Vizita la fabrica Roco

Informatii despre producatorii de trenulete.
tyco

Mesaj de tyco » Sâm Iun 30, 2007 1:56 am

Imi aduce aminte de excursia mea in Germania...deh ce amintiri frumoase de acum aproape un an. Tin minte o faza foarte haioasa.
Toti din grupul cu care erau ma stiau drept pasionat de machete si trenuri, de aici mi-a si venit porecla "dl. trenulet" :lol: . Cazarea era facuta undeva la vreo 200 km de berlin, insa trebuia sa trecem prin berlin sa luam ICE-ul spre München iar de acolo Vagonul de dormit spre casa. Si am hotarat sa ramanem o noapte in Berlin. Fiecare din grup dorea altceva. Eu normal doream un magazin de machete si sa vizitez loxx-Berlin, altii doreau sa vada stadionul iar altii partea istorica. Faza haioasa a fost cand am ajuns pe strada unde aveam aranjata cazare o noapte, iar expresia "nemtii au machete si la coltul strazii" s-a dovedit a fi foarte adevarat, existand un magazin chiar in coltul strazii :-D .
Pana la urma am ajuns si la Loxx-Berlin, la 5 minute dupa ce inchisese diorama :-( (va dati seama cum m-am simtit). Dar am compensat prin achzitionarea unei centrale digitale ;) .Din pacate nu am avut aparat foto, insa toata aceasta minunata experienta mi-a ramas in minte, iar cu prima ocazie voi pleca iar, de aceasta data cu o camera video ;)
[Link Removed for Guests]
robertanasa

Mesaj de robertanasa » Sâm Iun 30, 2007 3:02 pm

:aplauze:
Cu respect,
Robert
radu sofran

Mesaj de radu sofran » Dum Iul 01, 2007 7:16 pm

am mai gasit citeva imagini cu sediul firmei ROCO austria
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Nyhmed

Mesaj de Nyhmed » Dum Iul 01, 2007 8:32 pm

Salut Radu,
Te rog sa imi dai si mie adresa exacta de la magazinul pe care l-ai vizitat langa Salzburg, eventual si adresa fabricii Roco. Foarte probabil voi da o fuga pana in Austria in luna august.
Multumesc,
Nicu
[Link Removed for Guests] ***updated 14 iul. 2007***
Fan TT...
radu sofran

Mesaj de radu sofran » Dum Iul 01, 2007 8:47 pm

cu cea mai mare ploacere
la iesirea din salzburg catre autostrada catre munchen este un sens giratoriu nu o ei spre munchen o ei spre filcghehman(poate am gresiy un pic numele)si mergi inainte de la sens giratoriu mai ai de mers circa 3 km dupa ce a intrat o sa vezi foarte multe magazine pe dreapta este caufland iar la 50 de metri pe stinga este magazinul cu trenulete
radu sofran

Mesaj de radu sofran » Lun Iul 02, 2007 5:19 pm

Freilassing este numele exact in germania acolo unde trebuie sa mergi din salzburg
Nyhmed

Mesaj de Nyhmed » Lun Iul 02, 2007 6:47 pm

Ai vazut si ceva TT-uri prin magazin?
[Link Removed for Guests] ***updated 14 iul. 2007***
Fan TT...
radu sofran

Mesaj de radu sofran » Mar Iul 03, 2007 10:15 am

la magazinul respectiv se gasesc toate scarile G HO TT N SI Z nu am vazut HO0 adica englezesti in rest de toate si de la toti producatori
Pepo

Mesaj de Pepo » Mie Feb 27, 2008 10:16 pm

se poate adresa exacta a magazinului?
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Joi Feb 28, 2008 9:47 am

Si ar mai fi de adaugat ca tot la Freilassing s-a mutat sectia "feroviara" a Muzeului German din Muenchen, asa ca o colectie interesanta de locomotive se afla acolo cu incepere din septembrie 2006.

Printre exponatele depoului Freilassing se gaseste si locomotiva bavareza B IX cu numarul 1000 (a 1000-a locomotiva facuta de Maffei), care este un exponat "gata sectionat", partea dreapta a cazanului este taiata pe post de material didactic, pentru a vedea si un pic din interiorul ei.

De ce este importanta aceasta locomotiva pentru noi, romanii?

Fiindca patru exemplare ale acestei locomotive au activat si la CFR pe linia Buzau-Marasesti, fiind achizitionate in timpul razboiului de independenta de catre antreprenorul rus Poleakov de la Caile Ferate Regale Bavareze (K.Bay.St.B) iar de la domnul Poleakov au fost cumparate de Statul Roman. Este vorba despre locomotivele:

Maff 1142/1877 nr CFR 45 (fost K.Bay.St. B Nr. 769, apoi BM Nr. 1 "Unirea")
Maff 1143/1877 nr CFR 46 (fost K.Bay.St. B Nr. 770, apoi BM Nr. 2 "Independenta")
Maff 1144/1877 nr CFR 47 (fost K.Bay.St. B Nr. 771, apoi BM Nr. 3 "Soimul")
Maff 1146/1877 nr CFR 48 (fost K.Bay.St. B Nr. 773, apoi BM Nr. 4 "Sageata")

De asemenea, la vremea lor, au fost cele mai rapide locomotive ale CFR!
Pok

Mesaj de Pok » Joi Feb 28, 2008 10:36 am

Este vorba de locomotiva din [Link Removed for Guests] de pe [Link Removed for Guests] muzeului din Freilassing?
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Joi Feb 28, 2008 11:07 am

Exact, despre locomotiva asta este vorba, iar pe partea cealalta arata asa:

(aici in doua poze mai vechi, inainte de a fi mutata la Freilassing, si cu o mentiune, locomotiva se cheama B IX si nu D IX asa cum in mod eronat este denumita, de altfel se observa ca nu are decat doua osii motoare!)

Salutari din Constanta,
Dorin
Scrie răspuns

Înapoi la “Despre producatori”