Caile Ferate "La Ursu"

Colectii personale de trenulete
Scrie răspuns
mpursu

Mesaj de mpursu » Sâm Iun 13, 2009 10:12 am

cosmin78 scrie:acela este al 3-lea cilindru,deci nu este nici o greseala,Br44 avand 3 cilindrii.cred ca mpursu se refera la unghiul intre butonii motori de pe lateralele locomotivei.
BINGO!!! :aplauze: :aplauze: :aplauze:
Conform pozelor unor BR44 reale fixe, dotate intr-adevar cu 3rei cilindri, unghiul dintre mecanismele de pe roti ar trebui sa fie de 120grade, insa firma Roco le-a plasat la 90grade. Totusi, asa cum spuneam, daca nu stim unde sa ne uitam si ce sa vedem, nu avem cum sa observam aceasta greseala, deci, cu putina bunavointa, poate fi trecuta cu vederea :)
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Sâm Iun 13, 2009 12:24 pm

nu-i BINGO,ca doar am discutat problema mai demult si daca nu imi atrageai atentia...nu bagam de seama "defectul" :-P
Cosmin
[Link Removed for Guests]
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Iun 15, 2009 7:21 pm

In ceea ce priveste farurile simpaticei BeRi80 Roco, am o idee FOARTE nastrusnica: sa caut ca piese de schimb ("spareparts") farurile locomotivei BR94 Piko, care... contin deja LED-urile SMD si sarmele de conexiune adecvate 8)
Schema de conexiune este foarte simpla: perechile de faruri din fatza si din spate formeaza cate o "ghirlanda" serie care contine farurile LED si o rezistenta de balast de circa 1kohm, iar ghirlandele se conecteaza la decodor astfel: capetele cu anozi se conecteaza impreuna la firul albastru (PLUS comun), capatul cu catod al sirului serie din fatza la firul alb (MINUS inainte) si capatul cu catod al sirului serie din spate la firul galben (MINUS spate).
Totusi... LED-urile din farurile cu pricina nu sunt galben/rosu, deci... idee si mai nastrusnica: LED-uri SMD PLCC galben/rosu, cu conexiunile sepErate (vorba lui 'nea Iancu :-D), care se pot inseria in fel&chip pentru obtinerea efectului dorit :grin:
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
aulin

Mesaj de aulin » Lun Iun 15, 2009 11:22 pm

mpursu scrie:In ceea ce priveste farurile simpaticei BeRi80 Roco, am o idee FOARTE nastrusnica: sa caut ca piese de schimb ("spareparts") farurile locomotivei BR94 Piko, care... contin deja LED-urile SMD si sarmele de conexiune adecvate 8)
da...farurile de la BR 64 Roco,nu se potrivesc?si ele au leduri SMD incorporate
mpursu

Mesaj de mpursu » Mar Iun 16, 2009 8:52 am

Farurile BeRii64 Roco nu au LED-uri SMD incorporate, ci sunt iluminate de acestea prin intermediul unor mici ghiduri de lumina.
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Mar Iun 16, 2009 4:07 pm

mda...

doar ca farurile prusace, cele standard DRG, cele standard DB si cele ale DR din anii 1950 incoace sunt toate diferite, fiecare locomotiva a avut altceva (existau chiar si locomotive cu 6 faruri diferite in epoca III!) asa ca incearca sa dai de o poza inainte ca sa ne produci ceva ce chiar a existat si nu un alt "kitsch autentic"
:-D

din cate imi amintesc, 94 de la Piko nu este o prusaca (ca cea Fleischmann) ci o saxona... la care din modelele Piko te referi? Saxon al Laenderbahnen, DRG, DR(Ost)?
toate cele bune,
HR
mpursu

Mesaj de mpursu » Sâm Iul 18, 2009 2:23 pm

Noi aspecte de la Caile Ferate "La Ursu":
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Pentru cine inca n-a sesizat, masa din camera mare este acum plasata de-a latul, ceea ce imi ofera o atat a perspectiva mult mai buna asupra cailor mele ferate, cat si noi posibilitati de fotografiere 8)
mpursu

Mesaj de mpursu » Sâm Iul 18, 2009 2:27 pm

Alte imagini:
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
mpursu

Mesaj de mpursu » Sâm Iul 18, 2009 2:34 pm

Fiindca mi-a placut TARE mult un anumit unghi, am pozat in felul respectiv toate locomotivele :grin:
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Mda, recunosc ca am uitat-o pe diesela OBB2048 :-D , asa ca pe ea am pozat-o din alt unghi :fluierat:
obiwan

Mesaj de obiwan » Sâm Iul 18, 2009 3:07 pm

Ludmila este Piko?
E 69 l-am vazut la Club la Cluj, bine intretinuta masinaria.
Pot sa scriu ''simpatice si nazdravane''?
Toate bune!
mpursu

Mesaj de mpursu » Sâm Iul 18, 2009 3:31 pm

Toate sunt simpatice si nazdravane :-D
Da, Ludmilla este Piko, digitalizata & bicolorizata by MPU :grin:
Mauritius

Mesaj de Mauritius » Sâm Iul 18, 2009 3:44 pm

mpursu scrie:Toate sunt simpatice si nazdravane :-D
:grin:
Simpatice inteleg dar nazdravane :x ?????
Ce fac de le spui "nazdravane " ?????:grin:
Ultima oară modificat Sâm Iul 18, 2009 3:45 pm de către Mauritius, modificat 1 dată în total.
mpursu

Mesaj de mpursu » Sâm Iul 18, 2009 3:44 pm

Diesela OBB2048 are cuple digitale, deci decuplarea vagoanelor poate fi comandata direct din hand-controllerul statiei digitale 8)
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
In stanga, cupla este neactivata, deci poate "prinde" cupla unui vagon care se apropie. In dreapta, cupla este activata, deci elibereaza cupla vagonului, respectiv nu o va "prinde" daca vagonul se apropie.
mpursu

Mesaj de mpursu » Sâm Iul 18, 2009 3:49 pm

Mauritius scrie:
mpursu scrie:Toate sunt simpatice si nazdravane :-D
:grin:
Simpatice inteleg dar nazdravane :x ?????
Ce fac de le spui "nazdravane " ?????:grin:
Nazdravane fiindca fiecare are povestea ei, fiecare saluta cu farurile :grin:, fiecare poarta "amprenta" MPU intr-un fel sau altul si... fiecare imi aduce mare bucurie, fie in mers, fie in stationare 8)
Cat despre BeRea03 Piko... este chiar a doua din primul rand de poze :fluierat:
Mauritius

Mesaj de Mauritius » Sâm Iul 18, 2009 3:54 pm

Am vazuto si pe ea , am si corectat postul.
Deci sunt nazdravane cuminti nu fac rele doar lucruri bune si de suflet :grin: :-D 8) .
Cat despre "Diesela OBB2048" crezi ca poate semnaliza din faruri in timp ce decupleaza vagoanele . 8)
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”