Scule si dispozitive utile pentru modelism.

Magazine , materiale, linkuri utile
Scrie răspuns
jeli

Mesaj de jeli » Vin Dec 19, 2008 12:56 am

cunoasteti ceva detalii ale calitatii la strungurile sherline sau wabeco?la mine in oras s-a deschis un magazin care comercializeaza aceste marci.discutatind cu reprezentantul firmei am primit numai laude si recomadari pt ambele marci,dar nu prea am incredere in reprezentantii de firme.
Acier

Mesaj de Acier » Sâm Dec 20, 2008 2:05 am

Ambele firme au masini de calitate superioara, si poti citi destule atat pe siturile producatorilor cat si pe forumurile de profil. Asa, in doua vorbe, Sherline se adreseaza modelistilor avansati si atelierelor de prototipuri industriale (are saniile si batiul din profile de dural) iar Wabeco mediului industrial (constructie integrala din fier), lucru reflectat clar de pret. Insa un strung trebuie insotit de o freza, care in principiu costa cam cu o treime mai mult decat strungul, indiferent de producator, si, in final, accesoriile uneltelor (cutite, portcutite, freze, burghie, calibre, divizoare, extensii, mandrine, etc., etc.) care aproape dubleaza pretul utilajului.
Prefer sa nu dau sfaturi, decizia apartine fiecaruia dupa nevoi si posibilitati.
Toate cele bune!
jeli

Mesaj de jeli » Sâm Dec 20, 2008 2:34 am

muktumesc mult pt informatii
[Link Removed for Guests]
asa arata strungul de care intrebam si are inclus in pret tot ce se vede in poza..nu cunosc pretul la freza care se adapteaza la acest strung ,in schimb stiu ca un strung la proxxon costa cam 3200 de roni iar freaza care se adapteaza pe acel strung costa cam 3100 de roni.de citeva zile tot analizez ofertele,atit de la proxxon cit si de la sherline,si inca nu sint hoatarit daca sa cumpar sau nu un asemena strung.la cit sint de prost daca cumpar strungul o sa cumpar si freza si atunci va trebui sa fac ceva eforturi financiare,tinind cont de faptul ca investitia se ridica undeva la 6000 de roni.pt cei interesati pot sa le trimit catalogul de la sherline si de la wabeco.ambele sint in limba engleza si nu contin preturi.pt cei intereati de marca proxxon se pot documenta de pe site-ul de mai jos
[Link Removed for Guests] site contine si preturile produselor.
jeli

Mesaj de jeli » Sâm Dec 20, 2008 2:35 am

pretul strungului sherline este de 600 de euroi fara tva.deci cu tva ar fi cam 714 euroi.
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Sâm Dec 20, 2008 11:44 am

Salut,

nu cunosc acest brand, unde se pozitioneaza relativ la einhel?
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Sâm Dec 20, 2008 11:48 am

undeva mult deasupra.un strung einhell ptr modelism este in jur de 450 euro,insa se uzeaza foarte repede.
Cosmin
crgtmp

Mesaj de crgtmp » Vin Ian 16, 2009 1:36 pm

Am nevoie de o surubelnita tubulara < 3 mm pentru strangerea unor suruburi de la bielele unei aburoase. Tot ce-am gasit pana acum este > 3.5 mm (si numai la set de 6 surubelnite). A cumparat cineva asa ceva si de unde?
stageexp

Mesaj de stageexp » Vin Ian 16, 2009 3:19 pm

crgtmp scrie:Am nevoie de o surubelnita tubulara < 3 mm pentru strangerea unor suruburi de la bielele unei aburoase. Tot ce-am gasit pana acum este > 3.5 mm (si numai la set de 6 surubelnite). A cumparat cineva asa ceva si de unde?
S-ar putea sa se gaseasca in reteaua magazinelor Vitacom, care au seturi de scule de precizie.
crgtmp

Mesaj de crgtmp » Vin Ian 16, 2009 4:40 pm

Am incercat la Vitacom - 170 RON setul... 8O Ar mai fi [Link Removed for Guests] la 69 RON, dar tot in set.
jeli

Mesaj de jeli » Mar Ian 27, 2009 10:49 pm

uneori visele devin realitate,chiar daca pt aceste vise facem eforturi mai mari sau mai mici.eu am reusit sa imi achizitionez un strung PD230/E si o mini freza PF 230.dupa ce mi-am umplut covorul de bobite mici din polistirenul in care erau frumos ambalate masinile,am inceput sa le montez.pe toate piesele metalice este vaselina sau ulei,si de aceea am am pus niste ziare sub ele.
freza se poate roti pe orizontala 360 gradein jurul axei sale de sustinere,si 180 de grade in jurul axei perpendiculare pe axul de sustinere
in locul suportului de cutite
se poate prinde masa frzei,obtinindu-se astfel o masa in coordonate.
cutia de viteze a strungului
inca nu am resusit sa lucrez cu aceste masini,dar in functie de timpul liber pe care il voi avea le voi testa pe fiecare in parte.
pentru cei interesati de achizitionarea unui produs proxxon le recomand site-ul [Link Removed for Guests] -pe acest site gasiti o mare gama de produse,iar persoana de contact este foarte amabila si rabdatoare
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Mar Ian 27, 2009 10:59 pm

norocosule!

se ne arati si noua ce iese de pe banca de lucru :grin:

vezi data la poze...e in urma cu fo´ 6 ani :-P
Cosmin
jeli

Mesaj de jeli » Mar Ian 27, 2009 11:06 pm

destul de nasol cu data la poze.azi am primit strungul si freza si tot azi au iesit din garantie,daca ne luam dupa data la poze.
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Mie Ian 28, 2009 9:05 am

Salutare Jeli, esti boier mare cu asa scule meseriase!
Din fericire sculele au iesit din garantie numai judecand dupa datele din poze, nu si in realitate. Proxxon e o firma cu renume printre hobby-sti, deci speram sa nu se puna problema garantiei!

Felicitari pentru investitie, stiu ca n-a fost usor sa faci un asemenea efort financiar insa cred ca merita banii, acum vei putea sa faci mult mai multe.

Sa vedem acum cum avansezi lucrul la "San Felipe" daca esti asa "motorizat"!
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
alin

Mesaj de alin » Mie Ian 28, 2009 1:28 pm

Felicitari pentru scule!Acuma poti sa faci tot ce iti trece prin cap. :aplauze: :aplauze: :aplauze:
jeli

Mesaj de jeli » Mie Ian 28, 2009 1:40 pm

m-au costat 5800 de roni.strungul a fost 3199 si freza 2600.am prins "ultimul tren"daca ma pot exprima asa,la acest pret.pt mine a fost simplu.m-am dus la banca si am facut un credit pe 6 ani cu o rata fixa de 167 de roni.indiferet cum v-a creste euro,sau alte dobinzi,eu tot atit voi plati.suma aceasta nu este deloc mare,si pe linga asta pot plati si rate in avans cite vreau.acum preturile la proxxon sint in euro la un alt curs.strungul costa 940,50 de euro la un curs de 4.20,iar freza costa 698,50 euro la acelasi curs.pina acum doua zile era cusrusl de 4,30 trecut pe site-ul de la proxxon.eu am economisit 1100 de roni la achizitionatea produselor si voi pierde cam 6000 de roni in sase ani pina voi achita creditul.mie nu mi se pare mult o rata de 167 de roni pt o prostie de a mea.
Scrie răspuns

Înapoi la “Tot ce vrei sa stii”