Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Intalniri intre pasionati la Cluj - imagini

Intalniri ale pasionatilor pretutindeni in tara sau afara.
Scrie răspuns
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Sâm Noi 01, 2008 7:15 pm

Mai sunt destule de facut: de terminat de golit din cutii, de aranjat calculator, dulapuri, de aspirat spalat pe jos, de pus mocheta, de montat diorama. Oricum daca facem totul ca si la carte o sa iasa ceva deosebit.
Ionut - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca (telefon: 0742 080 666; yahoo id: trifrazvan1977)
silviu_tm

Mesaj de silviu_tm » Dum Noi 02, 2008 10:59 pm

faina diorama dar trebuia sa mai lucrati la ea adik la stalpii de catenara sa o faceti in intregime electrica dar ii frumoasa si asa tot asa sa o tinetii ;-) 8)
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Vin Noi 07, 2008 12:05 pm

Salut,

@silviu, sunt multe de facut, catenara va fi prezenta pe aprox. 80% din liniile dioramei.

Aseara a fost o intalnire de lucru la club, s-au mai scos din cutii materiale/scule, s-a facut curat pe rafturi si s-au pus modulele pe picioare.

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Etapa urmatoare va consta in curatatul geamurilor, aranjat restu de scule/materiale, inceput de lucru la repunerea in functiune a dioramei, curatat linii/parte electrica, etc.

Au fost prezenti la datorie Ionut, Mircea, Luci si Attila, avand in vedere pofta de munca a noilor membri, viitorul suna bine :-D.
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Vin Noi 07, 2008 12:10 pm

In mare s-au cam pus toate cutiile. Urmeaza sa punem sculele pe rafturi , geamurile sa le curatam si sa incepem cu grija sa montam diorama.
Normal in 2-3 "sedinte" putem sa avem diorama functionala.
Ionut - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca (telefon: 0742 080 666; yahoo id: trifrazvan1977)
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Vin Noi 14, 2008 3:58 pm

Ieri a fost o zi extraordinar de productiva.
Oameni de baza ai zilei au fost noii membrii Mircea si Lucian ,care desi au prins clubul in perioada mutarii nu s-au dat in laturi de la munca de jos. Rasplata e aproape, pentru ca in curand vor putea sa se joace cu trenurile pe diorama re-montata.
Impreuna cu ei am ajust la club plini de entuziasm si cu o lista de 6 puncte de revolvat:

1. Spalatul geamurilor
2. De terminat de desfacut cutiile
3. De aranjat materialul lemnos disponibil pentru lucrari viitoare
4. De curatat liniile
5. De aspirat
6. De inceput de montat diorama.

Am reusit sa facem tot ce ne-am propus. Asa ca la sfarsitul sesiunii de munca , clubul e cu un pas mai aproape de ceea ce visam. Am reusit sa re-montam o parte din diorama, plus toata curatenia.
Astfel pentru data viitoare a mai rams doar de finalizat montarea dioramei, de curatat cateva rafturi la care am eliberat accesul si de instalat mocheta si putem spune ca procesul de mutare s-a incheiat.

Poze in cateva momente de la fotograful oficial.
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Vin Noi 14, 2008 4:08 pm

Salut,

am ajuns si eu la spartul targului, tot respectul pentru ce au facut baietii, eu unul am ramas uimit, totul la locul lui, curatenie, ce mai .. se vede in poze:

cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Vin Noi 14, 2008 4:36 pm

o zugraveala ar prinde bine la peretii aia :roll:
Cosmin
[Link Removed for Guests]
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Vin Noi 14, 2008 4:40 pm

Da, adevarat insa e complicat ca.. "la toti ni greu" :D.

Ne gandim sa ii imbracam cu ceva, mie imi face cu ochiul ceva furnil imitatie lemn.
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Vin Noi 14, 2008 4:59 pm

e mai complicat dupa ce aveti tot montat si va dati seama ca vreti-nu vreti,trebuie sa zugraviti.
nu te baga sa imbraci peretele in lemn sau imitatie,mai bine o mana-doua de vopsea lavabila alba sau crem si iese super
....daca ii imbraci,pot apare probleme din cauza umezelii sau a dif. de temperatura
spatiul este inchiriat,banuiesc?daca da,nu merita cheltuiala,o zugraveala cred ca e mai ieftina
Cosmin
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Vin Noi 14, 2008 9:57 pm

Eu ma gandeam doar la zonele foarte urate, nu la toti peretii, doar zona de la geamuri arata urat, o coala ar ajunge pentru zona respectiva si costa doar 60 lei.

In fine era o idee.

Vom vedea cum facem, normal trebuia zugravit inainte, dar lumea vrea cat mai repede diorama functionala, asta este... ne descurcam noi cumva.
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Sâm Noi 15, 2008 10:11 am

Florinn, o simpla coala de hartie lipita pe perete e riscanta fiindca e sensibila la umezeala. Daca tot faceti asta, mai bine incercati sa puneti un tapet lavabil, care ar avea avantajul unei suprafete tratate impotriva umezelii!
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Sâm Noi 15, 2008 12:21 pm

La cati pereti aveti liberi - ma refer la suprafata mai bine puneti pe ei rame cu postere cu trenuri si trenulete (pot fi si colaje cu poze din diferite reviste cu trnulete ) pe acele suprafete , astfel incaperea devine mai vesela (contrast cu mobila) si este si la obiect - trenuletele , si oricand acele rame va vor folosii si la expozitii .
stageexp

Mesaj de stageexp » Sâm Noi 15, 2008 9:55 pm

Pentru modificarea aspectului sunt posibile doua solutii (rapide):
1. un strat de lavabila, precedat de curatarea locului si ceva glet daca este cazul
2. aplicarea unei placi de PFL, care se gaseste in diferite nuante si este relativ ieftin, dar care este un material ce se umfla la umiditate

Depinde de natura spatiului, disponibilul pentru investitie, etc.
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mie Noi 19, 2008 2:12 pm

Salut,

probabil va vom aplica solutia 1 din ce a zis si @stageexp, se pare ca Mircea este expert si la asta, mare noroc pe capul nostru.

Pana una alta, imagini de la intalnirea de ieri, care a fost extrem de animata.

Cei mai harnici au fost Ionut si ca de obicei omul plin de entuziasm, Mircea:

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Desi azi a fost intalnire si nu sedinta de lucru, s-a lucrat totusi la imbinat module, curatat linia si refacut legaturile electrice pentru ca se doreste repunerea cat mai rapida in functiune a dioramei.

Altii s-au distrat si au baut beri :

Prezenta a fost destul de numeroasa : Ionut, Mircea, Septy, Doru, Fleishmann, Attila, Cornel, Vali.

De la Braila a sosit un superb vagon pt H0e:

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

La finele zilei am facut cateva poze din diverse unghiuri, este minunat sa te poti invarti in jurul dioramei, constati ca vezi unghiuri inaccesibile inainte cand era lipita de perete, ai cu totul alta imagine de ansamblu.

Cateva imagini:

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Mie Noi 19, 2008 2:31 pm

Ma bucur ca incepe sa capete forma clubul. Stiu ca toti ne doream sa fie cat mai repede dar desi nu pare a fost mult de munca.
Mai vreau sa precizez ca a fost o exceptie faptul ca s-a lucrat in timpul sedintei. Am stabilit sa delimitam clar sedintele de zilele de munca la diorama.
La sedinte vom rula trenuri, bea o bere, povesti despre una alta, eventual vor fi prezentari de modele de catre comercianti.
In rest cine vrea sa munceasca la diorama este liber sa vina cand pofteste cu o zi semioficiala joia.

Ar mai fi de adaugat ca inca nu este gata: mai avem de pus vitrinele, de zugravit, de pus mocheta. Important este sa avem diorama functionala (cel mai probabil joi) pentru ca vorba aia este obiectul muncii. Restul le facem cu rabdare cu timpul.
Scrie răspuns

Înapoi la “Anunturi, intalniri ale pasionatilor.”