Help Incepator !!!

Aici gasiti mesajele spam si cele care incalca regulamentul, sau mesajele care deraiaza de la subiect

Moderatori: Gam3, rally

Deleted

Help Incepator !!!

Mesaj de Deleted » Lun Aug 06, 2007 8:24 pm

Va salut stimati pasionati...As avea cateva intrebari...Am un set PIKO cu o latime la sine de 16,5 mm...numarul setului nu il stiu este destul de vechi...am o intrebare : Locomotiva Hobby , HO PIKO 50500 se potriveste acestui set ? pt k as vrea sa o cumpar...si as vrea niste sfaturi in construirea unei machete...o zi buna si va salut !
Deleted

Mesaj de Deleted » Lun Aug 06, 2007 8:26 pm

apropo trenul este pe HO 1:87
LDH

Mesaj de LDH » Lun Aug 06, 2007 8:55 pm

Salut si bine ai venit!
Locomotiva Hobby , HO PIKO 50500 se potriveste acestui set ?
Se potriveste dar...e prea hobby
Toate cele bune,
LDH
[Link Removed for Guests]
rally

Mesaj de rally » Mar Aug 07, 2007 12:58 am

Salut Deleted, bine ai venit pe la noi !
Poti gasi machete in diverse faze de constructie sau ... proiect la rubrica "Despre machete". Unde nu esti lamurit intreaba.
Loco 50500 este hobby de hobby, cum scria LDH, dar acum totu-i functie de buget, daca esti la austeritate si primii pasi merge, cand mai capeti experienta o sa creasca si pretentiile :grin:
rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
LDH

Mesaj de LDH » Mar Aug 07, 2007 12:44 pm

lok!

chestia cu bricolatul vine cu timpul
nici tu nu ti-ai lua o locomotiva si inainte de a o rula sau sa vezi cum ii sta bine cu vagoanele dupa ea ti-ai baga degetelele si ai modifica-o
Toate cele bune,
LDH
rally

Mesaj de rally » Mar Aug 07, 2007 2:07 pm

Domnilor, Deleted are 13 ani si e la inceputul inceputurilor, incearca cu un buget mic sa-si satisfaca atractia pt modelism feroviar. Deci hai sa-l ajutam cu sfaturi potrivite pt acest nivel.
rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
LDH

Mesaj de LDH » Mar Aug 07, 2007 2:25 pm

In primul rand "Multi ani inainte si multi ani de modelism!"

Pai il asteptam cu intrebarile si te asigur ca raspunsurile vor fi pe masura.
Acuma legat de locomotiva raman la parerea mea, e prea de jucarie.
Poate incerca, daca are rabdare:
sau
sau

sau daca ajunge la tine poate cine stie ii dai un sfat ce sa ia.
Toate cele bune,
LDH
Deleted

DIFERENTA ANALOG-DIGITAL

Mesaj de Deleted » Lun Oct 15, 2007 2:29 pm

Bunaziua ! Cred ca foarte multi incepatori ar vrea sa afle aceasta diferenta,pt ca e diferenta de bani intre analog si digital ca de la cer la pamant...am vrea si noi ( incepatorii) sa aflam ce diferente exista...inafara de bani desigur...o zi buna

Deleted
Deleted

Mesaj de Deleted » Lun Oct 15, 2007 9:27 pm

mai am o intrebare : Se pot folosi pe o diorama locomotive analoage si digitale ?
LDH

Mesaj de LDH » Lun Oct 15, 2007 11:35 pm

gaby7291 scrie:cred ca ar fi bine sa avem o rubrica cu explicatii referitoare la decodoare.
de ce trebuie sa tinem cont cind montam un decodor intr-o locomotiva ?
eu stiu ca sint de mai multe feluri: de 600mA ,800mA ,1000mA ,2000mA.
Sunt o gramada de date de la decodoare la programare, de la diferente intre producatori pana la schem
Ca mai trebuie completate este una dar sa faci o noua rubrica la ce s-a mai scris este alta.

Nu am nimic impotriva sa se faca dar asa o sa se piarda si mai mult informatia.
La multe dintre intrebari s-a mai raspuns si o sa amestecam subiectele de nu o sa mai gasim nimic.

Cu riscul de a ma repeta si de a cadea in dizgratia unora sustin in continuare ca nu se citeste pe forum se pun doar intrebari.
Toate cele bune,
LDH
rally

Mesaj de rally » Mie Oct 24, 2007 1:16 pm

Te felicit Olimpiu pt reusita !!! :aplauze: :aplauze: :aplauze:
Ce n-ai specificat, modelele de loco pe care le-ai montat. Alegerea LokPilot3.0 pt modelele vechi e OK, acesta ducand 1.1 Amperi.
Cum spunea si MPURSU, conteaza si modelul de sursa cu variator.
Ehhh... "creste inima in mine"... :grin: se digitalizeaza lumea si pe la noi 8-)
rally

Mesaj de rally » Mie Oct 24, 2007 1:58 pm

@Olimpiu
Cam atat... si revin la rugamintea mea pentru niste mufe mama-tata cat mai mici pentru lumini vagoane si faruri spate...
Exista la PIKO mufele de la garnitura ICE, dar sunt scumpe cu :twisted: :twisted: :twisted: peste 20 de euro mama - tata, asa ca te sfatuiesc sa improvizezi ceva, ca tot ti-ai intrat in mana. ;-)
olimpiu

Mesaj de olimpiu » Mie Oct 24, 2007 2:23 pm

Multumesc.
Ma gandesc la mufele de pe niste placi de baza mai vechi de calculatoare, pentru USB-uri... alea sunt ceva mai mici... ma mai orientez sa vad ce gasesc... :grin:
COObra

Mesaj de COObra » Dum Oct 28, 2007 9:56 pm

se justifica achizitionarea si montarea gumelor pe rotile tractoare ale locomotivelor?
ca sa poti monta gume trebuie ca rotile locomotivei sa suporte asa ceva. adica au un santulet special in care intra guma. daca ai asa ceva trebuie musai.
in general locomotivele si la mehano in special sufera de lipsa de greutate. daca vei lesta loco cu vreo 200g vei vedea diferenta. locomotivele mehano consuma putin curent si trag ca nebunele daca au greutate. si nu prea sunt nici pretentioase la sine.........merg cam pe orice.
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Mesaje offtopic”