Incarcaturi pentru vagoane

Lucrari asupra materialului rulant, metode, tips& tricks, etc.
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Joi Iul 24, 2008 3:16 pm

:aplauze: :aplauze: :aplauze: :aplauze: :aplauze:
[Link Removed for Guests]
tyco

Mesaj de tyco » Dum Iul 26, 2009 12:53 am

Si ca sa mai scoatem de la naftalina un topic care, cred eu, e destul de interesant pentru marea majoritate a modelistilor, voi prezenta o mica realizare a mea, incarcare cu pietris de terasament a vagoanelor mele 0mmi:
Initial am pregatit lipiciul folosit la incarcarea celorlalte vagoane(pelikan pelifix), carton si pietris gri(ca doara nu o sa tranporte terasament invechit)
Insa rapid mi-am dat seama ca metoda folosita la incarcarea celorlalte vagoane nu va functiona, atat datorita formei vagoanelor cat si a dimensiunilor pietrisului.
Astfel am abandonat acea idee si am trecut la urmatoarea. Voi turna pietrisul direct in vagon, dupa care voi folosii aceiasi tehnica ca la realizarea terasamentului pentru a fixa pietrisul.
(in dreapta jos se observa incercarea nereusita de pietris + pelikan + carton)
Pentru a face economie la pietris am pus in fiecare vagon putin polistiren expandat(cel extrudat ar fi mers si mai bine, insa din pacate eu nu am :( ). Dupa ce am pus bucacile de polistiren, am trecut la umplerea cu pietris. Am pus vagonul in tavita unde pastrez mixul de pietris pentru terasament, pentru a nu irosi pietrisul(doara e criza...trebuie sa facem economie nu?)
Dupa ce pietrisul e pus se trece la pulverizarea peste incarcatura a unei combinatii de apa+detergent de vase iar dupa, folosind o seringa, se aplica cu grija solutia de 50-50 apa - aracet.
Iata ce a iesit (scuzati calitatea pozelor, insa aparatul incepe sa dea semne de oboseala, dupa 4 ani de folosire extrema)
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Spor la modelit!
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Vin Iul 15, 2011 11:27 pm

Salut,

prezint si eu mai jos al doilea vagon "incarcat" de mine.
(scuze de pe acum pentru poze care sunt din pacate cu soarele din fata)

Este vorba de un vagon eaos:

Am taiat niste fasii de polistiren pentru a umple o parte din vagon:

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Incarcatura urma sa fie "rumegus", am folosit granule Noch cod 08441 (noch le descrie ca si granule pentru teren arabil dar eu zic ca merg foarte bine ca si rumegus).

Mai putin de jumatate de punga mi-a ajuns la 11 vagoane.

Am turnat granulele incat sa obtin forma dorita:

Am decupat un carton dupa forma vagonului pentru a umezi granulele fara sa stropesc si vagonul:

Daca se fac mai multe vagoane este indicat sa se faca un sablon din plastic sau alt material mai rezistent la umezire, eu nu am avut timp sa fac (a se citi "nu am alocat timp", de la Gyuri citire :grin:), am preferat sa fac un al doilea sablon de carton cand primul a cedat.

Le-am umezit cu un "fas-fas", solutie de spalat geamurile (Rivex cred, dar merge oricare), dar puteti folosi si apa+sapun sau detergent.

Umezirea cu acesta solutie are acelasi rol ca si la [Local Link Removed for Guests], rupe tensiunea superficiala a apei si lasa solutia de apa+aracet sa patrunda pana la fund fara a se forma "gogoloase" din granule.

Un filmulet cu turnarea solutiei de apa+aracet:

se poate vedea cat de repede patrunde aracetul datorita pre-umezirii cu solutie apa cu sapun (sau detergent).

In poze nu se vede, asa arata granulele dupa ce am turnat pe ele solutia de aracet:

Imediat dupa ce am turnat aracetul am mai presarat un strat subtire de granule, acestea se vor fixa deasupra peste aracet si vor atenua aspectul de "granule lipite".

Dupa uscare completa se poate aspira surplusul de granule.

(Dupa cum spuneam pozele nu sunt grozave, dar voi reveni cu cateva dupa uscarea completa.)
Ultima oară modificat Vin Iul 15, 2011 11:58 pm de către Florinn, modificat de 2 ori în total.
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
Endo_ro

Mesaj de Endo_ro » Vin Iul 15, 2011 11:38 pm

Da, da, da... Buna treaba, ca am ceva gondole fara incarcatura... 8O
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Imbunatatiri, reparatii de material rulant, constructie de la zero”