Blocul Piko - kit review

Constructii de cladiri si anexe la cladiri, diverse instalatii care nu intra la infrastructura, home made si nu numai.
Lucian

Blocul Piko - kit review

Mesaj de Lucian » Lun Apr 24, 2006 9:22 pm

Piko face un bloc de 4 etaje, tipic epocii (Wohnblock WBS70 Basis set No 61146). :) M-am gindit ca poate v-ar place un mini-review.
Este o cladire bine realizata, cu ceva weathering facut din fabrica. Placile de beton arata realist si toate componentele se imbina bine.
Diorama mea nu este inca gata, asa ca l-am pozat pe un cimp pe care l-am avut la dispozitie. :)
Imagine
Imagine
Imagine
O obiectie pe care o am este ca perdelele furnizate sunt in numar prea mic si a trebuit sa-mi folosesc din rezervele Kibri si Auhagen pentru a nu face prea multe apartamente cu perdele/draperii identice :D
O alta obiectie este lipsa compartimentarii interioare, ceea ce face cam dificila iluminarea separata a camerelor. Am insa de gind sa il compartimentez cu hirtie neagra macar la citeva apartamente, pentru a le lumina pe timp de noapte. :)
In rest, ce i-ar mai lipsi sunt diferitele guri de aerisire prezente pe acoperisurile blocurilor noastre. Dar, cine stie, la nemti o fi altfel :D
Imagine
Are in dotare si placute cu numarul si cu numele strazii :D
Daca doriti machete mai mari, exista posibilitatea de a combina blocurile pentru a face doua sau mai multe scari, sau se mai pot adauga etaje (cu kit No 61147). Mie insa 4 etaje mi se pare perfect. :D
rally

perdele

Mesaj de rally » Mar Apr 25, 2006 12:56 am

Salut Lucian !
Din ce sunt confectionate perdelele ?
Cat despre lipsa unor perdele din set , exista o explicatie... acolo locuiesc olandezi , care dupa cateva zeci de generatii ce au avut interzisa atarnarea perdelelor la geam , urmasii ar cadea in claustrofobie daca le-ar etala... :lol: :D :lol: :D
rally
Lucian

Mesaj de Lucian » Mar Apr 25, 2006 9:51 am

Perdelele sunt o simpla hirtie tiparita. Se pot confectiona foarte usor cu o imprimanta color. Asa se fac cam la toate kit-urile, efectul este destul de bun, mai ales cind sunt iluminate din interior.
Perdelele nu lipsesc din set, sunt destule, dar sunt prea putine variante. Adica multe apartamente ar fi avut aceleasi perdele :lol:
SSi

Mesaj de SSi » Lun Dec 25, 2006 12:33 am

foarte dragutz blocul. Felicitari Lucian!
Scrie răspuns

Înapoi la “Cladiri si anexe”