Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Caile Ferate "La Ursu"

Colectii personale de trenulete
Scrie răspuns
mpursu

Caile Ferate "La Ursu"

Mesaj de mpursu » Dum Aug 26, 2007 10:46 pm

Mai in gluma, mai in serios, am cautat un nume pentru colectia mea de trenulete H0; povestind despre ea pe forumul Railwayfan (unde sunt deasemenea membru), inspiratia nu s-a lasat prea mult timp asteptata, asa ca, din vara/toamna anului 2006, colectia mea poarta numele de Caile Ferate "La Ursu".
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
rally

Mesaj de rally » Dum Aug 26, 2007 11:00 pm

Salutam CFR-istul URSU !!!
Asteptam cu nerabdare imaginile (direct sau link-uri) .
rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
mpursu

Mesaj de mpursu » Dum Aug 26, 2007 11:06 pm

Voi incerca sa prezint fiecare componenta a Cailor Ferate "La Ursu", impreuna cu istoria ei - fiindca fiecare are o istorie a ei :).
Colectia a luat fiinta in anul 1969, fiind formata pe atunci dintr-o locomotiva BR64 Gutzold, un vagon tip thunderbox Piko si un cerc de sine din tabla indoita si traverse din carton. In timp, sinele au fost schimbate cu altele tot din tabla indoita, dar cu traverse din plastic negru, realizate de Piko. Locul lor a fost luat mai apoi de sinele Roco-Line cu terasament, iar acum trenurile mele ruleaza pe sine Fleischmann-ProfiTrack cu terasament.
Alimentarea a fost asigurata la inceput de un transformator cu secundar in trepte, urmat de un simplu redresor. Am conceput apoi cateva alimentatoare electronice, unele in curent continuu pur, cu zero central, si altele in impulsuri - unul cu zero central si unul cu comutator de sens. Odata cu intrarea in Era Digitala, locul acestor alimentatoare a fost luat de o statie Roco LocoMouse, apoi de o statie Roco Multimouse, iar in prezent circuitul este alimentat de o statie LenzSet100 de care sunt FOARTE multumit.
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Aug 26, 2007 11:16 pm

te intrerup un pic....ce s-a intamplat cu liniile Roco Line?
Cosmin
[Link Removed for Guests]
rally

Mesaj de rally » Dum Aug 26, 2007 11:26 pm

Da, ar fi interesat de descris un pic statia Lenz, din punctul de vedere al utilizatorului. Statiile digitale sunt totusi raritati pe la noi, cum acum 2 ani era digitalul in general... :oops:
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
silviu20061

Mesaj de silviu20061 » Lun Aug 27, 2007 12:18 am

Salut ,ma bucur ca ai deschis acest topic pentru a ne arat ce material rulant se afla la caile tale ferate si daca se poate sa ne povestesti mai multe despre Br 64 Gutzold :grin: si cum spunea si rally despre statia digitala Lenz deoarece ma bate asa un gind :fluierat: (prietenii stiu de ce :wink: )
Succese in continuare
Pasinea mea:Trenulete Electrice-Caile Ferate la S&D
SILVIU @ DANY
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Aug 27, 2007 12:43 pm

Imagine de ansamblu a Cailor Ferate "La Ursu":
Liniile sunt montate (ne-permanent, din pacate :() pe masa din camera mare, dotata cu o extensie si acoperita cu o patura groasa si cu un material verde care, cu putina bunavointa, imita iarba :grin:
Casutele (brutaria, depoul, turnul de control si casa de locuit) si pomii aduc un plus de frumusete si, de ce nu, realism acestui circuit. De asemenea, mai sunt prezente si doua coloane de alimentare cu apa a locomotivelor cu aburi.
Ultima oară modificat Mie Feb 09, 2011 10:36 am de către mpursu, modificat 1 dată în total.
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Aug 27, 2007 12:59 pm

Liniile Roco-Line-cu-terasament se afla demult la noul lor proprietar, care construieste la Arad o diorama frumoasa. Toate macazurile din versiunea Roco a colectiei mele aveau actionari electrice. Macazurile din versiunea Fleischmann inca nu au actionari electrice, dar vor avea pe viitor :).
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Aug 27, 2007 1:12 pm

Mai in gluma, mai in serios, pot spune ca venerabila locomotiva BR64 Gutzold si vagonul thunderbox Piko sunt membrii fondatori ai Cailor Ferate "La Ursu" :). Deci voi incepe prezentarea cu acestea.
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Aug 27, 2007 1:19 pm

Iata aici o imagine destul de recenta a locomotivei BR64:
Ea are numarul 64180; de-a lungul timpului, saracutzele numere s-au cam sters si chiar au fost inlocuite cu numarul 64518 - numar existent pe o locomotiva 64 functionala, vazuta de mine in serialul de documentare "Swiss Railway Journeys". Conform site-ului [Link Removed for Guests] (mai precis [Link Removed for Guests] ), aceasta a fost prima versiune in care Gutzold a produs acest tip de locomotiva si singura cu lumini functionale :grin:, realizate numai in fatza sub forma a doua faruri enorme si ne-directionale.
Ultima oară modificat Mie Feb 09, 2011 12:43 pm de către mpursu, modificat 1 dată în total.
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Aug 27, 2007 2:48 pm

Aceasta venerabila locomotiva a trecut prin foarte multe la viatza ei :oops: (cazaturi, tumbe, montari/demontari/remontari nereusite etc). In momentul de fatza, ea are bielele unei foste BR66 (bineinteles adaptate corespunzator), farurile sunt toate patru functionale si directionale galben/rosu, iar de curand a primit un decodor digital ESU LokPilot 3.0.
Later edit - am reusit sa-i montez un motor nou [Link Removed for Guests], cu niste mici modificari & adaptari 8)
Ultima oară modificat Mie Feb 09, 2011 12:50 pm de către mpursu, modificat 1 dată în total.
mpursu

Mesaj de mpursu » Mie Aug 29, 2007 10:59 pm

O alta locomotiva cu aburi din cadrul Cailor Ferate "La Ursu" este BR55 Piko din generatia veche, sosita in iarna anului 1986. Bineinteles ca nici farurile ei nu au scapat nemodificate, la ora actuala fiind si ele directionale galben/rosu, toate patru. Pentru imbunatatirea culegerii tensiunii de la sine, am pus la lucru si tenderul ;) - respectiv l-am modificat astfel incat si el sa se faca util din acest punct de vedere :grin:
De putin timp, in tenderul locomotivei si-a aflat locul si un decodor ESU LokPilot 3.0, asa ca si aceasta simpatica locomotiva [Local Link Removed for Guests] 8)
Ultima oară modificat Mie Feb 09, 2011 1:23 pm de către mpursu, modificat 1 dată în total.
mpursu

Mesaj de mpursu » Mie Aug 29, 2007 11:09 pm

O locomotiva cu aburi mai moderna este BR03 Piko, sosita in colectie in vara anului 2003 sub forma de cadou la aniversarea a 10 ani de casnicie 8).
Este singura locomotiva cu aburi ale carei lumini au ramas pana la urma nemodificate, fiindca n-am fost multumit de niciuna din incercarile mele de a monta LED-uri :-D si, deci, am revenit la versiunea originala. Totusi, nu care cumva sa credeti ca locomotiva a ramas cu totul neatinsa :grin:, fiindca am sesizat imediat niste MARI greseli la biele, pe care pana la urma le-am corectat; mai multe detalii gasiti [Local Link Removed for Guests].
Dpdv cronologic, ea este prima locomotiva din cadrul Cailor Ferate "La Ursu" care a primit decodor digital - un splendid LenzGold :aplauze:
Ultima oară modificat Mie Feb 09, 2011 1:37 pm de către mpursu, modificat 1 dată în total.
mpursu

Mesaj de mpursu » Mie Aug 29, 2007 11:55 pm

Fiindca, in ordinea simpatiei MPU, locomotivele electrice urmeaza dupa cele cu aburi, fiind urmate la randul lor de locomotivele diesel, va prezint in continuare locomotiva E69 Piko:
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Bineinteles ca nu m-am rabdat sa nu umblu :grin:, asa ca in prezent aceasta locomotiva este dotata cu roti rosii cu spitze, faruri directionale galben/rosu si geamuri "fumurii" (detalii [Local Link Removed for Guests]).
Ultima oară modificat Mie Feb 09, 2011 10:42 am de către mpursu, modificat de 2 ori în total.
silviu20061

Mesaj de silviu20061 » Joi Aug 30, 2007 12:35 am

:aplauze:
Un sincer bravo pentru realizari si imbunatatirile aduse acestor locomotive .Iata un lucru bun pe care trebuie sa il urmam pentru a imbunatatii unele locomotive mai virstnice
Pasinea mea:Trenulete Electrice-Caile Ferate la S&D
SILVIU @ DANY
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”