Intalniri intre pasionati la Cluj - imagini

Intalniri ale pasionatilor pretutindeni in tara sau afara.
Scrie răspuns
connectorxp

Mesaj de connectorxp » Sâm Dec 16, 2006 10:28 pm

@ Cluj : Vagoanele postate in spatele macaralei Roco sunt din startset-ul Roco 51232 ???? , daca da , puteti sa-mi dati si mie niste poza mai clare cu vagoanele , "masina" si comanda DCC ???? .

Multumesc .
The Brain: Pinky, are you pondering what I'm pondering? Pinky: I think so Brain, but if you replace the P with an O, my name would be Oinky, wouldn't it?
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mar Dec 19, 2006 10:19 am

Te lamuresc eu saptamana viitoare dupa ce merg la Cluj.
Floris

Re: felicitari

Mesaj de Floris » Vin Dec 29, 2006 8:55 am

rally scrie:Salutari fratilor Clujeni !
Am inceput sa ne obisnuim si sa asteptam cu interes , imaginile, filmuletele si informatiile pertinente de la nucleul din Cluj , cred (fara sa exagerez ) ca sunteti cei mai tari in tara in acest moment. Chiar daca mai sunt si alte grupuri... nu se vede :oops:
Satisfactii in continuare !
rally
da dc sa nu facem si noi un club? :oops:
in curba sinele trosneau....
amiel

Mesaj de amiel » Vin Dec 29, 2006 10:12 pm

Pentru DOMNII din Cluj numai RESPECT
sandy

Mesaj de sandy » Vin Dec 29, 2006 10:23 pm

Pentru ca se apropie 2007,in calitate de presedinte al asociatiei "Trainsylvania",as dori sa adresez multumiri :
-Tuturor celor care prin incurajari,critici,idei sau planuri ne-au deschis ochii si ne-au inspirat in munca noastra.
- Colegilor de la Cluj care in masura posibilitatilor s-au mobilizat exemplar.
-Tuturor celor care au contribuit in acest an la un formidabil salt al modelismului feroviar de la coma la gingureala :)
_Multumiri speciale lui Rally care prin rabdare,spirit de business,intelegere ,promptitudine si inspiratie a stiut sa creasca pe bune acest hobby.Bravo,Rally!

Florinn o sa revina cu poze de la ultimele lucrari.Noi vom posta mai rar,ca sa nu incarcam forumul inutil si doar in masura in care putem fi de folos cu ceva.
La multi ani!
Sandy-Trainsylvania Railway Club-Cluj
Sandy-Trainsylvania Railway Club-Cluj-Napoca
rally

!!!

Mesaj de rally » Vin Dec 29, 2006 10:40 pm

:oops: :oops: :oops: ... :wink:
Si eu multumesc fratilor din Cluj pt exemplul exceptional al unei microcomunitati a pasionatilor de machetism feroviar , nu cred ca exagerez cand afirm ca sunteti "number one" in Romania.
Pt anul urmator VA DORESC SI MAI MULTA INSPIRATIE si sa continuati sa ne uluiti in acest topic !!!
rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Joi Feb 22, 2007 11:57 pm

Desi nu s-a mai postat aici de ceva vreme, au avut loc intalniri la Cluj, dar cred ca ati vazut ce s-a mai intamplat, asta daca ati urmarit topicul "diorama modulara la Cluj".

Vreau sa anunt ca in data de 28 februarie va avea loc intalnirea oficiala lunara a Trainsylvania Railway Club, se va tine in Bolero incepand cu ora 18:00.

Cateva chestiuni de discutat, punctate de Sandy :

"- adunam cotizatiile si suma de aprox 1 milion pentru patrimoniul asociatiei

- stabilim data cind merge Consiliul Director sa semnam in fata notarului Actul constitutiv al Asociatiei

- va prezint discutiile avute cu cei de Muzeu in legatura cu expozitia InterModell din mai.

- ne facem un nou necesar de materiale si accesorii.

Orice sugesie e binevenita "

Daca sunt si alti doritori sa participe sunt bineveniti, din orice colt al tarii.

Va vom tine la curent cu cele intamplate.
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Vin Feb 23, 2007 1:54 am

Iata si cateva poze de sambata trecuta:

Trenul de test a ajuns in gara mixta pentru prima data, dupa ce am facut legaturile electrice intre module:

Imagine

Gabi (din Arad)

Imagine

Cateva poze facute de Gabi:

- etajatele lui Gabi din Cluj

Imagine

- Keg-ul e venit si el de la Arad

Imagine

- o garnitura mav:

Imagine

- pe traseu:

Imagine
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Vin Mar 02, 2007 2:54 am

Salut.

Iata pe scurt ce s-a intamplat miercuri la intalnirea noastra.

In primul rand sau discutat toate aspectele punctate anterior de Sandy, am povestit, am avut placerea sa cunoastem un trenulist nou, am cunoscut niste avionisti/tanchisti, am baut :beer: impreuna, am fumat activ sau pasiv , ne-am simtit bine, ne-am platit cotizatiile, am admirat doua automotoare proaspat sosite de la Budapesta, ne-am facut poze, si am stabilit ce urmeaza sa facem in zilele ce vor veni.

Saptamana viitoare ne vom duce la notar sa semnam actul de infintare a asociatie, toate actele sunt pregatite, vom putea spune ca existam oficial.

Urmeaza sa stabilim un model grafic pentru legitimatiile de membri ai clubului, sa stabilim o sigla a clubului, daca ceilalti din afara Clujului aveti idei pe aceaste teme, sunt bine venite.

Urmeaza ca Bill sa discute zilele acestea cu cei de la muzeu sa vedem ce spatiu vom avea la dispozitie pentru expozitia pe care o vom organiza la Cluj. S-a stabilit ca va fi in jurul datei de 1 mai si va tine cel putin 1 luna, astfel cei care doriti va puteti face timp sa veniti.

La diorama lucrul este in urma, incercam sa mai recuperam in acest weekend, depinde si de materialele comandate, daca acestea sosesc sau nu pana atunci.

Un alt lucru important, am ajuns la zi cu plata cotizatiilor, si am reusit sa ne ridicam putin peste linia de plutire in urma colaborarii cu avionistii, important e ca ce a fost mai greu a trecut.

Sa va arat si niste poze, primele vorbesc singure, nu au nevoie de comentarii:

Imagine

Imagine

Imagine

Intalnirea a avut caracter de sedinta motiv pentru care materialul rulant a fost aproape inexistent, totusi iata unul din cele doua automotoare despre care v-am spus mai sus :

Imagine

Imagine

Ionut a incasat cotizatiile, se vede, nu?

Imagine

Ionut chiar e fericit:

Imagine

Prezenta:

Imagine

Urmatoarea intalnire va fi anuntata cu cel putin 1 saptamana inainte, pana atunci noi ne mai intalnim la club fara un program anume, sambata eu, Ionut si Gabi vom fi pe acolo si vom lucra la diorama.

Salut,

Florin.

(p.s. link catre arhiva cu pozele de mai sus aici )
LDH

Mesaj de LDH » Vin Mar 02, 2007 8:18 am

@ Florin
Bravo ca ati reusit sa strangeti iar randurile si ma bucur sa aud ca lucrurile merg bine
Cat despre modelistii "razboinici" sunt multe de invatat de la ei in privinta prezentarii si detalierii unui model chiar daca ei lucreaza la scari de la 1:72 in jos

Frumos automotorul, il am si eu (Liliput) varianta folosita de armata germana in WW2
Al meu ruleaza excelent, al vostru?

Veselie mare la strangerea cotizatiilor :D
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Joi Apr 12, 2007 10:25 pm

Salutare.

Marti am avut o intalnire foarte interesanta la Cluj. Scopul a fost sa discutam despre "cum o punem la cale de o expozitie", iar printre altele sa ne mai si distram putin.

Au fost prezenti Ionut, Sandy, Eusebiu, Gabi si eu, si doi invitati speciali de la Bucuresti, Mihai si Craciunita.

Legat de expozitie, o sa apara foarte curand detalii pe forum.

Printre altele am tras niste filmulete cu o "semigarnitura" CFR, spun semi pentru ca a lipsit o locomotiva CFR.

Download aici :

film1, film2, film3, film4

Sper sa va placa, recomand vizualizarea cu sunet, tacanitul rotilor se produce la imbinarea dintre modulele dioramei.

Seara am incheiat-o la o bere, asteptam o noua intalnire cat mai curand.
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
ALX

Mesaj de ALX » Joi Apr 12, 2007 11:28 pm

Superba garnitura chiar daca nu a fost si o locomotiva CFR.
Am luat si eu 2 vagoane CFR si tare multumit is de ele :D
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Vin Mai 11, 2007 1:29 pm

Fratilor, sambata (si duminica) se anunta o intalnire de gradul III la Cluj, vin fratii din Braila, Iasi, Brasov si Oradea.

Daca mai sunt doritori sa se anunte!

Voi reveni cu detalii.
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mar Iun 26, 2007 10:24 pm

Maine ora 18:00 intalnire oficiala la sediu, la o bere si o poveste la CAP .
radu sofran

Mesaj de radu sofran » Mar Iul 03, 2007 3:19 pm

@florinn
sambata asta va intilnit cumva eu voi fi la cluj si mi ar place sa va fac o vizita
Scrie răspuns

Înapoi la “Anunturi, intalniri ale pasionatilor.”