Caile Ferate "La Ursu"

Colectii personale de trenulete
Scrie răspuns
mpursu

Mesaj de mpursu » Mie Mar 17, 2010 11:26 pm

O noutate consta in finalizarea operatiunilor de [Local Link Removed for Guests] a venerabilei bunicutze 64 Guetzold Imagine
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
obiwan

Mesaj de obiwan » Mar Mar 23, 2010 10:39 pm

MPU, daca ai chef de atelier acasa, si asa anul asta la buget e festival.
special pentru bunicutza Guezold:

[Link Removed for Guests]
mpursu

Mesaj de mpursu » Dum Iun 06, 2010 12:42 am

Vizitele la Caile Ferate "La Ursu" in vederea digitalizarii (plus mici reparatii si optimizari unde este cazul) continua. Astfel, azi a sosit in acest scop o foarte simpatica locomotiva cu abur BeRe57 Roco analogica, pe care producatorul n-a apucat sa o inzestreze cu celebra interfata digitala. Tinand cont ca absenta acestei piese nu face imposibila digitalizarea, fapt demonstrat (si) de mine de atatea si atatea ori... atelierul specializat din cadrul Cailor Ferate "La Ursu" isi va relua activitatea :grin:
Pana atunci, uitandu-ma eu mai cu atentie la rotile locomotivei si la cheia tubulara Viha PicoFinish 265P 2.5 x 60, achizitionata acum cateva luni de la HGDan (multumesc mult! 8)), mi-a venit o idee foarte nastrusnica :idea:, pe care am aplicat-o imediat:
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
BeRea80 Roco din parcul meu a beneficiat si ea de acelasi tratament:
Oare... ce oi fi fost eu in stare sa fac? ;-)
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
hgdan

Mesaj de hgdan » Dum Iun 06, 2010 10:41 am

Mircea,
poate te inspira ceva de aici:

a trecut acest model si pe la mine...
mpursu

Mesaj de mpursu » Dum Iun 06, 2010 2:59 pm

Ideea ta este excelenta :aplauze:, dar... tenderul locomotivei aflata la mine arata altfel, in sensul ca si axul din spate al motorului are melc, deci locul din spate nu mai este disponibil.
teo_magdici

Mesaj de teo_magdici » Dum Iun 06, 2010 4:17 pm

mpursu scrie:Vizitele la Caile Ferate "La Ursu" in vederea digitalizarii (plus mici reparatii si optimizari unde este cazul) continua. Astfel, azi a sosit in acest scop o foarte simpatica locomotiva cu abur BeRe57 Roco analogica, pe care producatorul n-a apucat sa o inzestreze cu celebra interfata digitala. Tinand cont ca absenta acestei piese nu face imposibila digitalizarea, fapt demonstrat (si) de mine de atatea si atatea ori... atelierul specializat din cadrul Cailor Ferate "La Ursu" isi va relua activitatea :grin:
Pana atunci, uitandu-ma eu mai cu atentie la rotile locomotivei si la cheia tubulara Viha PicoFinish 265P 2.5 x 60, achizitionata acum cateva luni de la HGDan (multumesc mult! 8)), mi-a venit o idee foarte nastrusnica :idea:, pe care am aplicat-o imediat:
BeRea80 Roco din parcul meu a beneficiat si ea de acelasi tratament:
Oare... ce oi fi fost eu in stare sa fac? ;-)

Oare ce altceva in afara de aranjarea ca la carte a bielelor/manivelelor, o, tu, Mare Stapan al Bielelor?
mpursu

Mesaj de mpursu » Dum Iun 06, 2010 4:36 pm

Corect :-D :-D :-D
B74MRV

Mesaj de B74MRV » Dum Iun 06, 2010 10:34 pm

:-D
Spor
Razvan MORAR

Locomotivele cu abur sunt o poezie in miscare!
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Lun Iun 07, 2010 12:49 pm

E clar ! :grin:
""Acum, pe de laturi incep sa ramana<br>
Semnale, macazuri, vagoane si fum.<br>
Trec umbre de oameni cu steaguri in mana<br>
Si trenul, navalnic, se-asterne la drum.""    Colibri<br><br><br>
teo_magdici

Mesaj de teo_magdici » Lun Iun 07, 2010 5:26 pm

Atunci, am invins! Sant presedinte... gata, nu mai poluez cibernetic topicul bietului om :oops: :|
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Iun 07, 2010 8:53 pm

Multumesc pentru aprecieri :-D
STIU ca nu toata lumea sesizeaza unele amanunte care pentru mine sunt extrem de evidente, asa cum nici eu nu sesizez alte amanunte care pentru altii sunt extrem de evidente :fluierat: , dar tocmai acesta este farmecul comunitatii de pasionati feroviari! :aplauze:
In paralelism cu celebra zicere "pic cu pic se umple lacul", eu vin si spun "detaliu cu detaliu se face modelul perfect" 8)
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Iul 05, 2010 1:03 pm

Se cam aduna nori negri si pe deasupra Cailor Ferate "La Ursu", astfel ca un Cod Rosu de Avertizare de Furtuna este pe cale de a fi anuntat. Insa stiti si voi cum se spune, ca fiecare nor are marginea lui argintie, ca apa (vijelia) trece, dar pietrele (componentele colectiei mele) raman, ca ceea ce nu ne doboara ne face mai puternici etc.
"Vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat", spunea un ilustru tiz de-al meu din alte vremuri, Petru Rares. My point exactly.
srazvi

Mesaj de srazvi » Lun Iul 05, 2010 1:21 pm

A ajuns si la tine calamitatea numita guvernul Boc fara numar? Pacat, sper sa nu fie ceva grav, intre timp ateptam o macheta de 142(cu biele corecte deigur), ca ai material de unde te inspira in gara :grin:
Imagine
macleod

Mesaj de macleod » Lun Iul 05, 2010 1:43 pm

Hai sa mai zicem niste bancuri, ca tot cica am ales noi romanii raul cel mai mic (adica pe boc).

Cum bate necazul la usa ?
boc boc boc

:-D
Lasand acuma gluma la o parte, pana-i spanzura cineva de chelie, iti urez reintoarcere cat mai rapida in campul muncii ...
Pentru maniacul din tine:
budy

Mesaj de budy » Lun Iul 05, 2010 2:17 pm

Si CAILE FERATE BUDY sant in recesiune momentan :-(
Spor la mesterit
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”