Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Illusi0ns LTD

Colectii personale de trenulete
LDH

Mesaj de LDH » Dum Iun 03, 2007 11:47 pm

sigur in locul cuielor este mai bun plumb modelat ca sa intre in "sant"

plumb pescaresc :grin:
Toate cele bune,
LDH
[Link Removed for Guests]
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Lun Iun 04, 2007 12:29 am

care se topeste f usor,intr-o cutie de bere taiata la un capat,de exemplu,cu matrite facute in lut...
Cosmin
LDH

Mesaj de LDH » Lun Iun 04, 2007 8:17 pm

cosmin78 scrie:care se topeste f usor,intr-o cutie de bere taiata la un capat,de exemplu,cu matrite facute in lut...
corect sau cu matrite facute din plastelina

nu va mirati ca sunt foarte bune

toate cele bune
Toate cele bune,
LDH
PDI

Mesaj de PDI » Lun Iun 04, 2007 8:31 pm

Cred ca am mai scris despre asta, un lest perfect se face realizand conturul piesei dintr-o fasie de tabla, deschisa la un colt. Se prinde conturul astfel realizat intre doua placi metalice si se strange ansamblul in menghina cu coltul deschis in sus, pe unde se toarna Pb. Asa am inlocuit lestul la E11, BR130, etc, castigand cam 25% in greutate pentru acelasi volum ocupat.

PDI
Illusi0n

Mesaj de Illusi0n » Vin Iun 15, 2007 2:20 pm

Am fost un pic ocupat la serviciu asa ca nu am mai avut timp de bricolaj; urmeaza sa modific locomotiva in weekend, astfel incat sa-i pun faruri rosii pentru mersul inapoi. Mi-am scos cu ocazia asta multimetrul de la "naftalina". Are nevoie de o baterie noua, saracul...

Edit: intrebare privitoare la diorama... Am disponibil un spatiu de 3m x 1m; e bine daca pun 3 module 1m x 1m la 1.2 m inaltime?
Nimic nu omoara mai repede tineretea omului ca lenea si activitatea imprastiata fara scop.
LDH

Mesaj de LDH » Vin Iun 15, 2007 2:49 pm

da
Toate cele bune,
LDH
rally

Mesaj de rally » Vin Iun 15, 2007 2:53 pm

Salve Illusi0n !
E bine sa lucrezi modular, cu conditia sa nu ai denivelari intre ele. 1.2 m inaltime e cam mult, ca o sa-ti fie mai greu sa ajungi in partea opusa in cazul deraierilor. Inaltimea unui birou ~80-90 cm e optimala.
Latimea daca ai putea sa o faci de 1.2 m ar fi mai bine, ca sa poti creea si un circuit cu sina R3, pt locomotivele mai pretentioase la raza circuitului.
rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
Illusi0n

Mesaj de Illusi0n » Vin Iun 15, 2007 2:57 pm

Multumesc pentru raspunsuri.
Referitor la ceea ce propui tu rally, as vrea si eu dar asta inseamna sa imping diorama pana la picioarele scarii si atunci degeaba ajung in pivnita daca nu pot sa trec mai departe de scara :-D
Nimic nu omoara mai repede tineretea omului ca lenea si activitatea imprastiata fara scop.
Illusi0n

Mesaj de Illusi0n » Lun Iun 25, 2007 2:03 pm

"Buna seara si bine v-am gasit dragii mei"... nu e seara, dar n-am avut putere sa mai deschid calculatorul, asa ca scriu acum.

M-am apucat de modificat locomotiva (proiectoare si lampi de mers inapoi). Din pacate am rasolit-o urat de tot. Burghiul cu care am dat gauri n-am reusit sa-l centrez deloc in mandrina si am stricat masca farurilor. :mad: Poze mai spre seara.
Obstacolul nr.2 este faptul ca ledurile de 3 mm sunt pur si simplu prea groase pentru gaurile existente. Oi rezolva eu intr-un fel pana la urma :( Circuitul de iluminare l-am descifrat in final: e vorba de doua seturi de cate doua leduri in serie cu rezistente SMD (~1kOhm), legate in antiparalel.

In privinta vagoanelor, tocmai ce mi-a venit freza cu care o sa indepartez denivelarile de pe interior.
tudor_corbul

Mesaj de tudor_corbul » Mie Iun 27, 2007 11:09 am

in legatura cu vagoanele.rotile metalice de pe site se potrivesc?(asta daca vrei sa le faci iluminarea) :grin:

Ilusion

si o idee pentru interiorul vagoanelor.daca vrei sa ii pui scaune ai putea lua un autobuz din plastic la vreo 3-4 lei(sau chiar mai ieftin,acuma nu conteaza pretul ci scaunele).majoritatea autobuzelor la acest pret au inauntru scaune din plastic.gaseste modelul de scaune careti place si poti sa le pui inauntru.
Illusi0n

Mesaj de Illusi0n » Mie Iun 27, 2007 5:43 pm

@tudor_corbul: da, se potrivesc. Am dat azi comanda la rally pentru 16 bucati (4 vagoane) si ca "bonus" inca doua vagoane de marfa :-P (m-am molipsit, clar!)

scaunele cred ca o sa le fac eu din polistiren/carton. Asta cand oi avea ceva mai mult, timp, deocamdata serviciul ma cam "strange".
tudor_corbul

Mesaj de tudor_corbul » Vin Iun 29, 2007 9:06 pm

de care ai luat?cele de la mehano nu?cele la 3 lei bucata

ce vagoane tiai luat?? :grin: :-D lasa cai bine ca teai molipsit :-D
tudor_corbul

Mesaj de tudor_corbul » Lun Sep 03, 2007 1:26 pm

Illusi0on nai mai dat nici un semn de viata de mult................ce se mai aude cu modificarile? :grin: asteptam sa vadem ceai mai facut.
Illusi0n

Mesaj de Illusi0n » Lun Sep 03, 2007 1:57 pm

Din pacate am niste probleme care nu ma lasa sa ma mai ocup si de lucrurile placute din viata. Sper ca in cel mai scurt timp sa pot reveni la normal.
Multumesc ca nu m-ati uitat. :)
tudor_corbul

Mesaj de tudor_corbul » Lun Sep 03, 2007 3:58 pm

nu te uitam asa de usor :grin: :-P speram sa treci cu bine peste problemele tale ca sa poti reveni la viata frumoasa de trenulist :-)

Toate cele bune!!
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”