Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Diverse (stiri, informatii, lucruri inedite)

Modele noi, evenimente
stageexp

Mesaj de stageexp » Lun Mar 30, 2009 10:46 am

Problema este ca primarului dar si celor care conduc pe acolo li se cam rupe. Cica este o firma de paza privata, dar care nu are chef sa-si faca jobul. Politia spune, este firma de paza deci noi nu ne bagam decat atunci cand au loc evenimente. Asta pe partea de ordine.

Pe partea de infrastructura, sa zicem ca s-au tapit neintentionat. Opresi asa zisele lucrari, dai constructorul in judecata chiar daca dureaza cu anii, cauti alta firma care sa rezolve problema, dar romaneasca frate, nu de pe aiurea. Daca nu ai bani incerci cu bannere de reclama ca spatiu este suficient.

Cat despre spalat pe acolo ce sa mai zic.
Stiu ca ceea ce spun poate suna a vorbarie ieftina, dar si eu si multa lume ne-am cam saturat de ceea ce e pe acolo si de vesnicele reportaje care nu duc nicaieri, platim impozite, dar metode civilizate de influenta nu avem. Se vaita unii ca va fi somaj mare in domeniu, multi din cei care pleaca nu merita asta, ar trebui sa se inceapa disponibilizarile cu cei de la varf care au posibilitatea de a lua decizii dar nu o fac. Acestia insa sunt la adapost din pacate, la fel ca in orice domeniu, la fel ca intotdeauna indiferent de tipul de oranduire istorica.
leon-gr

Mesaj de leon-gr » Lun Sep 14, 2009 1:58 pm

referitor la situatii de genul din gara de nord!
zilele acestea am fost la thessalonic cu trenul...gara o stiam de multi ani mai inainte si era vai de capul ei...ceea ce mi-a atras atentia este ca pe linga politia propriu zisa ce face raiduri prin gara si firme particulare de security, am fost martorul unei razii ale corpului special de jandarmerie,daca pot spune asa...
de unde au venit, ce au facut si cum au plecat inca stau si ma mai gindesc...in aprox.7 minute toti cei aflati in gara a fost controlati.trebuie sa mentionez ca nu a existat nici un fel de eveniment!!!...din pacate cam cum se intimpla prin tari straine au ridicat printre altii si vreo 2-3 romani. (i-am recunoscut ca injurau in romaneste)
in afara de asta acolo unde era o mizerie nedescrisa este o curatenie ireprosabila...
si toate acestea cu FIRME AUTOHTONE,PRIVATE! (firme de 2 lei cum spuneau si predecesorii)
rezultatul insa este mai mult decit satisfacator!
C.G. LEONARD
Clouseau

Mesaj de Clouseau » Lun Sep 14, 2009 2:33 pm

OFF
Leon, in Grecia si fotografiatul in gari, linga cai ferate este destul de dificil, dupa cum am auzit.
ON
Chefinspektor Clouseau

Reach for the stars, but keep your feet on the ground
leon-gr

Mesaj de leon-gr » Lun Sep 14, 2009 3:13 pm

problema mare in grecia este ca pina acum citiva ani nu prea au avut trenuri si nici ce cam sa fotografiezi!!! :-D :-D :-D au avut 2 linii principale athena-thessalonic si athena-patra (linie ingusta) noroc cu nemtii care au intretinut calea in WW II.
de vreo citiva ani,insa, impreuna cu metroul din athena (actualmente se realizeaza un metrou in thessalonic) au mai facut si linii urbane ceva in genul soselelor de centura care leaga suburbiile din jurul athenei respectiv aeroportul,s-a trecut la ilectrificarea (nu stiau ce inseamna electrice pina prin 2000) tronsoanelor de mai sus si la schimbarea liniile inspre patra cu ecartament normal!!!
am si citeva modele de trenulete OSE,printre care si o ld ADTranz 2000 ...sper sa fac rost in curind de vreo camera mai buna ca sa le pot posta!!!
C.G. LEONARD
macleod

Mesaj de macleod » Lun Sep 14, 2009 3:20 pm

Am vazut si eu calea ferata greceasca, tronsonul Salonic-Atena, si pe portiunea respectiva (Katerini-Larissa) arata destul de profi. Basca am reusit sa vad si un desiro electric la ei.
In schimb, autostrazile erau mai praf ca la noi. Cel putin pe anumite bucati, era muuuuuult mai rau decat a2-ul, poate chiar si a1-ul nostru. Dar ce-i drept si locuri unde adormeai la volan din cauza lipsei de gropi. Basca niste drumuri de alea secundare (pe unde trece tractorul si alte carute) unde asfaltul arata mai bine ca la noi pe autostrada, desi era pus de pe vremea lui pazvante.
leon-gr

Mesaj de leon-gr » Lun Sep 14, 2009 4:01 pm

in ceea ce priveste autostrada...este in folosinta particulara...de la athena la salonic platesti vreo 18 euroi sa mergi pe ea...inca se mai lucreaza pe portiuni mari pt imbunatatiri si modernizari!!!
ceea ce ai vazut tu,este calea ferata noua!!!cea veche,pe un singur fir este prin munti.adevarul este ca este superb traseu dar este vechi...
se lucreaza intens la poduri si tunele, in asa fel incit peste vreo citiva ani sa se poata circula cu viteze mai mari de 120km/h din cite am inteles eu,pina la 200km/h...dar mai dureaza vreo 4-5 ani!!!
C.G. LEONARD
leon-gr

Mesaj de leon-gr » Lun Sep 14, 2009 4:04 pm

si daca se mai intimpla sa mai vii prin grecia si mai dai si o fuga pina in athena...contacteaza-ma, ca sa string sinele de pe jos si sa pun patul din dormitorul mare in locul lui...altfel dormi ...pe tren!!! :-D :-D :-D :-D
este valabil pt toata lumea ce mai vine pe aici!!! :lol:
C.G. LEONARD
Montalbano

Mesaj de Montalbano » Joi Oct 29, 2009 1:06 pm

Merita vazut, cinste modelistlui pentru idee, sincer nu am mai vazut
[Link Removed for Guests]
merita vizionat degraba
daca nu merge incercati link
[Link Removed for Guests] cautati la bizbazar in stanga paginii si click pe ea
Stirea a mai fost postata de v200 nu am vazut, scuzele mele
[Local Link Removed for Guests]
Va salut,
<a href="http://montalbano.nasol.ro"><B>Montalbano Feroviar Petrolist</B></a>
gabry_mafia

Mesaj de gabry_mafia » Dum Noi 22, 2009 10:12 pm

Ia uitati aici
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mar Noi 24, 2009 10:56 pm

Nu cred ca merita sa va pierdeti timpul cu asa ceva :grin:

p.s. s-a mai discutat pe forum [Local Link Removed for Guests]
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Vin Ian 29, 2010 11:40 am

Salutare,

modelismul feroviar in general si clubul Trainsylvania este din nou in atentia presei, extrem de imbucurator in perspectiva popularizarii hobby-ului. Articolul va aparea si in editia de print a ziarului Mesagerul:

Ionut - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca (telefon: 0742 080 666; yahoo id: trifrazvan1977)
Scrie răspuns

Înapoi la “Ce e nou in lumea trenuletelor”