Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

DCC diy(do it yourself)

Lucrari in aria DCC
Elef

DCC diy(do it yourself)

Mesaj de Elef » Vin Mai 18, 2007 11:52 am

Pentru cei care nu ai in plan sa isi cumpere o statie digitala sau decodoare
ci sa le faca chiar ei as propune urmatoarele site-uri:

[Link Removed for Guests]
Elef

Mesaj de Elef » Sâm Mai 19, 2007 8:59 am

Oamenii aia spun ca le-au facut conform standardului NMRA
Seby

Mesaj de Seby » Sâm Mai 19, 2007 9:13 am

Dar trebuie sa ai un electronist pe langa tine sa incerci sa faci unul. Oare merita sa ti-l faci in casa? Trebuie sa cauti pe la magazinele specializate piesele, iar daca nu le au, ti le aduc pe comanda, plus nu stii daca proiectul il finalizezi cu succes. Cred ca e mai bine sa le cumperi gata facute.... e mai lejer 8)
rally

Mesaj de rally » Sâm Mai 19, 2007 2:06 pm

E perfect daca ai posibilitatea si cunostintele necesare sa ti le faci singur.
Problema e insa , tehnologia ce o posezi, incepand de la banalul letcon...
Impedimentul principal e insa placa de circuit imprimat, care home made, la nivelul de miniaturizare dat, e greu de realizat , iar atelierele existente , nici nu se uita la tine pt o bucata comandata, ca sa nu mai zic de pretul prohibitiv ce-l cer pe decimetrul patrat :-( :-( :-(
rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Sâm Mai 19, 2007 3:17 pm

mai bine le cumperi....asa ai siguranta ca functioneaza + garantia(1-2 ani)
Cosmin
Elef

Mesaj de Elef » Sâm Mai 19, 2007 4:01 pm

Cablajul imprimat pentru decodor se foate face cu un pic de bunavointa si acasa.Zic bunavointa fiindca metoda ar trebui sa fie foto(chimcalele se gasesc la magazinele de specialitate, lampa uv nu e o problema, tot ce mai trebuie e o imprimanta jet buna ca sa iasa negativul cum trebuie).Nu e foarta complicat dar e ceva mai migalos(oricum decodoarele sunt pentru HO nu va ganditi la N).
Pentru statie chiar nu sunt probleme de realizare.

Pentru cablaje realizate la firme specializate trebuie vazut daca accepta si prototipuri (care pentru 1 decodor sigur nu merita).Daca sunt in plan vreo 20 (zic si eu, nu stiu cate incap intr-un dm2) atunci s-ar putea sa merite ;) .

Referitor la piese, nu e ceva special in scheme, si se gasesc in magazinele de specialitate.

Acum referitor la functionalitate, personal inca nu le-am testat, sper sa o fac destul de curand, dar nu prea vad de ce ar fi probleme.
mr_x4you

Mesaj de mr_x4you » Dum Mai 20, 2007 8:11 pm

Am cablajul de la minidcc, inclusiv piesele aferente + display + tastatura, dar tompul nu imi permite sa ma ocup de acest montaj. Cand o sa am timp, il voi asambla si voi face cateva poze.
FBI (Female Body Investigator)
Elef

Mesaj de Elef » Joi Sep 06, 2007 10:13 am

Doua chestii destul de interesante :

E in germana si cum eu nu prea pricep nimic ...

Foarte interesant mai ales ca propune diverse chestii care merg pe XpressNet.

Un decodor foarte simplu.

Ultima oară modificat Lun Sep 10, 2007 11:48 am de către Elef, modificat 1 dată în total.
Elef

Mesaj de Elef » Sâm Oct 13, 2007 7:33 pm

M-am hotarat sa imi digitalizez batranul meu trenulet electric BTTB care are vreo 5 loc si 40 vagoane (cam vai de steaua, da' las ca o sa le sada bine in era digitala).Asa ca in prima faza m-am ocupat de partea de comanda, de decodoare urmand sa ma ocup peste ceva timp.
Facut comanda piese(defapt io trebuie sa fac alta chestie dar pe langa ce aveam nevoie am bagat si piesele pentru DCC), uitat de una bucata circuit integrat,nu-i bai o sa o cumpar din magazinele de specialitate din Bucuresti la un pret dublu.
Dupa 24h ore munca (8 ore somn incluse) au rezultat urmatoarele 2 placute:

Adaptorul GEN-Li care ar trebui sa faca legatura intre montajul de mai jos si calculator:

Centrala :

Ar mai fi de cumparat acel CI, de programat microcontrollerele si de introdus restul CI prin socluri(exista pe stoc dar asta e in ultima faza).

Asa ca sper ca spatamana viitoare sa am primele rezultate iese fum sau nu :skul: .
dan

Mesaj de dan » Sâm Oct 13, 2007 8:02 pm

Foarte interesant!

Poti sa ne spui si de unde ai comandat piesele? Desigur daca nu-i secret. ;)
Cu toata stima,
dan
Elef

Mesaj de Elef » Sâm Oct 13, 2007 8:07 pm

Chiar nu-i secre t.

Numai ca trebuie un pic de atentie comanda minima de 100roni, iar pe produs in mare minim 10 roni( daca ai un circuit sa zicem de 3 roni vei fi obligat sa comanzi 3...) .
Elef

Mesaj de Elef » Mar Oct 16, 2007 11:05 pm

Am finalizat centrala :

Am alimentat montajele, fum nu a iesit :) , si din primele constatari as zice ca pana acum totul e OK.
Acum urmeaza pasul nr.2: sa confectionez un decodor :grin: pentru niste teste mai serioase.
Seby

Mesaj de Seby » Mie Oct 17, 2007 6:15 pm

Vad ca de la schite ai trecut la fapte si atata timp cat nu a iesit fum din centrala, se pare ca esti pe drumul cel bun. Totusi ar trebui testata cu un decodor din comert si apoi cu decodorul ce urmeaza sa il realizezi. Succes in continuare!
Scrie răspuns

Înapoi la “Digital”