar trebui sa arate: :lautar:

Ultima oară modificat Mar Aug 03, 2010 12:52 am de către budy, modificat de 2 ori în total.
Spor la mesterit
obiwan

Mesaj de obiwan » Lun Iul 05, 2010 9:21 pm

aia e schema pentru MPU, sau Budy? Mama Leone catamai traseu'! ai dat de ceva filon fara TVA ,ca daca cumperi toata sina, iese romania din criza :grin:
MPU, i-am cam acidulat pe baieti, venim tare din urma :grin:
budy

Mesaj de budy » Lun Iul 05, 2010 9:39 pm

pritene ce e pe macheta din stanga o am :grin: sa vedem cand o sa fac rost de bani pentru cea din dreapta :roll:
Spor la mesterit
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Iul 05, 2010 9:46 pm

Se spune c㒠numai în limba român㒠exist㒠expresia "haz de necaz" :grin:
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
budy

Mesaj de budy » Lun Iul 05, 2010 9:47 pm

corect bro :-D
Spor la mesterit
mpursu

Mesaj de mpursu » Mar Aug 03, 2010 12:07 am

Noi aspecte ale Cailor Ferate "La Ursu", in 2 august 2010:
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Oare exista ceva modificari sau doar m-am trezit eu cu chef de poze? :grin:
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Mar Aug 03, 2010 9:20 am

Mie cel mai mult imi place locomotiva aia la scara N, care e pusa acolo pe post de exponat static... :grin:
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
B74MRV

Mesaj de B74MRV » Mar Aug 03, 2010 9:31 am

victorian scrie:Mie cel mai mult imi place locomotiva aia la scara N, care e pusa acolo pe post de exponat static... :grin:
.... si care nu imi amintesc sa o fi prezentat :-?
Spor
Razvan MORAR

Locomotivele cu abur sunt o poezie in miscare!
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”