Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Ce vraji am mai facut cu mana mea...

Colectii personale de trenulete
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Lun Dec 31, 2007 2:26 pm

La modelul real ma refeream! Am gandit eu dupa nr. lor! Dar eram in cumpana crezand ca modificarea cu bielete ascunse ar fi ceva mai moderna! M-am inselat! Voi citi cat mai mult despre datele de aparitie si datele tehnice! Trebuie sa acord ceva mai mult timp documentarii caci deja vreau sa fac un pas inainte si sa incep o operatiune ce ar trebui sa combine in mod real materialul rulant de pe diorama mea, pe care cred eu ca o voi orienta undeva intre sfarsitul epocii a III-a si inceputul epocii a IV-a!
[Link Removed for Guests]
LDH

Mesaj de LDH » Lun Dec 31, 2007 3:26 pm

Incepe sa-mi placa ideea ta cu materialul rulant.
De un singur lucru sa nu iti faci probleme: sigur cu cat reprezentarea ta este pentru o epoca mai aproape de zilele noastre vei putea aduce in scena orice material rulant de la inceputuri pana atunci.
Exista si trenuri de epoca, a nu se confunda, sau cum le numesc nemtii si nu numai "Trenuri nostalgice"

Putin pe langa subiect apropo de trenurile nostalgice:

In numarul 1(unu) ianuarie/2008, nu este gresala de tipar, a revistei "Modell Eisen Bahner" intr-un articol dedicat trenurilor nostalgice apar, in tandem, 231.065 si 230.516 avand la remorca "Schwarzemerr Express 2007" intr-o fotografie panoramica ce ocupa doua pagini iar intr-un colt "Crucea Sft.Andrei" pentru trecere la nivel fara bariera peste linie dubla.
Toate cele bune,
LDH
catalin

Mesaj de catalin » Lun Dec 31, 2007 4:07 pm

G8.1

G7.1 nu a avut niciodata mecanism de distributie interior ci doar batranul sistem Allan , doi cilindrii gemeni si simpla expansiune. De aici si aparenta simplitate a mecanismului de distributie.
All aboard !
Prognosis

Un cadou special de la 060-EA

Mesaj de Prognosis » Joi Feb 21, 2008 3:21 pm

Un cadou special de la 060-EA

Nu pot pleca inainte de a va prezenta acest dar primit de la 060-EA, caruia ai multumesc din suflet.

In mesajul sau privat, 060-EA spunea:
Si eu posed aceste vagoane dar in varianta mult mai detailata realizata de Liliput. ->
Da-mi voie ca in semn de apreciere a ceea ce ai realizat si aici ma refer la diorama sa-ti fac cadou un vagon de acest tip produs de Liliput menit sa completeze garnitura pe care o ai.

Vagonul este superb! Este primul si unicul meu produs de la Liliput! Ma fascineaza detaliile atat cele de inscriptionare cat si cele de constructie! Are si frana de mana! Doamne e superb! Nu stiu cum sa-i multumesc! In veci de veci nu as fi putut eu sa-mi iau o asa minunatie. Ma intreb daca merit asa ceva!
Multumesc! Nu am cuvinte! Sunt fascinat ca un copil! Este minunat! Ce-a mai frumoasa jucarie a mea si o sa-l pastrez ca pe ochii din cap!

...
Prognosis

BR 55 ... la cutie!

Mesaj de Prognosis » Mar Mar 11, 2008 12:30 pm

BR 55 ... la cutie!

Astazi am primit de la BOGDAN I, o frumoasa cutie de prezentare ... electrificata! Iata ce frumos se vede batranica BR 55 expusa in aceasta cutie!

Multumesc BOGDAN I
Superba cutia! Voi pune si inscriptionarile daca.. nu vand locomotiva!
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”