Lumea lui dRacus

Colectii personale de trenulete
dRacus

Mesaj de dRacus » Lun Sep 17, 2007 6:01 pm

Salut din nou. Pe frontul dracus... nimic nou. Se pare ca pana la anul nu voi avea sansa sa ma apuc de diorama, renovarile mele fiind blocate de... "ministerul (in)culturii"
Pe bune. Casa mea e in zona istorica si acesti idioti trebuie sa-mi dea voie sa o renovez. Diorama urma sa fie intr-un demisol pe care nu il pot reamanaja inainte de a face restul casei (termo+ hidro izolatii) - nu de alta dar nu cred ca o combinatie umezeala+diorama e in favoarea dioramei. Drept e ca rugina de pe sine ar fi autentica dar prefer alte metode de weathering. :lol:
Deci cu timpul si banii astfel economisiti, voi profita pentru a-mi face stocul de materiale feroviare, iluminarea vagoanelor, etc
Am studiat siteurile producatorilor si comerciantilor si imi apare o intrebare.

Calitatea produselor Hobby Piko e aceiasi ca in startseturile Hobby?
Nu ca as critica hobby, dar vreau sa stiu la ce sa ma astept.
Vad ca piko e f zgarcit la cealalta categorie (profi?) si cel putin dieseluri nu prea apar... Iar diferenta de pret intre piko si concurentul Rocco e cam de 3:1....
gaby7291

Mesaj de gaby7291 » Lun Sep 17, 2007 7:10 pm

eu cred ca este identica.depinde de fiecare ce model ii place de la hobby sau startset. eu de exemplu imi cumpar in octombrie un set piko digital compus din loco.br,189+3 vagoane transport container,+linii+instalatia digitala.(digi 1).
stiu sigur ca cele 3 vagoane din set le vind ca voi achizitiona altele mult mai calitative.aceasta v-a fi garnitura railion(am deja 2 vagoane tillig railion),si urmeaza sa completez aceasta garnitura.
apropo de digi 1 de la piko,care este diferenta intre digi 1 si digi 2 ?
Ultima oară modificat Joi Sep 27, 2007 1:18 pm de către gaby7291, modificat de 2 ori în total.
dRacus

Mesaj de dRacus » Lun Sep 17, 2007 7:13 pm

sper ca nu spun prostii: digi 2 e de fapt o sursa de curent suplimentara - o extensie- care permite alimentarea a mai mult de 3-4 loco suportate de digi1
rally

Mesaj de rally » Lun Sep 17, 2007 11:53 pm

Calitatea produselor Hobby Piko e aceiasi ca in startseturile Hobby?
Identica .
sper ca nu spun prostii: digi 2 e de fapt o sursa de curent suplimentara - o extensie- care permite alimentarea a mai mult de 3-4 loco suportate de digi1
Nu spui prostii, e corect, dar la digi 2 mai trebuie un trafo ca sa-si indeplineasca functia.

Si la noi, mai apar diesele ROCO, Profesional, mai ieftine cu 20-30 % decat pe situl lor , asa ca ai avea de unde alege... ;-)
rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
dRacus

Mesaj de dRacus » Mar Sep 18, 2007 9:34 am

Perfect asa, timp de asteptat am!
dRacus

Mesaj de dRacus » Mie Sep 19, 2007 12:35 am

Dupa cum v-am spus , ma plictisesc si visez la trenuri. Deci ca sa am o ocupatie, am inceput sa studiez iluminarea vaoganelor.
O deosebita satisfactie am avut azi cand am constatat ca desi au trecut aproape 20 ani de cand am facut ultima lipitura (si aia proasta - deaia am renuntat) am reusit sa fac un minicircuit cu 2 SMD-uri. E f ciudat cata satisfactie iti poate da aprinderea unui banal LED... lipiturile arata ok... motiv ptr care sunt f mandru! Eh, astfel s-a trezit electronistul din mine.
Intrebarea e: ce punte redresoare (sau la ce amperaj trebuie sa mearga - cam asta ma intreba nenea de la magazin) ptr a alimenta SMD-urile (vreo 10 in serie)?
dRacus

Mesaj de dRacus » Mie Oct 03, 2007 2:45 pm

A mai incercat cineva sa ilumineze vagoanele IC din startsetul BR218?
Eu am facut-o dar nu sunt f incantat:
Am pus in serie 8 LED SMD galbene pe o rigleta de 250mm (la o distanta de 3cm intre ele), punte redresoare + potentiometru
Ar arata super daca lumina nu ar trece prin vagon , f deranjant mai ales in dreptul usilor laterale... Am mai taiat din curent, ledurile sunt deja portocalii.... dar degeaba.
Nu e sesizabila scaparea de lumina in momentul in care in camera e luminata dar la o lumina mai scazuta a ambientului, devine din ce in ce mai deranjant... in plus lumina orange.... nu prea mai e naturala....
Sa vopsesc interiorul vagonului, nu imi pare o solutie: ar fi inestetic. As mai taia vreo 2 leduri (redistribuindu-le)... dar cred ca ar aparea o neuniformitate a luminii in vagon- distanta fiind mai mare intre leduri.
Aveti vreo sugestie?

Nu am pus poze din simplul motiv ca nu am digital.... iar cu tel nu fac poze din principiu. Sper sapt viitoare sa-mi soseasca aparatul....
dRacus

Mesaj de dRacus » Lun Oct 08, 2007 1:14 pm

Lumea lui dRacus s-a imbogatit, sau mai exact a suferit o imbunatatire: a aparut primul vagon IC luminat! Din pacate nu pot pune poze... ca n-am cu ce :(
Este o realizare de care nu sunt 100% multumit (sau mai exact sunt usor derutat)
Am renuntat la ideea ledurilor galbene (nemultumit de tenta orange) si amm trecut la leduri albe. Sunt mult mai potrivite luminile neon ptr vag tip IC... parerea mea.

Deruta mea apare de la urmatoarele (sistem digital PIKO):
Tensiunea pe puntea redresoare de 18,5V (inainte de ea ~20V) Mi se pare f mare prin comparatie cu ce mai citeam pe forum.... si chiar fata de ce scrie pe traf (max 16V parca).
Montajul e de 2 grupuri in paralel. Fiecare ramura de cate 4xLED-SMD-alb inseriate + R balast. Am considerat tensiunea ptr leduri de 3V - mi-a rezultat un R de 400. Am facut montajul si totul e ok cu exceptia faptului ca mi s-a parut lumina cam slaba. Tensiunea masurata pe led: 3,5V. Am scazut R... tensiunea creste pana la max 3.54 (r=0) Intensitatea lumini.... variaza f slab, greu sesizabil. Nu am reusit sa masor curentul prin leduri (am inseriat multimetrul in locul unui led.... si nimic). Ceva imi scapa sau multimetrul e dus. Ciudat mi-a parut si faptul ca masurand R, la rece, obtineam 0.4k - daca alimentam imi afisa valori de genul 11.5....
Asa ca in final am pus R de 680... ca asta aveam in casa (testele le facusem cu semireglabile pe care l-am scos ca erau prea mari) - diferenta de luminozitate dintre 400 si 680 e practic inexistenta (asa ca nu am mai asteptat deschiderea magazinului...) tensiunea pe led 3,47V

In final vagonul arata bine, luminat la modul economic (mult mai vizibil cand e bezna in camera:( ). Am incercat sa pozez cu tel dar degeaba - cu lumina in camera nu se prea vedea ca ar fi ledurile aprinse iar in intuneric se vad doar geamurile. Lumina vagonului pare echilibrata prin comparatie cu farurile loco... asa ca vrand nevrand se pare ca am reusit un 1:87 si in privinta luxilor din vagon :-D
Pare ok si natural dar ma asteptam sa fie mult mai puternica (cel putin asa traiam cu impresia din pozele voastre) - poate din cauza ca lumina galbena "sare" mai mult in evidenta (mie imi sarea si prin peretii vagonului)? In realitate inca nu am vazut nici un alt vagon luminat....:oops:

Daca stie cineva , are timp si chef sa ma lamureasca unde gresesc... sau ce imi scapa... plz do it.
Poate cineva masura tensiunea care o scoate traf-ul digi piko (la clipsul de alimentare)? Sunt curios daca sa arunc multimetrul sau inca nu (pe rezistente , baterii indica valori ce par corecte).
Sorry ptr postul asa lung....
Elef

Mesaj de Elef » Lun Oct 08, 2007 1:56 pm

Deruta mea apare de la urmatoarele (sistem digital PIKO):
Tensiunea pe puntea redresoare de 18,5V (inainte de ea ~20V) Mi se pare f mare prin comparatie cu ce mai citeam pe forum.... si chiar fata de ce scrie pe traf (max 16V parca).
Unde ai masurat tensiunea?
Daca ai masurat la ce iti da boosterul pe sine ai mari sanse sa fie eronata masuratoarea.Deobicei aparatele de masura sa zic normalicesti nu se prea descurca la semnalele de genul DCC.
Ciudat mi-a parut si faptul ca masurand R, la rece, obtineam 0.4k - daca alimentam imi afisa valori de genul 11.5....
.
Ai incercat sa masori rezistenta alimentata cu tensiune?
Daca ai facut asa nici nu-i de mirare ca rezultatul e eronat.In mod normal la multimetrele din ziua de azi rezistenta se masoara injectand in ea un curent cu valoare data in functie de gama de masura si se citeste tensiunea de pe ea.
Legea lui Ohm e simpla R=U/I.Si daca mai alegi I convenabil poti citi direct valoarea pe ecran.
Daca peste acel curent ii mai suprapui un altul e clar ca apartul va indica ceva aiurea.
dRacus

Mesaj de dRacus » Lun Oct 08, 2007 3:05 pm

Daca peste acel curent ii mai suprapui un altul e clar ca apartul va indica ceva aiurea.
Sorry, am aflat intre timp.
La tensiune : am masurat la intrarea in puntea redresoare. E posibil sa sufere o eroare din cauza dcc... dar dupa punte am 18.5V . Deci se cam leaga...
dRacus

Mesaj de dRacus » Mar Oct 09, 2007 10:58 pm

Am reusit totusi sa fac niste poze. "Studioul" e cel cu care v-ati obisnuit, unele sunt neclare si nu am reusit sa fac white-balance - ap de imprumut - dar eu zic ca sunt ok.
Detaliile de pe boghiuri - scuze de calitate dar trepiedului ii tremura mana :oops: - sunt ptr cei curiosi de lamelele elastice de la rally. Sunt super ok, dar fiti atenti la 2 chestii:
- fiind f subtiri se deformeaza repede la lipire. Dezlipirea firului si relipirea este practic imposibila (eu am stricat o buc)
- lungimea lor e la fix - nu dati gaurile ca mine (eu intai le-am dat - centrate, apoi am constatat ca gaurile din boghiu... nu sunt pe ax. Se poate observa ca unul din capete e mai lung...

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Parerea mea e ca m-am speriat de pomana cum ca "sunt slab luminate".
A fost o prima impresie - eu comparand cu pozele vazute (marea majoritate cu lumina galbena) - acum, in poze, imi schimb parerea in bine.
Voi ce ziceti - continui si cu restul sau intai sa mai optimizez ceva?
dac

Mesaj de dac » Joi Oct 11, 2007 1:01 am

Am si eu o intrebare de incepator:
cum se desfac vagoanele IC?

Se deschide usor la capete, dar mai departe nu mai vrea... si nu-mi prea vine sa "iau un ciocan mai mare"...

Multumesc
NanoXmaus + Roco 10764 + GenLI-S88 + Rocrail
rally

Mesaj de rally » Joi Oct 11, 2007 1:15 am

@DAC
se indeparteaza usor la capete carcasa, apoi pe o parte, dupa boghiu bagi o surubelnita subtire (acolo e primul clips plastic), tragi in sus platforma din aproape in aproape, unde intampini rezistenta, indepartezi carcasa din nou. Simplu nu ? :roll:
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
dRacus

Mesaj de dRacus » Joi Oct 11, 2007 1:50 am

da, deci dupa boghiu sunt niste lamele (din turnarea carcasei) in lungul vagonului care intra in sasiu - impiedica indepartarea carcasei : indepartezi in capat, tragi in sus suficient cat sa scoti acele lamele (3) Evident incepi dintr-un capat si mergi din aproape in aproape.
Apoi poti indeparta mai usor carcasa (are tot 3 clipsuri, gaurile de prindere sunt sub nivelul geamului cam 10mm de la sasiu)
Asta daca sunt ca ale mele... alte modele/producatori...
dac

Mesaj de dac » Vin Oct 12, 2007 12:15 am

Victorie!!! Am reusit sa-l desfac !! Multumesc pentru ajutor!

@ rally
o intrebare off-topic: se gasesc tampoane gri pentru vagoanele IC Piko ? Am reusit sa indoi vreo 2 ... :grin:
NanoXmaus + Roco 10764 + GenLI-S88 + Rocrail
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”