Hunedoara - Gara Mica

Discutii generale si prezentari, despre garile din Romania
Scrie răspuns
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Joi Aug 09, 2007 11:04 am

frumoase si interesante locurile prin care ati fost.
Calin_CBR

Mesaj de Calin_CBR » Joi Aug 09, 2007 7:20 pm

Intr-adevar, lok s-a intrecut pe sine la foto si comentarii. Astfel, in plimbarea noastra am aflat si eu destinatia caruciorului din fata depoului :grin: .
Ca o completare, specific ca tunelul fotografiat de lok are o lungime de ~900 metri, iar furnalul din Govajdie ce dateaza de la 1810, a fost primul furnal modern din tara si unul din cele mai moderne din Europa, la vremea aceea.

@ lok
Saptamana viitoare intru in posesia GPS-ului, deci trebuie doar sa vii cu harta pentru a ne apuca de treaba 8) .
Calin
shoppy

Mesaj de shoppy » Lun Sep 17, 2007 12:01 pm

Face-ti si niste poze cu portarurile tunelului (in intregime) cand mai dati pe acolo.
shoppy

Mesaj de shoppy » Lun Sep 17, 2007 1:33 pm

Poti sa faci umbra cu cealalta mana peste obiectiv si nu o sa mai iasa lens flare. Si mai este un portal si in capatul celalalt, nu? :)
Calin_CBR

Mesaj de Calin_CBR » Vin Sep 28, 2007 2:50 am

shoppy scrie:Face-ti si niste poze cu portarurile tunelului (in intregime) cand mai dati pe acolo.
Sper sa prind o zi cu soare prin zona, sa ajung si la celalalt tunel. Cu ambele portaluri, desigur :grin:

Shoppy, revista e super!!! Pe cand Nr 3? Succes in continuare!
Calin
claudiu_ne2000

Mesaj de claudiu_ne2000 » Sâm Apr 04, 2009 4:33 pm

Calin_CBR scrie:Salut Dorule!

Hehehe...nici-nici! Secretul ramane secret, pentru ca surpriza sa fie mai mare, dar tu de ce faci pe nestiutorul? :twisted:

vad ca a trecut 2 ani de la respectiva surpriza...dar banui ca surpriza a fost una neplacuta...Cristi, macar poti sa ne spui despre ce a fost vorba la vremea respectiva?????
Sa se-nvarta roata<br>
COMBO

harta traseului mocă’niÅ£ei de la Hunedoara-Cră’ciuneasa

Mesaj de COMBO » Dum Apr 12, 2009 7:50 pm

Doresc s㒠prezint tot ce a mai ră’mas din linia de cale ferat㒠îngust㒠care acum este în proprietatea lui SC Talc-Dolomit㒠SA Zlaşti:
Imagine
Aici prezint fostul traseu al mocă’niţei care a fost dezafectat nejustificat în 2001 de că’tre SC Talc-Dolomit㒠SA:
Imagine
Dup㒠o explorare recent㒠am reuşit s㒠reconstitui traseul de cale ferat㒠îngust㒠de la Govă’jdia spre Cră’ciuneasa:
Imagine
Ultima oară modificat Mie Iun 24, 2009 4:49 pm de către COMBO, modificat de 4 ori în total.
Blogul nostru: http://mocanitahunedoara.wordpress.com şi forumul care aparţine de blog http://mocanitahd.freeforums.org/
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Garile din Romania”