Intalniri intre pasionati la Cluj - imagini

Intalniri ale pasionatilor pretutindeni in tara sau afara.
Scrie răspuns
rally

felicitari

Mesaj de rally » Joi Iun 22, 2006 11:05 pm

Salutari fratilor Clujeni !
Am inceput sa ne obisnuim si sa asteptam cu interes , imaginile, filmuletele si informatiile pertinente de la nucleul din Cluj , cred (fara sa exagerez ) ca sunteti cei mai tari in tara in acest moment. Chiar daca mai sunt si alte grupuri... nu se vede :oops:
Satisfactii in continuare !
rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Vin Iun 23, 2006 8:43 pm

La cat mai multe intalniri constructive
Astept cu mare interes testul de "anduranta" intre cele doua sisteme digitale oferite de PIKO si ROCO (eu am avut ocazia sa le testez pe amandoua si am optat pentru Piko) astept si parerea voastra , comentarii , plusuri si minusuri al fiecarui sistem .
Sa nu uit am un cadou pentru voi ,baietii din Bucuresti l-au primit dar imi trebuie si o adresa unde sa vi-l trimit in Cluj (florinn si eusebiu personaje in acel film ) si stiu despre ce e vorba (va trimit negativul sa taiati voi ce nu va place) pe un DVD in format MPG .
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mar Iun 27, 2006 8:44 pm

Adunare generala maine la CAP, Sandy ne asteapata acolo incepand cu ora 18.

Repet pentru cei care au tot intrebat, oricine este binevenit, cu sau fara trenulete.

Haideti toti sa stabilim concret ce facem saptamana viitoare cand probabil o sa ne mutam.

@Eporteka aduce bautura racoritoare.

@Ionut stii ce ai de facut, Digi + ozn. (nu uita vag lui Oliviu)

@Oliviu, aduci si tu Digi si nu in ultimul rand multa bafta maine la sustinere.
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Joi Iun 29, 2006 2:29 am

Salut.

Scriu acest post la ora tarzie in noapte pentru ca intalnirea de azi (ieri) a durat pana dupa ora 22.
Bineinteles ca nimanui nu i-a parut rau, desi ploaia ne-a speriat, la ora 17 nu stiam inca ce vom face, la ora 18 am fost toti prezenti.

Am intins rapid un circuit din sine Roco cu terasament.

[Link Removed for Guests]

Nimeni nu mai avea rabdare, doream sa vedem odata minunea cu ochii :shocked: :

:respeck: Dumitru Coman (Braila) :bravo: felicitari pentru realizare!

In functie de sensul de mers al locomotivei, se aprind in fata 3 lumini albe, in spate 2 albe si una rosie.

[Link Removed for Guests] Aici se pot observa luminile cand locomotiva merge cu spatele

Luminile de control de sub cazan sunt foarte spectaculoase si foarte fin montate de catre maestrul Mity:

Cabina este si ea superb luminata, desigur nu lipseste nici focul de sub cazan:

Mai tarziu am incercat sa fac niste "poze artistice":

Dupa ce OZN-ul a facut valuri pe circuit, sedinte foto si video, am revenit la lucrurile pamantesti:

Unul dintre "sinucigasii" participanti la intalnire in fiecare saptamana:

Am mirosit si niste locomotive vechi si de demult:

Sinucigasul renunta pana la urma sau o fi pierdut trenul:

O locomotiva "importata" de la Oradea:

V-ul rosu incearca sa il readuca la viata pe cel albastru:

Cam atat deocamdata.

Prezenta:

De la stanga la dreapta ca si cum ar fi pe acelasi rand:

Sandy, Bill, Florin(n), IonutTrif, Dan(der dekoderspezialist), Vlad (cunoscut sub numele de "acarul Paun"), Eusebiu (cunoscut peste tot), Ramona, Gabi.

Nu am sa insir aici tot ce s-a discutat, pe scurt ramane sa vedem sapt viitoare (miercuri) cati mergem in excursie pe Vasser, tot atunci se pare ca ne vom intalnii la noua locatie a CAP-ului unde vom stabili ce e de facut si vom pune asociatia pe roate.

Ne revedem deci in data de 5 iulie.

p.s. Am sa revin cu alte poze si filme cu OZN-ul.
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Joi Iun 29, 2006 8:45 pm

Asa cu am promis revin cu filmele:

Testam statia digitala roco:

Eu si Dan ne-am chinuit destul de mult pana am reusit sa facem cele doua garnituri sa mearga in paralel cu aceasi viteza pentru a putea filma din cea de marfa pe cea de calatori, problema a fost chiar "realismul" statiei digitala roco, care are un oarecare delay in comanda trenului, atat la accelerare cat si la franare.
Totusi lucrurile s-ar fi rezolvat de la sine cu un al doilea locomouse. (poate incercam data viitoare)

Nu am reusit sa aducem si o statie digitala piko pentru teste (cei doi posesori au avut amandoi probleme si ii intelegem)

Totusi avantajul la roco ar fi faptul ca vezi pe display ce garnitura comanzi, si ai "potentiometru" pentru comada vitezei. Sincer, nu vad nici un avantaj in faptul ca piko ofera telecomanda prin infrarosu, iar marele dezavantaj la piko e lipsa displayului. Ramane sa vedem data viitoare cat de "usor" se potrivesc vitezele la doua garnituri folosind statia piko si o singura telecomanda.

Continui cu filmele:

[Link Removed for Guests] ne-am distrat cu niste garnituri mai vechi.

Pun o arhiva cu 3 filme facute OZN-ului in miscare, sunt asemanatoare dar nu m-am putut decide pe care sa il pun, asa ca le-am pus pe toate:

[Link Removed for Guests].

Si bonus un film surpriza: [Link Removed for Guests]

Sper sa va placa, si desi nu am mai spus-o pana acum, astep pareri, idei, sugestii :!:

Alte poze:

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

"Pozele artistice" le-am facut folosind tot aparatul sonyP200 dar impreuna cu accesoriile din poza de mai jos:

No comment !

Arhivele:

Low Quality (cele postate pe forum, modificate cu crop si resize)
38 imagini, 12MB [Link Removed for Guests]

Pozele nemodificate (cele postate pe forum si altele in plus)
59 imagini, 159MB [Link Removed for Guests]
DORIN

Mesaj de DORIN » Joi Iun 29, 2006 9:19 pm

nu va suparati prieteni ca va intreb, OZN -ul este o locomotiva confectionata total sau doar la care s-au modificat luminile?
in orice situatie ar fi , e de admirat!!!!!!!!!!!!
asteptam noi realizari de asemenea anvergura.
sa ne gidile in mod placut privirile.......
felicitari!
PARFUMUL DE EPOCA INTRETINE PASIUNEA ...
DORIN

Mesaj de DORIN » Joi Iun 29, 2006 9:37 pm

a folosit leduri sau becuri?????
ar fi interesant de stiut. eu cind am facut modificari ale luminilor la loco, am folosit leduri.......
oricum dupa cum vad in fotografii, se pare ca a iesit ceva deosebit...
locomotiva este digitala? luminile sunt constante indiferent de tensiune??
PARFUMUL DE EPOCA INTRETINE PASIUNEA ...
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Joi Iun 29, 2006 10:10 pm

Locomotiva este Br01 de la Piko si fost modificate luminile de la ea (total). Locomotiva este digitala si proprietarul ei este Dumitru Coman din Braila el fiind si cel care a modificat-o. De altfel locomotiva este de vanzare acuma . Detalii pot sa dau pe email la [email protected]
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Joi Iun 29, 2006 10:14 pm

Locomotiva este un BRo1 piko, modificata de catre Dumitru Coman (Braila), a folosit leduri extrem de mici montate cu mare indemanare, noua nu ne-a fost usor sa le gasim pe locomotiva atunci cand erau stinse.

Da, are montat si decodor digital, de catre acelasi maestru.

O prezentare a intregii operatiuni de modificare a locomotivei se gaseste [Link Removed for Guests]

Numai atentie, sunt vreo 10 pagini de citit. Enjoy it !

p.s. intrebarile nu supara pe nimeni

edit: Ionut se pare ca am raspuns deodata :D
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Mar Iul 11, 2006 3:40 pm

Florin, nu stiu din ce motive, nu poate accesa forumul si m-a rugat sa postez un link cu reportaj de la ultima intalnire.

Detalii aici:
Ultima oară modificat Mar Iul 11, 2006 3:53 pm de către IonutTrif, modificat 1 dată în total.
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mar Iul 11, 2006 3:51 pm

Salut

Merci Ionut, am remediat problema, poti sterge mesajul.

Cu oarecare intarziere va pun niste poze de saptamana trecuta.

Ne adunam unul cate unul, incepem sa montam un circuit:

A fost o intalnire cu multe realizari, cea mai mare dintre ele ar fi faptul ca Dan ne-a prezentat decodorul seria 00, de data asta functional montat intr-o locomotiva, este aproape gata, mai sunt necesare mici retusuri pe care Dan le va face curand.

Apoi a urmat un test comparativ intre un BR03 Piko nou noutz si un 03 Fleishmann mai vechi (Sandy sa ne zica cam cat de vechi este), rezultatele testelor au aratat ca fleishmann este putin peste piko-ul nou (nu ca cineva s-ar fi asteptat sa fie altfel, si pretul este peste piko).
Locomotiva piko scotea un sunet neplacut care nu s-a prea diminuat nici dupa rodajul partial realizat de noi, probabil acesta va disparea dupa un rodaj.

Aveam mai multe poze de pus, insa sunt acasa in vacanta iar de pe dial up nu am sanse sa va pun prea multe poze.

Totusi acesta ar fi Fleishmann-ul:

Apoi, ce-a a urmat? O nebunie totala. Cineva a zis sa punem mai multe locomotive odata, altcineva a zis sa punem si mai multe, apoi nu ne-am abtinut si le-am pus pe toate (aburoasele). Rezultatul se vede mai jos:

Pana la urma mai multi (Dan, Sandy, Gabi si Eusebiu) au ajuns in 4 labe sau cu roatele in sus, aici il vedem pe Gabi:

O alta imagine:

As fi vrut sa pun toate pozele si sa le comentez, insa la cum imi merge netul nu am sanse.

Totusi am pus pe server arhiva cu o parte din poze (cu crop si resize), disponibila [Link Removed for Guests]. (9,9 MB 52 magini)

Va urma ...
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mar Iul 11, 2006 4:21 pm

Intre pozele din arhiva apar poze cu toate locomotivele una dupa alta.

Acestea ar fi :
01 - Ll BR12
02 - Rc Br44
03 - Gt Br52
04 - Pk Br01
05 - Pk Br86
06 - Rc Br93
07 - Fl Br03
08 - Pk Br03
09 - Fl Br01
10 - Kl 0bb93
11 - Kl 0bb52

12 - Pk Br82
13 - Kl Br82
14 - Fl Br70
15 - Fl Br94
16 - Fl Br55
17 - Fl Br78
18 - Fl Br38
19 - Fl Br39
20 - Fl Br41
21 - Ll Br84
22 - Rc Br50
23 - Pk Sach XII Br38
24 - Pk Br95

- in randurile de mai sus:

Fl = Fleishmann
Pk = Piko
Rc = Roco
Ll = Liliput
Gt = Gutzold
Kl = Klein

O parte din filme (nu foarte grozave pentru ca a trebuit sa micsorez putin calitatea)

[Link Removed for Guests] se poate vedea decodorul 00 facut de Dan, in actiune.

[Link Removed for Guests] cele doua Br03, piko si fleishmann (piko este pe exterior)

[Link Removed for Guests] inca un filmulet cu cele doua, inca unul [Link Removed for Guests]

Atmosfera intalnirii, toata lumea rasturnata pe terasamet (copyright Florin Tuica), [Link Removed for Guests]

O privire de ansamblu [Link Removed for Guests]
bose

Mesaj de bose » Mie Iul 12, 2006 4:22 pm

ce se poate spune despre locomotiva aceea argintie? este cumva una confectionata manual si neterminata?
oricum ce s-a intimplat cred ca a fost o incintare. imi plac foarte mult locomotivele cu abur. regret ca nu am putut sa vad decit fotografiile postate direct. filmuletele nu le-am descarcat deoarece nu ma ajuta prea mult calculatorul personal...
succes in continuare!
Trenurile de epoca dau tot farmecul.
sandy

Mesaj de sandy » Mie Iul 12, 2006 4:41 pm

Salut,
Locomotiva albicioasa este BR 44 UK Fotoanstricht de la Roco.Adica e vopsita de camuflaj pentru iarna,fiind o kriegslokomotive.
s
sandy

Mesaj de sandy » Mie Iul 19, 2006 8:54 pm

Salutare,
Astazi la Cluj a fost o intilnire "light" pentru ca lumea e plecata in vacanta.Cu toate aste am avut puncte importante:
1.Am fost cu Eusebiu la noul sediu care e ok dar trebuie sa facem un pic de "claca" pentru a asana casa.Miine vorbesc si cu avocata mea si la un moment dat va voi da un mesaj pe forum pentru ca e nevoie de nitica"munca patriotica".Mai greu acum dar mult mai fain la iarna!~
2.Avem si un membru nou,Marcel Tabacu-a venit cu o turnanta de la Fleischmann de ne-a luat maul!Apoi am testat garnitura lui ICE de la PIKO si ni s-a parut foarte ok!
3.A venit si Gabi din Italia-ne-am bucurat mult ca l-am revazut si am baut citeva beri p e chestia asta.Ne-a povestit multe despre locomotive italiene si data viitoare va aduce cu el miliardele de poze pe care le-a facut.
4.Azi a plecat Dan in Germania ca sa faca aprovizionarea de vara Am aflat de la el ca la viitoarea intilnire vom avea decodorul full-functional

Prezenta a fost:Eusebiu,Gaby,Marcel,Bill,Gabi,Sandy,Vlad,Ramona.
Poze n-am facut-daca n-a fost Florinn,noi n-am indraznit
O sa tinem legatura pe forum sa vedem cum ne organizam desi asta e perioada de vacanta si sintem cam plecati.
Pantografele sus!
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Anunturi, intalniri ale pasionatilor.”