Gara din Oltenita

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

robertanasa

Well-Known Member
Trenulist
28 Decembrie 2016
1.150
0
48
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Am fost in Oltenita si mi-am zis sa trec si prin gara. Iata cateva poze:

In fata



Pe peron


Am trecut si prin alte probleme si mai grave



Prin zona garii





Undeva la 200 metri de gara










La prima vedere am crezut ca este parasita gara, dar in gara era in asteptare






Spre iesirea din Gara Oltenita





In paragina




Cred ca este un DKW




In paragina


Poti sa juri ca leviteaza


In tot acest timp am fost pazit si asistat de KARA

Am fost privit cu mare curiozitate si de o vacuta draguta


Poate-mi spune si mie cineva ce este dispozitivul din imagine


Ceva ce a functionat acum ceva timp in urma


Spre santierul naval



Cam atat!
Se pare ca in cativa ani Gara Oltenita va ajunge istorie.
 
Frumoasa gara avand in vedere ca de la data darii in exploatare nu sa schimbat mai deloc

Acuma intelegi de ce am zis ca garile, daca sunt modele construite mai demult, nu au cu ce influenta epoca?

Multumita lui Radu care a pus la dispozitie materialul si Coobra care a facut scanarea va pot spune despre Oltenita - Gara ca a fost construita intre anii 1908 - 1910 dupa proiecte originale ale inginerilor romani din cadrul Directiei Generale a C.F.R.

Gara a fost inaugurata la 15 octombrie 1910 si a rams cu arhitectura nescimbata pana in zilele noastre

Cateva imagini, ce completeaza reportajul lui Robert, cu gara dea lungul timpului

garaoltenita1.jpg



garaoltenita2.jpg



garaoltenita3.jpg



garaoltenita4.jpg


avem gari frumoase in toata tara ce se pastreza, in marea lor majoritate, cu arhitectura originala

un exemplu edificator in acest sens este linia Craiova - Calafat ale carei gari sunt un exemplu de arhitectura romaneasca
 
@LDH
treaba cu arhitectura romaneasca pe linia Calafatului mi se pare cam in ceata,eu ma duceam la tara cu trenul pe aceasta linie,bunicul meu imi spunea ca italienii au lucrat la linie si cladiri,in sala de asteptare in gara Salcuta,la ghiseu scrie "cassa de bilette"....poate il rugam pe aulin din filiasi sa deskida un topic cu linia Calafatului,eu sunt din Craiova,insa.... :( :( :( nu sunt prea aproape

@robertanasa

scuze off-topic....