Intalniri intre pasionati la Cluj - imagini

Intalniri ale pasionatilor pretutindeni in tara sau afara.
Scrie răspuns
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Dum Oct 15, 2006 12:34 pm

Avand in vedere ca tamplarul ne-a cerut dimensiuni exacte pentru fiecare modul am mai fost o data la sediu si am masurat la milimetru.
Dupa aceea am facut o schita (de mana pt ca nu am avut rabdare sa fac pe calculator) cu camera si cam cum vad eu modulele. Avand in vedere stalpii si colturile as propune sa facem un pic mai mici modulele ca sa evitam decuparea lor (usureaza mult munca tamplarului pt ca practic rama modulului va si patrat/dreptunghi). In plus am lasat o marja de 5 cm pentru a nu avea probleme cu manipularea moduleleor si cu peretii stramti.
A iesit asa:

[Link Removed for Guests]

Astept opinii.
Pt Sandy: daca e ok, ne intalnim undeva cu tamplarul sa ii duc schita si sa-i explicam cum vrem. In principiu modulul va avea 80 cm inaltime, si va avea un cadru de scandura de 10 cm iar in interior carioaj de sipci de 5 cm din 40 in 40 cm (app). Peste placa de obs de 0.6 cm
Avand in vedere ca placa de OSB este de 125 x 250 cm se va taia pe latime in 3 fasii de 80 cm (cu o fasie de 10 cm pierdere)
Ultima oară modificat Dum Oct 15, 2006 12:49 pm de către IonutTrif, modificat 1 dată în total.
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Dum Oct 15, 2006 12:46 pm

Modulul la care as vrea sa lucrez ar atata cam asa:

Nyhmed

Mesaj de Nyhmed » Dum Oct 15, 2006 3:15 pm

Iarasi dispar pozele. :( Puteti face cumva sa apara din nou, sa le vad si eu? :)
[Link Removed for Guests] ***updated 14 iul. 2007***
Fan TT...
LDH

Mesaj de LDH » Dum Oct 15, 2006 3:24 pm

Dispar numai daca serverul gazdei e cazut sau, asa cum am facut eu, reorganizezi fisierele cand se inmultesc pozele
Poate le mai pune...
Toate cele bune,
LDH
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Dum Oct 15, 2006 7:18 pm

Ionut, modulul e super, as avea totusi niste obiectii, macazele complexe cum sunt cele cu dubla incrucisare si mai ales cele cu 3 cai nu se prea gasesc pe liniile principale, dar asta este, suntem si constransi de spatiu.

Voi reveni chiar in aceasta seara cu schita refacuta dupa cotele exacte si o veti putea lista pentru tamplar.

Acum referitor la poze, repet, nu pot garanta ca pozele postate de mine, sau alte materiale puse pentru download vor fi disponibile mult timp, folosesc diverse servere in mod absolut "gratuit" deci nu am nici o garantie asupra hostingului, mai sunt pozele care momentan nu se vad din cauza faptului ca serverul de la railwayfan.ro nu functioneaza, nu vor mai fi astfel de probleme in viitor pentru ca acum am gasit o alta modalitate de a le posta.
LDH

Mesaj de LDH » Dum Oct 15, 2006 7:25 pm

Pai la schema mea initiala, tot cu trei cai la o ontrare, s-au pus pariuri legate de cine reuseste sa bage un tren pe acolo
De trecut trece dar ai dreptate nu se pun pe liniile principale. Mi s-a explicat ca sunt greu de intretinut si daca se strica blocheaza doua linii
Schema arata bine, mie imi place ideea
Ce lungime utila au principalele din gara?
Toate cele bune,
LDH
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Dum Oct 15, 2006 8:34 pm

Aveti dreptate...stiu ca nu se put macaze triple sau inscrucisari pe liniliile principale dar cum spunea Florin e o problema de spatiu. Practic aceste 2 doua macaze inlocuiesc 2 macaze simple consecutive..ceea ce in cifre seci inseamna 20 cm castig la unul. Daca le-as inlocui cu macaze simple mi s-ar scurta liniile secundare. Oricum am la dispozitie un modul de 200 cm iar diorama asta (care am proiectat-o mai de mult cand incercam sa o minimizez la max ) are deocamdata 160 cm. Oricum cel mai probabil o sa lungesc liniile in gara si nu o sa schimb macazele. Oricum din ce am testat acasa nu sunt probleme la trecerea locomotivelor si vagoanelor peste ele.
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Dum Oct 15, 2006 10:05 pm

Revin cu schitele actualizate la cotele corecte:

Schita modulelor:

Schita modulelor cu caroiajul cotat dupa caz:

Ionut si-a ales modulul 5, eu ma gandesc la unul din modulele de la intrare pentru ca am zis ca as vrea sa fac un pod rabatabil acolo, dar ramane sa ne mai discutam la sediu, poate facem urmatoarea sedinta una tehnica unde sa dicutam despre traseul complet al dioramei.
Ultima oară modificat Lun Oct 16, 2006 3:31 am de către Florinn, modificat 1 dată în total.
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Dum Oct 15, 2006 10:56 pm

S-a negociat intens pentru a se ajunge de la 120cm la 80cm deci nu cred ca vom scadea sub latimea de 80cm :lol: Nu poti avea si curbe largi si latime mica, vrem curbe largi pentru trenuri lungi si pentru viteza la unele garnituri.

Cred ca am mizat pe faptul ca vom sta toti gura casca, nemiscati, atunci cand diorama va fi gata :lol:

Lasand gluma la o parte trebuie sa spun ca nu ne-am pus problema spatiului pentru noi, cred ca totusi vom incapea in 2x4 m, ateleierul, depozitul si "celelate facilitati" vor fi in alta camera, oricum apreciem toate sfaturile si asteptam si altele in continuare.
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Lun Oct 16, 2006 4:20 pm

Camera e imensa..imi vine greu sa cred ca dintr-o data nu o sa avem spatiu. In plus nu o sa fim 20 tot timpul. Dupa ce incepem sa lucram o sa mergem care cand poate , poate cate 2-3 sa nu ne plictisim (unii pot mai mult in weekend , altii in timpul saptamanii).

In alta ordine de idei, vesti excelente deocamdata. Maine Sandy se intalnescte cu tamplarul si ii da comanda. Cu putin noroc pe miercurea viitoare putem sa avem modulele. Saptamana asta propun sa ne intalmin (la CAP oare , la casa nu prea are rost) sa stabilim un traseu in mare pt diorama si sa impartim exact modulele.
Am inteles ca Eusebiu si Sandy au noutati (si eu o sa am ceva marfa de contrabanda - stiu cei din cj despre ce e vorba).
sandy

Mesaj de sandy » Mar Oct 17, 2006 10:48 am

Salutare!
M-am intilnit cu timplarul,a inteles ce trebuie sa faca si sa speram ca miercurea viitoare va fi gata.Va voi comunica si costurile in cursul zilei de azi,cel tirziu miine.
Miine ne vedem la CAP ca avem multe de discutat si sa ne impartim atit modulele cit si anumite cheltuieli.In plus avem modele noi de incercat.Mai ales Eusebiu are ceva exceptional pe H0e!
s
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Mar Oct 17, 2006 12:03 pm

EXCELENT. Sigur ne intalnim miercuri sa stabilim toate cele :)
sandy

Mesaj de sandy » Mar Oct 17, 2006 7:08 pm

Salutare!
Lucrarea costa cam 12 milioane,fiind complexa.Trebuie sa dau un raspuns pina miine,asa ca va rog sa postati daca sinteti sau nu de acord
s
LDH

Mesaj de LDH » Mar Oct 17, 2006 7:53 pm

Salut baieti !

Nu vreti sa-mi povestiti si mie, la pm daca aici nu, ce si cum vreti sa faceti, exact ce ati povestit tamplarului sa fac si eu o evaluare, e drept cu preturile de la Bucuresti, ca prea mi se pare mult - cam cat un dormitor mai modest

NU e gluma
Toate cele bune,
LDH
Scrie răspuns

Înapoi la “Anunturi, intalniri ale pasionatilor.”