Anunt important: [Local Link Removed for Guests]
Momentan sunt probleme cu trimiterea email-urilor spre yahoo, va rugam sa folositi seciunea Contact daca aveti probleme cu primirea email-urilor de resetare a parolei sau activarea contului

Cupa Mocanita

rally

Cupa Mocanita

Mesaj de rally » Mie Apr 26, 2006 12:02 pm

Buna ziua !

In perioada 28-30 Aprilie la Sfantu Gheorghe , are loc Cupa Mocanita , expozitie de machetism feroviar. Sponzor principal PIKO Romania.
Evenimentul se va desfasura la Casa de cultura a municipiului Sf. Gheorghe din strada Kossuth Lajos nr. 13.

rally
BOGDAN I

Viata nu e dreapta .........

Mesaj de BOGDAN I » Mie Apr 26, 2006 11:13 pm

:( :( :cry: :cry:
Ma gandesc cu mare oftica ,eu stau la 15 minute cu masina de Sf Gheorghe si nu am cum sa ajung pentru ca plec in deplasare (cu munca) la Timisoara vineri dimieata
Fac greva foamei (greva feroviara sau a modelistilor nu stiu daca am cum)
PS. Ii sun pe astia de la munca si le spun ca m-am inbolnavit :twisted: :twisted: :twisted: :evil: (de virusul modelismului feroviar)oare ce cod are aceasta "boala" pe certificatele de sanatate :wink: :roll: :oops:
bose

Mesaj de bose » Mar Mai 30, 2006 9:17 am

nu am gasit pe site pareri despre ca s-a intimplat la eveniment. stie cineva ceva? a mai avut loc? cum s-a desfasurat? ce a impresionat? ce sectiuni au fost? cine sunt cistigatorii?
Trenurile de epoca dau tot farmecul.
bose

Mesaj de bose » Sâm Iun 03, 2006 10:02 pm

am intrebat si eu ceva.........
chiar nu stie nimeni, nimic?
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Dum Iun 04, 2006 11:56 am

Totul despre Cupa Mocanita (opinii, poze, premii) gasesti aici: [Link Removed for Guests]

Sa ma scuze administratorul ca am dat linkul dar nu are rost sa scriem in duplicat unele lucruri.
rally

info

Mesaj de rally » Dum Iun 04, 2006 12:34 pm

Nici o problema Ionut , am scris clar de la inceput ca nu voi restrictiona accesul la nici o informatie sau link util modelman-ilor CFR-isti sau
RC-isti. Politica altor forumuri , de restrictionare a linkurilor utile , e un fel de sindrom "cap de strut" cu tartita la vedere.
O simpla cautare pe GOOGLE si cel interesat afla imediat cam cine ce si cum in ale modelismului.
Ca sa nu mai zic ca cei de la Railwayfan au deja vechime in domeniu si gasesti o groaza de informatie utila pe forumul lor.
Succese !
rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
bose

Mesaj de bose » Dum Iun 04, 2006 8:41 pm

eu sunt.........(guest) :wink:
am uitat sa ma inregistrez..... :wink:
multumesc inca o data!!!
bose

Mesaj de bose » Dum Iun 04, 2006 8:50 pm

apropo........... care din modelele de locomotive confectionate de concurenti, si care au aparut in fotografii, erau functionale? (in afara de locomotiva care functiona cu abur si care era la o scara mai mare)
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Dum Iun 04, 2006 9:11 pm

Cel putin 90% din locomotive erau functionale, daca nu mai mult.
bose

Mesaj de bose » Lun Iun 05, 2006 6:43 pm

discutind despre locomotivele confectionate de machetisti si care functioneaza, cam cit la suta dintr-o astfel de locomotiva este lucrata efectiv de mina pasionatului de trenulete? banuiesc ca motorasul electric este cumparat, probabil si rotile, bielele, poate si pinioanele.... sau totul este confectionat........ probabil difera de la caz la caz, dar as vrea sa stiu mai multe amanunte. poate este cineva suficient de rabdator sa-mi dea mai multe amanunte........
va multumesc anticipat!
Pacific_doi_trei_unu

Mesaj de Pacific_doi_trei_unu » Joi Sep 04, 2008 8:38 am

Anul acesta se desfasoara vreo expozitie feroviara sub egida "Cupa Mocanita"?
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Joi Sep 04, 2008 9:44 pm

Din pacate tin sa te anunt ca pasionatul din Sfantu Gheorghe care organiza aceasta expozitie are mari probleme in familie , si nu se mai ocupa de organizare .
Modelele lui au fost expuse la expozitia din Brasov de anul trecut si la expozitia din Ungaria de anul asta .
Speram sa-l avem printre noi cu modelele lui scara TT si anul acesta la expo din Brasov .
[Link Removed for Guests]
dimitrov

Mesaj de dimitrov » Dum Sep 28, 2008 3:44 am

"Cupa Mocanita"....... cu mare regret...pot sa spun ,ca la acest moment,pentru anul 2009,sufletul si organizatorul ei,SZELES JOSEF (sau DODI SZELES-cum ii spun apropiatii ),nu poate si nu este in stare sa se mobilizeze pentru a repune pe picioare acest eveniment.
Din pacate,multi dintre voi nu stiti,ca acest prieten si cunoscut al multora dintre noi.....nu stiti ( ma repet ), ca a trecut printr-o grea incercare in ultimii doi ani.....sotia lui s-a imbolnavit de-o cumplita boala ce nu are tratament nici la noi si nici in alta parte........ Gabi Szeles a decedat in 17.09.2008.Dupa 30 de ani si 8 luni ce casnicie,Dodi,a fost nevoit sa-si duca sotia pe ultimul si fara de intoarcere drum.Soarta a facut ca sa nu pot fi alaturi de el ,eu fiind in deplasare ; cind m-am intors la Brasov,era simbata seara...prea tirziu ca sa ajung la inmormintare.Ma bucur ca au putut ajunge priteni si cunoscuti din Bucuresti si din Ungaria,oameni care au fost si la "Mocanita" in fiecare an.
Abia in 25.09 am ajuns la Sfintu-Gheorghe,cind s-a nimerit ca serviciul sa ma duca in acea directie (probabil o "compensatie" divina.....serviciul m-a impiedicat.....tot acesta m-a adus aici ) si am putut sta de vorba citeva ore...... Pasiunea e pasiune...si cind ai norocul sa ai tovaras de viata o persoana care sa te inteleaga,sa te sustina si sa-ti fie mereu alaturi...indiferent ca cheltuiesti timpul ce ar trebui acordat familiei sau de multe ori banii proprii......este minunat.....este un pic de rai pe pamint.....; cind acea persoana nu mai e......este cumplit.
Din acest motiv,"Mocanita 2007" si "Mocanita 2008",nu s-au mai tinut....timpul a fost integral acordat ingrijirii sotiei sale,cu toate sacrificiile necesare.
Pentru cea care a fost "trenulista din umbra" al lui Dodi Szeles,un gind duios...ramine o amintire a unei persoane decente si hotarite care si-a aprijinit totdeauna "jumatatea" in ceea ce a facut pentru modelismul feroviar.
Dumnezeu s-o odihneasca in pace.
Scrie răspuns

Înapoi la “Expozitii”