Reportaje diverse

Discutii diverse despre orice
Gabi_Todoran

Mesaj de Gabi_Todoran » Lun Sep 08, 2008 3:16 pm

Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Lun Sep 08, 2008 6:00 pm

mare gradina lui Dumnezeu!
toate cele bune,
HR
Gabi_Todoran

Mesaj de Gabi_Todoran » Lun Sep 08, 2008 7:22 pm

Incidentul asta avut "norocul" sa fie filmat...si nu cred ca e singuru'...
obiwan

Mesaj de obiwan » Lun Sep 08, 2008 9:52 pm

Ar trebui sa facem cheta sa-i angajam pe priceputii muncitori sa repete figura si la cladirea guvernului si la parlamentu' lu' peste :grin:
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Mar Sep 09, 2008 1:42 pm

mai frate, cum se fundeaza cladirile pe la voi? de ieri tot biroul se uita la filmul ala si de ieri ne crucim! :D
toate cele bune,
HR
Radu161

Mesaj de Radu161 » Mar Sep 09, 2008 2:32 pm

Cu economie ...
Fiind in domeniu mi-a picat fata cand am vazut.
Poate ridica cu macaraua structura si o pun la loc. :twisted:
Dor de duca, sa te-aduca...
Imagine
http://r161trains.wordpress.com/
Gabi_Todoran

Mesaj de Gabi_Todoran » Mar Sep 09, 2008 2:36 pm

Aia n-or fost la scoala...n-o auzit de Manole! Aia care or auzit...is in Spania si Italia.
Un imobil "autodemolant". Probabil fundatie se face numai la cererea expresa a clientului.
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Mar Sep 09, 2008 2:41 pm

ce s-o mai ridice cu macaraua.....s-a dus draq rezistenta si unitatea structurii
acum e toata slabita si fisurata...insa nu m-ar mira s-o ridice :-P
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Mar Sep 09, 2008 3:29 pm

Horia,

nu te teme, aia care se pricep la proiectare si la constructii se crucesc la fel si-n Romania! Si noi ne-am uitat tot biroul si ne-am crucit.

Precizez, pentru necunoscatori, ca aici nu-i vorba despre Tilica ala care-a dat cu sapa, e vorba despre sefii lui directi, responsabili (in ghilimele) de santier, care trebuiau sa cunoasca niste lucruri elementare. Ati vazut ca persoana care filma se astepta la ce s-a intamplat, iar onor "responsabilii" erau aia care dadeau din maini a neputinta de pe margine.

Acolo este evidenta ignorarea unor prevederi obligatorii in constructii care spun clar ca doua fundatii se pot aseza alaturi numai LA ACEEASI ADANCIME: atunci cand sapi langa fundatia unei cladiri vecine urmand a realiza o fundatie mai adanca, esti obligat sa faci subzidiri constructiei vechi pana la adancimea noua, ceea ce pare evident ca respectivii n-au facut-o.

Macar bine ca era doar o structura goala, si nu o casa completa si locuita, ca se putea lasa cu pierderi mai mari si cu victime. Chiar si asa, a fost o chestie de noroc ca n-a fost prins nici un muncitor sub structura, ca nu-l scapa nimeni de acolo.

@Radu, nu se pune problema ridicarii structurii la loc, nu mai ai garantia ca structura supusa la asemenea socuri mai are capacitatea portanta intacta. E posibil ca unele dintre barele structurii sa intrat in curgere libera, si atunci nu mai tin nimic.

Trebuie demolata, iar "desteptii" care au facut treaba asta vor trebui s-o ridice din nou daca e cazul, insa pe banii lor...
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
srazvi

Mesaj de srazvi » Dum Sep 21, 2008 12:41 pm

Plouă în Âşcoala din Lipova

Arad - Plouă în sălile de clasă ale Âşcolii cu clasele I-IV Atanasie Marinescu din Lipova, unitate inaugurată în fosta unitate militară de curând. ÂŞcoala primară a fost dată în folosinĂžă anul trecut, iar profesorii se plâng deja că lucrările au fost făcute de mântuială, pe bani mulĂži, Âşi că nimeni nu vine să repare neregulile, cu duiumul.

UÂşi de termopan stricate, bălĂži în podul Âşcolii, deasupra claselor, igrasie, găleĂži pentru apa care cade din tavan în sala de clasă, lambriuri desprinse de pe pereĂži Âşi pod fără folii protectoare.

Aceasta e imaginea unităĂžii de învăĂžământ pe care în 2007 s-au cheltuit peste 15 miliarde de lei vechi. RecepĂžia a fost făcută cel mai probabil în grabă, în septembrie 2007, fără ca cineva să se uite la lucrări. Nimeni nu pare grăbit să repare lucrarea făcută.

DeÂşi firma care a executat lucrarea a dat doi ani garanĂžie Âşi a fost sesizată vis-a-vis de probleme, nu a venit măcar să constate care sunt sesizările. În plus, reprezentanĂžii Primăriei Lipova dau vina pe executant Âşi pe fostul primar, dar până acum nu au întreprins mai nimic în sensul remedierii problemelor.

Zeci de tancuri

De parcă aceste neajunsuri nu ar fi fost suficiente, elevii Âşcolii (care funcĂžionează într-o fostă unitate militară) nu au unde se juca decât printre tancuri. Curtea Âşcolii este comună cu parcul fostei unităĂži militare, cei 220 de elevi ai unităĂžii neavând o curte proprie pentru recreere.

Armata ar fi trebuit să îÂşi ridice tancurile, în baza protocolului semnat între părĂži, dar nici aici nu s-a grăbit nimeni să remedieze situaĂžia.

mai mult la http://www.aradon.ro/stiri/arad/articol ... 8-06523725
Montalbano

Mesaj de Montalbano » Mar Mar 24, 2009 3:08 pm

Daca tot se discuta despre criza energetica si biocarburanti ,aruncati un ochi si aici
http://www.romanialibera.ro/a149469/aut ... -uman.html
adica scuzati, pirt partz... :roll: dar merge..roata :grin:
Va salut,
<a href="http://montalbano.nasol.ro"><B>Montalbano Feroviar Petrolist</B></a>
Pok

Mesaj de Pok » Mie Mar 25, 2009 12:30 am

Mă distrează rău faza asta cu autobuze cu ardere internă verzi, sau ecologice Âşi alte asemenea calificative. Adică dacă poluează ceva mai puĂžin, gata, este nepoluant?
ÂŞi e tare Âşi reportajul, care demonstrează calitatea majorităĂžii jurnaliÂştilor de pe la noi: papagali care recită cliÂşee Âşi le redau pe neamestecate; adică mai întâi zice:
Biocarburantii, extrasi din apele reziduale menajere, sunt o sursa de energie nepoluanta
fraza următoare se cam contrazice:
Avantajele combustiei biometanului sunt multiple, cel mai important fiind faptul ca acest carburant aproape ca nu polueaza mediul.
Acuma ce a vrut să zică: că puloează, sau că nu poluează? :-(
dantm

Mesaj de dantm » Mie Mar 25, 2009 8:04 am

E ceva nou?cit de nou?

io imi amintesc ca cin eriam miiic, eriau in oras autobuze cu tuburi mari de gaz pe cabina, si mai eriau si instalatii de biogaz pe la diverse ceapeuri cind mergeam la practica agricola, care foloseau gunoiul de grajd si alte reziduuri.
Pa blocuri aparusera si panouri solare care au fost demontate in 1990.

Cre' ca astia care isi zic ziaristi atunci se nasteau abia ca o consecinta a decretului si nu au prins astea in detaliu, asa incit acuma descopera coada la pruna in timp ce ascut ovasul.
Montalbano

Mesaj de Montalbano » Joi Apr 02, 2009 9:33 pm

Va salut,
Montalbano

Mesaj de Montalbano » Vin Apr 03, 2009 10:18 pm

Va salut,
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Discutii pe marginea liniei”