Poduri si alte lucrari de arta

Totul despre sine, instalatii feroviare si alte elemente ale infrastructurii in modelism
Scrie răspuns
LDH

Mesaj de LDH » Lun Sep 07, 2009 8:56 am

leon-gr scrie:... se ridica o alta problema, cum voi reusi sa tin calea ferata dreapta?!
Buna dimineata!

Cu putina munca se rezolva si aceasta problema.

Inainte de a taia legaturile dintre traverse lipesti contrasinele care impreuna cu sinele vor solidariza, ceva mai bine, traversele.
Desi rezulta tot un paralelogram deformabil te asigur ca traversele nu vor "fugi" nicaieri deoarece au prinderi fixe de contrasina si mobile de sina.

Pentru o asezare mai facila pe pod iti recomand ca inainte de fixarea noii linii cu ajutorul unor segmente de linie fixa sa marchezi pozitia traverselor pe lonjeroanele podului.

O mica tenta de imbatranire si lucrurile revin la normal.

Daca vrei sa mergi cu detalierea si mai departe vezi exemplul cu contrasinele al lui Cosmin caruia i-a iesit ca mai jos

Imagine
foto: cosmin78

adica exact ca in realitate

Imagine
foto: Dorel Dumitru

Pentru intregul proces de executie AICI

Spoor!!

p.s.nici el nu a eliminat legatura dintre traverse :grin: dar poate remediaza :wink:
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
leon-gr

Mesaj de leon-gr » Lun Sep 07, 2009 9:00 am

pot face o remarca?...de ce am impresia ca acea contrasina a lui cosmin este cam departe de sina propriu zisa?sau mi se pare?
C.G. LEONARD
LDH

Mesaj de LDH » Lun Sep 07, 2009 9:02 am

Este la limita placilor de amortizare de la sina.
Putea sa aduca mai aproape dar seamana prea bine cu realul.

Doar la trecerile la nivel contrasina este mai aproape de sina.
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
leon-gr

Mesaj de leon-gr » Lun Sep 07, 2009 9:16 am

ok!!! :lol: adevarul ca este o lucrare de arta cea a lui cosmin...
in alta ordine de idei daca facem o detaliare atit de mare a podurilor pai atunci valoare estetica a acestuia o va constitui piesa in sine,expusa ca macheta statica caci in contextul unei diorame detaliile se vor pierde (in cazul in care podul va fi pus in marginea departata fata de punctul de privire).gresesc?
oricum multumesc mult si ma apuc de treaba!!!sper sa fac ceva asemanator cu ceea ce a realizat cosmin!!!
o zu buna!!!
C.G. LEONARD
LDH

Mesaj de LDH » Lun Sep 07, 2009 9:23 am

Depinde din ce punct de vedere privesti problema.

Daca ai sa cauti pe forum pe la machete, diorame, material rulant in miniatura, ai sa constati ca tocmai detaliile fac diferenta si asta numai din cauza pacatoaselor de fotografii macro :-D

In rest fiecare este liber sa aibe propria viziune si interpretare legata de elemntele de cale, material rulant si peisaj deoarece totul depinde de ce si-a propus sa faca.

Spoor!!
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Joi Sep 10, 2009 4:47 pm

leon....spor la treaba!

LDH

nu am eliminat legatura intre traverse din neglijenta,insa cum podul este asezat in planul indepartat,nu cred ca este nevoie...promit ca nu bag teleobiectivul in el :-P
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Joi Sep 10, 2009 5:24 pm

se cauta urgent...

fotografii cu poduri/pasaje peste linii duble,tablierul superior rutier.... :roll:
leon-gr

Mesaj de leon-gr » Mie Sep 23, 2009 1:33 pm

@cosmin!!!
am pus o contrasina la modelul de pod si a iesit linia ca un sarpe la sarbatoare...imi fugeau traversele si eram mai de tot risul...pina la urma am mai facut cite ceva...poze in curind!!!
o intrebare!!!am facut rost de niste bucati de placi polistiren albastre , "DOW" se numesc pe aici si se folosesc la izolatii...deci...
imi poti spune aproximativ cam ce dimensiuni au picioarele podului tau?...al meu cel putin este doar cu un singur sens!!!
C.G. LEONARD
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Mie Sep 23, 2009 1:42 pm

linia pe care ai pus contrasina este linie rigida sau flexibila?daca e flexibila trebuie imobilizata cel putin pe perioada lucrului.

pilele sunt de 40 mm latime(obtinute prin lipirea a doua bucati de 20 mm),120 mm lungime,ca pentru pod dublu,insa le poti face de 60-70 mm pentru pod simplu..si 90 mm inaltime,insa asta depinde de relieful une aplici podul.
leon-gr

Mesaj de leon-gr » Mie Sep 23, 2009 1:50 pm

latimea ma interesa mai mult...si am folosit linie flexi fiindca am pus 2 module de pod ca sa nu fie scurt podul...rideau si pisicile de mine la cit m-am chinuit sa indrept sina oricum,dreapta nu prea a iesit dar merge!
C.G. LEONARD
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Mie Sep 23, 2009 1:56 pm

latimea trebuie sa fie cat a podului.linia flexibila se poate mentine dreapta de-a lungul unei rigle lungi sau ceva asemanator.cauta sa aplici contrasina cat mai dreapta posibil,altfel cand vei avea sina fixata pe pod sa nu te apuce regretele ca nu ti-a iesit asa cum voiai. :-P

chir daca ai doua module,poti folosi liniile rigide in voie,in cazul asta cred ca ai nevoie de 3,peste care aplici contrasinele facute din flexibila,taiate la cota necesara.
leon-gr

Mesaj de leon-gr » Mie Sep 23, 2009 2:06 pm

stai ca o sa incarc pozele...deocamdata le ridic pe photobuket...
pregateste-ti ceva bolovani!!! :-D :-D
C.G. LEONARD
leon-gr

Mesaj de leon-gr » Mie Sep 23, 2009 2:11 pm

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
C.G. LEONARD
leon-gr

Mesaj de leon-gr » Mie Sep 23, 2009 2:14 pm

deci cam in halul asta arata lucrarea... cele mici sint din g115 PIKO de pus in capetele podului...
ce zici?merge?! sau...fac colectie de bolovani? :roll: 8)
C.G. LEONARD
leon-gr

Mesaj de leon-gr » Mie Sep 23, 2009 2:16 pm

cel putin la incercari am rulat un ICE3 PIKO si nu mi-a dat probleme, nici la viteza mica nici la mare!!!
C.G. LEONARD
Scrie răspuns

Înapoi la “Infrastructura”