Caile Ferate "La Ursu"

Colectii personale de trenulete
Scrie răspuns
mpursu

Mesaj de mpursu » Sâm Mai 02, 2009 5:43 pm

Si, pentru ca trebuia sa aiba un nume (vorba unui celebru poet :grin:), simpatica aburoasa se cheama Roco nr.art.63238 "wintertarnung", sosita in colectia "La Sandy" in martie 2006 :aplauze: :aplauze: :aplauze:
Am remarcat-o inca de pe atunci, din pozele realizate la intalnirile pasionatilor din Cluj-Napoca, deoarece este foarte spectaculoasa si, ceea ce este FOARTE important pentru mine, este realizata corect Imagine
Multumesc mult, Sandy, si te asigur ca locomotiva se va intoarce la statia de domiciliu cat de repede posibil 8)
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
Mauritius

Mesaj de Mauritius » Sâm Mai 02, 2009 5:43 pm

S-a intelegem ca te bate un vant de funingine de BR44 in curand , cat de curand , ar fi o culoare razboinica . :-D
obiwan

Mesaj de obiwan » Sâm Mai 02, 2009 5:44 pm

E bestial!
Pana la lokomotiva asta nu m-au impresionat aburoasele Roco. Dar asta chiar are ce arata. Parca ar fi facuta pentru Afrikacorps sa-l duca pe Rommel la cafting, dar din pacate aia nu aveau sine pentru asa ceva.
Plus ca la rulare in rampa nu ar trebui sa aiba probleme, deoarece are cardan din tender spre locomotiva, prin marchiza, deci model de rulat in conditii grele.
mpursu

Mesaj de mpursu » Mar Mai 12, 2009 10:28 pm

Tinand cont de preferintele Conducerii Cailor Ferate "La Ursu" in ceea ce priveste luminile locomotivelor, va invit sa aruncati o privire la aceasta aburoasa Electrotren, mai precis in dreapta-jos, unde sunt simbolizate caracteristicile acesteia :grin:
[Link Removed for Guests]
(imaginea locomotivei, culeasa de pe site-ul respectiv, constituie aici inca un link-miniatura 8))
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Mie Mai 13, 2009 7:09 pm

Mircea, poate reusesti sa ne explici mai pe romaneste ca mai sus ce vrei sa spui cu locomotiva asta RENFE :)
toate cele bune,
HR
Alex_Stoicia

Mesaj de Alex_Stoicia » Mie Mai 13, 2009 7:18 pm

Cred ca a vrut sa ne spuna ca are lumini rosii in spate.
Numai bine,
Alex
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Mie Mai 13, 2009 7:25 pm

sau ca are lumini la biele sau biele corecte... sau ca are roti si merge pe sine :-D

Mircea ma baga de fiecare data in ceata! :-(
toate cele bune,
HR
mpursu

Mesaj de mpursu » Mie Mai 13, 2009 7:35 pm

Alex_Stoicia scrie:Cred ca a vrut sa ne spuna ca are lumini rosii in spate.
Cam pe acolo :aplauze:
Conform indicatiunilor de pe site, simpatica aburoasa are faruri directionale bicolore alb/rosu ("Locomotive with white/red reversing headlights") :grin:
Horia_Radulescu scrie:Mircea ma baga de fiecare data in ceata! :-(
Oh really :-D
Sunt eu chiar atat de imprevizibil? :mrgreen:
A propos, asa-i ca n-ai gasit fonturile corecte pentru numerele bunicutzei 64 Guetzold? :fluierat:
Am gasit eu niste poze ale unor seturi de table reale de aburoase 64, asa ca... pot sa incerc sa rezolv si cu ele sa refac numarul 64.180, prin rearanjarea adecvata a cifrelor :idea:
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Mie Mai 13, 2009 7:47 pm

buna Mircea,

fonturile exista pentru loco DB si DRG Rundscrift (sunt DIN Normschrfit, Mittelschrift), pentru Spitzziffern inca nu avem :D
toate cele bune,
HR
mpursu

Mesaj de mpursu » Mie Mai 27, 2009 2:45 pm

Ca urmare a operatiunii descrise [Local Link Removed for Guests], trenul accelerat format din cele 4atru vagoane modernisierungs Piko va circula din nou in formula completa 8)
Noua etapa de [Local Link Removed for Guests] are ca scop achizitionarea unei splendide aburoase, pe care o voi prezenta la momentul potrivit - numai sa o vad sosita :grin:
BR01DB

Mesaj de BR01DB » Mie Mai 27, 2009 3:01 pm

mpursu scrie: Noua etapa de [Local Link Removed for Guests] are ca scop achizitionarea unei splendide aburoase, pe care o voi prezenta la momentul potrivit - numai sa o vad sosita :grin:
la ce restructurare faci acolo.............inseamna ca vom mai astepta mult pina vom putea admira noua ta aburoasa :fluierat:
obiwan

Mesaj de obiwan » Mie Mai 27, 2009 11:02 pm

Sunt tare curios cum functioneste o aburoasa Electrotren.... Io nu m-as risca.
Mauritius

Mesaj de Mauritius » Joi Mai 28, 2009 8:18 am

Functioneaza foarte bine , motor silentios in 5 poli , ambielaje fine ,
merg si pe R1 , lumini alb-rosi de care vrea Mircea , compatibila cu toate decodoarele , au o finete aparte si un raport calitate pret bun.
Acum nu stiu la ce vagoane o va pune dar cum el insusi spune ca asta nu conteaza este foarte bine .
Si nu cred ca depinde atat de mult restructurare ca sa cumpere locomotiva dar o restructurare este binevenita 8)
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Joi Mai 28, 2009 5:54 pm

buna,

obi, a nu se confunda Electrotren de acum cu Electrotren/Ibertren de acum 20-30 de ani... acum se produce la Kato in China si Taiwan si calitatea e in consecinta ;)
toate cele bune,
HR
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Vin Mai 29, 2009 10:52 pm

Electrotren este undeva pe la nivelul Piko sau mai sus...
Cosmin
[Link Removed for Guests]
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”