Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Saru RailRoad

Diorama la care lucrez

Moderator: rrzxxx

Scrie răspuns
dan

Mesaj de dan » Sâm Aug 18, 2007 3:40 pm

Va multumesc pentru raspunsuri. Se pare ca ambele solutii se dovedesc fiabile.

@BOGDAN I

La asa ceva ma gandeam eu, dar nu stiam nici cum se numesc nici de unde le pot procura. Am fost azi la Practiker si mi-am luat patru M5-uri. As fi vrut M6 sau M7 dar intre M5 si M9 era o mare pauza... cu exceptia celor neoxidabile care erau de trei ori mai scumpe. :mad:

@cosmin78

Noch spirale gata montate sunt scumpe. Acceptabile mi se par totusi acestea Art.-Nr: 53412 Ausleger klein, 20 StĂźck. Dar nu stiu ce inaltimi au si daca sunt ajustabile.

Concluzia:

Pentru spirala exterioara R4 voi folosi tije filet, deoarece trebuie sa ajustez inaltimea pe fiecare portiune de sina.
In schimba spirala interioara R3 este monotona in inclinatie si as dori sa folosesc produsele Noch mai sus mentionate. Ramane sa ma interesez ce si cum este cu ele aka sa-l stresez putin pe Rally cu intrebari :grin:

EDIT: Este postul cu numarul 100. :floare: :lautar:
Cu toata stima,
dan
dRacus

Mesaj de dRacus » Sâm Aug 18, 2007 3:49 pm

Te poti inspira si de aici [Link Removed for Guests]
Oricum nenea are ce arata (mergi "up" ptr alte galerii)
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Sâm Aug 18, 2007 8:04 pm

@dan

pai nu le cumperi,ce-ai....te dau banii afara din casa?le faci ca in poza :grin:
tijele M5 zincate(cred ca din astea ai luat) sunt bune(nu iti trebuie neaparat din
INOX)cu neste placaj de 6-8mm si te faci de spirale de o sa ametesti uitandu-te
la ele :-P :-P
Cosmin
[Link Removed for Guests]
rally

Mesaj de rally » Sâm Aug 18, 2007 9:32 pm

AOLEUUUUUU cosmine, tocmai mi-ai luat tot "caimacul" !!!! :-D :-D :-D :-D
Incepusem deja sa calculez, 60+60+60 euroi :roll: :oops: :-P :-( :-( :-(
rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Sâm Aug 18, 2007 11:59 pm

:oops: :oops:

lasa ca o sa iti ia locomotive de banii astia :-P
Cosmin
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Aug 26, 2007 2:22 am

uite frate neste exemple....ma uita la ele si ametesc....mi se invart okii in cap
:roll:

Imagine

Imagine
alin

Mesaj de alin » Dum Aug 26, 2007 11:16 am

lamuriti-ma si pe mine va rog.Spirala acea vine acoperita de un munte si iesirea/intrarea se face printr-un tunel? 8O 8O 8O
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Aug 26, 2007 11:34 am

da.in cazul asta o sa iese un munte ca in Bucegi :-P
Cosmin
alin

Mesaj de alin » Dum Aug 26, 2007 5:02 pm

si daca deraiaza trenul in tunel?Cum se procedeaza?
a.
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Aug 26, 2007 5:40 pm

vezi gaura aia in mijloc?ai acces pe acolo.trebuie lasat acces,altfel e nasoala traba
Cosmin
silviu20061

Mesaj de silviu20061 » Mar Sep 11, 2007 5:47 pm

Intradevar trebuie lasat spatiu pe interior sau faci partile laterale ce acopera spirala sa se poata scoate pentru a avea acces la linii
Pasinea mea:Trenulete Electrice-Caile Ferate la S&D
SILVIU @ DANY
dan

Mesaj de dan » Joi Sep 20, 2007 6:27 pm

Sunt de un an membru al acestui forum.

Totusi azi am simtit nevoia sa ma uit in alta parte... o discutie recenta mi-a retrezit niste simtaminte ce abia le domolisem.

Am fost plecat in Franta. Am vazut Versailles. Mi-au prezentat nenumerate camere mobilate cu mobila facuta la comanda creata de popularul artist X de care nu a auzit nimeni, si pentru fiecare camera exista o istorie a celor care le-au locuit: regi, regine, printi, printese, amante... Totul ok pana acum dar daca stai si te gandesti ca poporul francez acum imi prezinta cu mandrie acea istorie a grandorii a unor oameni ce au fost macelariti chiar de poporul francez, va intreb... de ce-mi da cu virgula?

Daca nu ar fi gradinile si Triannoanele v-as recomanda cu caldura sa sariti peste Versailles in cazul in care ati dori sa-l vizita-ti si sa mai petreceti o zi in plus la Louvre.

Acum va intreb:

De ce am facut sfant pe un domnitor curvar care din cand in cand ordona cate o biserica, ca de doar nu-l durea gura?

De ce un domnitor stralucit, dar un simplu mercenar in realitate, il numim unificator?

De ce presedintele nostru se duce in Germania si-si cere scuze pentru victimele regimului nazist si noua nimeni nu ne deplange victimele comunismului?

De ce sa platim daune poporului evreu si sa fim trecuti ca tara unde sa produs genocid impotriva evreilor, cand acele persoane erau sabotori si ar fi fost impuscati indiferent de nationalitatea lor?

De ce s-a uitat ca Antonescu i-a ajutat pe evrei sa plece spre Moscova?

De ce au uitat francezi ca multi dintre ei au cooperat de buna voie cu nemtii in al doilea razboi mondial, si acum doar se falesc cu Rezistenta lor?

De ce s-a uitat ca spre deosebire de rusii rosii, nemtii nazisti nu violau femeile romane si nu furau din casele oamenilor, iar daca luau atunci plateau mai mult decat facea?

Si daca toate astea tin de o istorie selectiva care poate nu ne mai intereseaza (desi ar trebui) atunci intreb lumea de ce uita de ororile comunismului si de ce nimeni nu a fost tras la raspundere inca pentru Pitesti?

De ce sa acceptam o istorie selectiva si interpretata? Domnilor cu ochi sensibili cum va ranit retina svastica de pe o locomotiva?
Cu toata stima,
dan
rally

Mesaj de rally » Joi Sep 20, 2007 6:43 pm

De ce sa acceptam o istorie selectiva si interpretata?
Se stie dintotdeauna ca istoria e facuta de invingatori... :-(
Ai tu puterea sa te lupti cu acestia, ca sa se accepte altceva decat actuala istorie oficiala... ? N-are sens sa ne lamentam, cand sunt atatea probleme de rezolvat cu HELIXURILE noastre...
Apropo am adus unul, 53001 ... si e 73 euroi :-(
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
dan

Mesaj de dan » Joi Sep 20, 2007 7:09 pm

@rally

Helixul o duce bine e aproape gata... scheletul cel putin, mai am nevoie de sine si pun bani la ciorap.

Apropo de comenzi cand primesti noul catalog Noch? :D
Cu toata stima,
dan
dan

Mesaj de dan » Dum Sep 23, 2007 3:57 pm

Helixul inca nu este gata, dar Susan a vrut neaparat sa-l testeze

si ca sa nu se lase mai prejos Mauritius i-a urmat

Cu ocazia aceasta am gasit si o mica problema. Se pare ca doua dintre tijele de sustinerii stau in drumul caii ferate de la intrare si de la iesirea din spirala. Prin urmare tijele trebuie mutate.

Deasemenea inaltimea mai trebuie reglata, dar o voi face dupa ce este gata placa inferioara pe care va fi asezat helixul (care de fapt in cazul meu este un octogon :) )
Cu toata stima,
dan
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”