diorama N

Discutii diverse despre orice

Ati fi interesat de o diorama N din firba de sticla?

da
3
27%
nu
8
73%

Voturi totale: 11
zola

diorama N

Mesaj de zola » Mie Aug 08, 2007 6:48 pm

deschid acest cestionar sa vad daca investesc timp si bani intr-o matria sau nu.. precizez ca diorama ar avea dimensiunile de 150X100cm ar cuprimde 2 munti intre 2 si 4 tuneluri si un pod
Materialele de costrutie=>firba de sticla
Finisaje=>iarba si copaci noch sau iarba noch copaci homemade sau de loc..capete tunel turnate din ipsos de modelaj sau cumparate ziduri la fel ipsos sau cumparate(rasina), deasemenea ma gandeam sa o fac si in varianta nefinistata adica doar firba propiuzisa laminata fara vopseluri,iarba etc...

pun o schita in cateva minutele
suind pe creste colosale<br>tanjind turceste pe sofale
zola

Mesaj de zola » Mie Aug 08, 2007 8:10 pm

http://s205.photobucket.com/albums/bb3/ ... scan-1.jpg

cam asa va rog sa treceti cu vederea calitatea schitei,este inormativa,
LDH

Mesaj de LDH » Mie Aug 08, 2007 8:22 pm

Fara sa incerc a-ti taia elanul vreau sa spun ca desenul liniilor este prea simplu.
Asta nu inseamna sa te apuci sa pui linii peste linii ca sa fie mai "complicat".
Poate te gandesti la alta varianta.
Nu ti-am raspuns la sondaj deoarece eu "merg" pe H0 dar cu mare placere pun "umarul" la proiectul tau.
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
zola

Mesaj de zola » Mie Aug 08, 2007 8:35 pm

am scitat doar linile principale adica pentru ce fac pantele atat pe urma fiecare isi face cum vrea.
Eu personal prefer machetele mai aerisite.... pentru un track plan mai ''complicat'' este loc berechet avnat in vedere ca un cerc de sina piko are raza de aprox45cm iar diorama are o latime de 100cm..
Bine intels daca gasesc doritori voi face si module de extensie...
Cineva m-a intrebat dece nu as face pe HO raspuns scurt nu am loc.... o marita pentru acesta diorama ocumpa cca 2X2m asta cu loc de desfasurare...:D plus depozitarea materilalelor a sculelor etc... mi-ar mai trebuii un garaj:D
rally

Mesaj de rally » Mie Aug 08, 2007 8:53 pm

Io cunosc si cu cei de care am auzit , in total 8 persoane care merg pe N, unele au deja diorama, concluzia fiind ca cererea in Ro, pt acest format e nula :-(
Investitii mari , care se pot amortiza dar in ff mult timp. Dar tu decizi ;-)
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
zola

Mesaj de zola » Mie Aug 08, 2007 9:12 pm

mai investitia s-ar amortiza in pretul a 2/3 diorame martia ne fiind profii iar majoritatea fonsarilor facandu-se manual... nu conteaza ca sunt 8 persoane care sunt pe N.... merge la export :lol: :lol: :lol:
rally

Mesaj de rally » Mie Aug 08, 2007 9:17 pm

Ok, mai cauta si aici si vezi daca esti competitiv :
http://www.noch.de/de/produktkatalog/li ... iggelände

Cea mai ieftina N, este Colorado la vreo 60 euro.
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
zola

Mesaj de zola » Mie Aug 08, 2007 9:21 pm

draguta nu am ce zice ;) dar o intrebare am (eu nu stiu limba germana :D si ma uit ca @@@ la poze si consultand dictionarul) dioramale noch contin ce pana la urma?..
Ultima oară modificat Mie Aug 08, 2007 9:44 pm de către zola, modificat 1 dată în total.
LDH

Mesaj de LDH » Mie Aug 08, 2007 9:31 pm

Pai cam ce vrei sa faci tu la care se adauga podul sau podurile + planul liniilor
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
rally

Mesaj de rally » Mie Aug 08, 2007 9:50 pm

@zola
dioramale noch contin ce pana la urma?..
Sa inteleg ca nu le-ai vazut inca pe situl meu... :-( :-( :-( :-( :-(
http://www.jucarii.com.ro/prodlist.php?ctg=ma&pag=1

Nu e normal ca inainte de a produce ceva sa vezi care e oferta, ca sa vii cu ceva mai bun, mai frumos si mai ales mai Ieftin ? :oops:
zola

Mesaj de zola » Mie Aug 08, 2007 9:51 pm

aaa pai aunci nu este bine :D deoarece eu ma gandisem la un pret de start de cca 100/150lei pentru diorama goala adica fara finisaje, cu finisaje(vopsea iarba capete tunel si ziduri de spijin + pretul podului ales) 200/250 finisaj complet acelasi pret dar plus 2.5 /5lei pe copacel adugat...homemade sau copacel noch
dar daca trebuie sa pun si linile..costa mai mult nu stiu cat sunt linile N dar oricum un macaz ese in jur de 60lei minim 4 macaze.. se aduna..
Ultima oară modificat Mie Aug 08, 2007 9:55 pm de către zola, modificat 1 dată în total.
LDH

Mesaj de LDH » Mie Aug 08, 2007 9:55 pm

Tot nu ai inteles

http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=a101

nu are pomi, nu are terasament, nu are portale pentru tunele iar zidurile de sprijin sunt preformate ca si portalele
Singurul material este iarba si aia nu este integral
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
rally

Mesaj de rally » Mie Aug 08, 2007 9:58 pm

Chiar la 250 ron , pretul e bun, la jumate fata de NOCH, dar atentie, ca acestea au in pret podurile (~ 100 ron) si vin grunduite, vopsiti muntii, inclusiv umbre cu aerograful si iarba lipita , ca in imagine :

Imagine
zola

Mesaj de zola » Mie Aug 08, 2007 10:06 pm

eee stiu eu o tactica si fara aerograf cu acelsi rezultate;) bine inteles ca daca ar fi cerere as cumpara un aerogarf.Cu podurile chir ar fi o problema nu mare dar ar fi..

uitandu-ma pe siteul tau la diorame am vazu ca nu sunt chiar asa de mari fata de proiectul initial pe N.... poate o sa fac chiar pe HO... deocamdata totul ramane la stadiu de proiect:D
singurul lucru ce ma ''sperie'' in materie de constructie sunt tunelurile... pavajul inauntru este montat dupa turnare? ca la mine asa o sa fie ca altfel nu vad cum..
rally

Mesaj de rally » Mie Aug 08, 2007 10:13 pm

Cu podurile chir ar fi o problema nu mare dar ar fi..
Pai pt primele 50 de bucati incheiem un contract si-ti livrez podurile la pret de dealer... :roll:
In dreptul tunelelor se lipeste o placa de carton dur, tratat anti-umezeala, ca sa nu se curbeze.
Nu-ti mai trebuie decat o mana de artist sa-ti sculpteze relieful, portalele si zidurile ;-)
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii pe marginea liniei”