Caile Ferate "La Ursu"

Colectii personale de trenulete
Scrie răspuns
mpursu

Mesaj de mpursu » Mar Iun 03, 2008 11:27 am

Rasfoind eu listele cu piesele de rezerva ale locomotivelor Piko, am intrat de curiozitate si in lista de piese pentru BR55-cea-noua. Cu surpriza am descoperit motorul nr.art.57550-53, dotat cu melc & volant. In concluzie, ii rog si pe posesorii de BR55 Piko de generatie noua sa pozeze & masoare motoarele acestora.
mpursu

Mesaj de mpursu » Mie Iun 11, 2008 9:05 am

Chiar nimeni nu are BR89 Piko sau BR55 Piko si nu le poate masura & poza motoarele? :fluierat:
Off-topic: acesta este mesajul meu cu numarul 700 8)
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mie Iun 11, 2008 9:21 am

Ai un motor la mine, sosit de la DanDecoder. Voi face sa ajunga la tine.
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
mpursu

Mesaj de mpursu » Dum Iun 15, 2008 8:41 pm

Flash-news!!! 8)
Acum cateva minute s-a incheiat cu succes prima proba pe traseu a locomotivei electrice E69, dotata cu noul sistem digital de comanda & conducere Imagine
Dan, daca mai ai cumva doua LED-uri PLCC galbene (de aceeasi forma ca si cele albe si rosii pe care mi le-ai mai trimis), te rog sa faci cumva sa ajunga la mine impreuna cu motorasul :grin:
mpursu

Mesaj de mpursu » Mie Iun 18, 2008 10:58 pm

Iata aici o imagine a depoului de locomotive din cadrul Cailor Ferate "La Ursu":
Imagine
Lipsesc din depou trei locomotive: BR03 si BR64 Roco pe traseu, iar BR64 Guetzold in reparatie. Dar... cine o fi in stanga-jos? :fluierat:
hgdan

Mesaj de hgdan » Mie Iun 18, 2008 11:05 pm

eu cred ca OBB 2048 ( ex DB Br 211 ) , Roco , cuple digitale cod 62823
mpursu

Mesaj de mpursu » Mie Iun 18, 2008 11:18 pm

Da, ati vazut bine, este o locomotiva de manevra austriaca, produsa de Roco (nr.art.62824) si dotata din constructie cu decodor si cu... cuple digitale!!! Imagine
Imagine Imagine Imagine
Este absolut superba (i-a placut tare mult pana si doamnei sef de gara 8)), ruleaza foarte lin si cuplele digitale functioneaza perfect :aplauze:; dintre dotari mai mentionez luminile alb/rosu si motorul in 5inci poli cu armaturi oblice si doua volante (ceea ce-l foarte multumeste pe domnul sef de gara 8)).
Deja osia cu cauciucuri a fost mutata mai spre interior, iar beculetzele vor fi inlocuite cu LED-uri warm-white si rosii cat de curand :grin:
Multumesc mult, Shikanne!
Irish_Railways

Mesaj de Irish_Railways » Joi Iun 19, 2008 9:17 am

Simpatica locomotiva, Mircea. Abia astept sa o vad ruland. :grin:
Sa o stapanesti sanatos.
"...Doar un pui de pitigoi, intr-un varf de fag pitic
Sta cu penele valvoi si, facand pe suparatul:
-Ce sa fie? Nu-i nimic. A trecut Acceleratul... "
www.mariusbulzan.com
shikanne

Mesaj de shikanne » Joi Iun 19, 2008 5:30 pm

Cu placere!... si la cat mai multe....era cat pe ce sa ramana in depoul meu... :-( ....dar stiu ca a ajuns pe maini bune.... :lol:
Pe curand....

MiniCamera + bonus
mpursu

Mesaj de mpursu » Dum Iun 22, 2008 12:12 am

Florinn scrie:Ai un motor la mine, sosit de la DanDecoder. Voi face sa ajunga la tine.
Motorul si LED-urile galbene de la DanDecoDoru au ajuns la mine; multumesc mult! :aplauze:
LED-urile galbene vor lumina farurile centrale ale electricei E69 prin intermediul unor scurte ghiduri de lumina home-made si... poate ca mai am unele idei prin care, pe viitor, sa mentin toate LED-urile pe sasiu si, astfel, sa nu-mi mai fac probleme cu demontarea carcasei :!:
In ceea ce priveste motorasul... a corespuns numai dpdv dimensional :( , el neavand suficienta putere ca sa antreneze vechile mecanisme & angrenaje ale aburoasei 64 Guetzold. Totusi trebuie sa recunosc ca el a reusit sa miste locomotiva din loc si, dupa ce l-am conectat la decodor, locomotiva a facut cateva ture pe liniile mele ferate. Trebuie de asemenea sa remarc marea diferenta dpdv auditiv dintre cele doua motoare, net in defavoarea motorului original. Dupa cateva ajustari ale CV-urilor, locomotiva s-a deplasat relativ frumos, insa totusi se vedea ca motorul "nou" face eforturi cam mari si ca nu e in stare sa mentina constanta viteza locomotivei, cu toate ca decodorul ESU are compensare de sarcina. Asa ca am bibilit putin motorul original, i-am montat la loc melcul si... l-am repus in drepturi :fluierat:
Asa ca acum bunicutza 64 Guetzold se preumbla tacticoasa cu garnitura de vagoane "thunderbox" ("donnerbuechse", na :-D), fiind antrenata tot de motorul original, puternic si... zgomotos :grin:
Totusi n-am renuntat (inca) la ideea inlocuirii motorului original, mare, zgomotos, in 3rei poli si fara volant, cu unul modern, micutz, cu 5inci poli si cu volant 8)
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Lun Iun 23, 2008 2:30 pm

Mircea, aceasta fosta V100.2 (2048 OBB) nu trebuia sa aiba si manere de manevra? arata tare ciudat asa "cheala"....

sper sa pui LED-uri Warm White si sa separi rosu de alb pe fiecare parte, cum se cade la o locomotiva de manevra (manevra la OBB: trei lumini ALBE aprinse permanent pe ambele parti)

ar trebui sa-i faci 3 versiuni de aprindere, pe diferite taste F:

2048 cuplata la tren, pe linie : in fata 3 x alb, in spate nimic (pe fiecare sens)
2048 izolata pe linie: in fata 3 x alb, in spate 2 x rosu (pe fiecare sens)
2048 in manevra: fata si spate 3 x alb, evident ambele sensuri

cineva a reusit sa faca asa ceva la o 2070 pe N, asa ca nu ai nici o scuza! :-D
toate cele bune,
HR
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Iun 23, 2008 3:27 pm

In cutia locomotivei de manevra 2048 OBB au venit si vreo doua seturi de accesorii, pe care odata si odata le voi monta.
Cat despre lumini, voi inlocui cele 4atru beculetze cu doua LED-uri warm-white (multumesc, SantaFeFan :aplauze:) si doua rosii. In ceea ce priveste alte combinatii de lumini, le las in seama locomotivelor 1:1 :grin:
Apropos, oare ar fi o enormitate absolut imposibila si de neconceput o eventuala inlocuire a rotilor pline cu roti cu spite? :fluierat:
Irish_Railways

Mesaj de Irish_Railways » Lun Iun 23, 2008 3:49 pm

mpursu scrie:Apropos, oare ar fi o enormitate absolut imposibila si de neconceput o eventuala inlocuire a rotilor pline cu roti cu spite? :fluierat:
Probabil. In masura in care se potrivesc cu epoca din care face parte locomotiva.
"...Doar un pui de pitigoi, intr-un varf de fag pitic
Sta cu penele valvoi si, facand pe suparatul:
-Ce sa fie? Nu-i nimic. A trecut Acceleratul... "
www.mariusbulzan.com
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Lun Iun 23, 2008 5:48 pm

Mircea, uite aici cum se face, sa poti aprinde luminile separat... si cum spuneam, asta e pe un MaK pe N:
http://www.1zu160.net/digital/einbaubsp/mtx-mak1206.php

sa nu-mi spui ca ti-e lene sa faci asta pe H0! ;)

roti cu spite pe o V100 West nu au ce cauta, am vazut rotile si cutiile de viteza demontate si pot sa-ti spun ca sunt pline!
toate cele bune,
HR
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Iun 23, 2008 10:19 pm

Felicitari celui care a realizat combinatiile respective de lumini :aplauze: (desi n-am inteles nimic de acolo :-P :-D)
In ceea ce priveste dorinta mea de a "reedita" lucrarea respectiva... s-ar putea sa ai o surpriza, Horia :grin: (sau poate nu)
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”