Anunt important: [Local Link Removed for Guests]
In perioada 10-15 decembrie 2018, forumul poate sa functioneze cu intreruperi, se face upgrade.

Caile Ferate "La Ursu"

Colectii personale de trenulete

Moderator: rrzxxx

Scrie răspuns
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Aug 25, 2008 5:20 pm

Off-topic (sau nu :grin:) - anul trecut, pe vremea aceasta, m-am inscris si eu pe acest forum, iar subiectul pe care tocmai il cititi a fost creat in ziua urmatoare.
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Vin Aug 29, 2008 11:12 am

Salutare Mircea,

Daca inca nu ti-ai gasit motorul viselor tale, uita-te pe site-ul asta, poate te face fericit unul din motoarele Mashima sau Tenshodo prezentate acolo:

[Link Removed for Guests]

Ca precizare, pe site-ul respectiv se poate plati cu Pay-Pal iar transportul din UK spre Romania costa 6 lire sterline. ;-)
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
mpursu

Mesaj de mpursu » Mar Sep 09, 2008 5:56 pm

Motorul viselor mele a sosit!!! Imagine
Acesta este motorasul Piko nr.art.56004, care este sensibil mai mic decat fratele sau 56000, dar nu pare sa aiba probleme la miscarea angrenajelor simpaticei aburoase 64 Guetzold :aplauze:
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Mar Sep 09, 2008 10:55 pm

Deci am o bere :grin:
mpursu

Mesaj de mpursu » Mie Sep 24, 2008 10:16 pm

Lucrarile la bunicuta 64 Guetzold si la electrica ES4990 Piko stagneaza, din motive de lipsa de timp din partea Conducerii Cailor Ferate "La Ursu".
Totusi, deocamdata in principiu, a fost aprobata constructia unei biserici, pe cat posibil ortodoxa. Aveti vreo idee in aceasta privinta?
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Joi Sep 25, 2008 2:13 pm

da... ca tot nu esti departe de Maramures... ti-au mai ramas ceva cutii de chibrituri pe acasa? :grin:
toate cele bune,
HR
mpursu

Mesaj de mpursu » Joi Sep 25, 2008 2:38 pm

M-am modernizat si folosesc un aprinzăleĂž electric :grin:
Totusi mai am si o boite des allumettes de rezerva pentru cuptor, fiindca acolo sus-numitul dispozitiv modern nu-si mai face efectul :-P
Daca anticipez eu corect, te-ai gandit cumva la o bisericuta din barne de lemn, pe care chibriturile le-ar intruchipa numa'bine? Este o idee excelenta, pe care altii mai priceputi ar reusi sa o puna in valoare :fluierat:
LDH

Mesaj de LDH » Joi Sep 25, 2008 3:46 pm

Un plan bun si se rezolva problema.

De ce sa nu facem biserici maramuresene la Bucuresti? :grin:
Toate cele bune,
LDH
andreiul

Mesaj de andreiul » Lun Oct 06, 2008 8:27 pm

Salut,
Daca te intereseaza, uite ce poti face cu a ta BR212; am si eu una si deja m-am apucat sa o "imbunatatesc.

Bafta tuturor! Andrei
felippe

Mesaj de felippe » Lun Oct 06, 2008 9:17 pm

Si eu ma gandeam azi la exact acelasi lucru si chiar voiam sa ii zic lui Mircea: de ce nu te apuci de weathering la locomotivele cu aburi, in loc sa le pui lumini care, in unele cazuri, la modelul real nici nu au existat.

In schimb, cu siguranta, locomotiva reala nu era tot timpul ca iesita pe poarta fabricii.
Valentin Voica

mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Oct 06, 2008 9:44 pm

Nu sunt interesat de weathering, fiindca mie unul imi plac trenurile curate, ca iesite pe poarta fabricii 8). Chestiune de gust... :fluierat:
Daca, in plus, "fabrica" respectiva are ca manager un nene simpatic caruia ii plac farurile functionale, atunci... who am I to disagree? :-D
hgdan

Mesaj de hgdan » Lun Oct 06, 2008 10:10 pm

Fiecare cu preferintele lui, sa-i lasam in pace.
Nu conteaza ca sunt garnituri gri inexistente sau lumini rosii care nu au luminat niciodata.

Nu stiu daca este obligatoriu ca modelul sa fie exact ca si la locomotiva reala ( vezi luminile cu LED alb , montate din fabrica pe locomotive de ep 2, de ex LENZ V36 ) pentru ca noua sa ne faca placere sa privim acel model.

Personal prefer o locomotiva cu aburi CURATA cu roti de metal si biele gresite, dar realizate filigran decat o locomotiva cu roti de plastic si biele grosolane , dar corecte...

Scuze pt. poluarea topicului...
mpursu

Mesaj de mpursu » Sâm Noi 22, 2008 4:44 pm

Deoarece mi-au mai venit niste idei adecvate, digitalizarea electricei ES4990 continua :grin:
Cand totul va fi gata, voi scrie un subiect separat pe aceasta tema si... o veti vedea live la Brasov 8)
mpursu

Mesaj de mpursu » Dum Noi 23, 2008 5:38 pm

Acum 5inci minute, electrica ES4990_Piko_de_generatie_straveche a facut prima ei tura in Lumea Digitala!!! Imagine Imagine Imagine
Mauritius

Mesaj de Mauritius » Dum Noi 23, 2008 6:45 pm

Eeeeeeee si mai departe trebuie sa te intrebam frumos care este rezultatul ?
Ce decodor ai pus si cum s-a prezentat ?
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”