Anunt important: [Local Link Removed for Guests]

Triunghi (bucla de intoarcere in DC)

Lucrari in aria DCC
Scrie răspuns
sir_vaska

Mesaj de sir_vaska » Joi Apr 19, 2007 11:49 am

Nu merge pe dcc cu diode. Numai cu releu si eventual comutat manual ....
O sa concep mai tarziu ceva scheme , care sa merge 100% , si eventual cu componente care le are fiecare pe acasa...
Incepem cu una complet manuala:
[Link Removed for Guests]

O sa urmeze si variante mai automatizate
Ultima oară modificat Joi Apr 19, 2007 1:07 pm de către sir_vaska, modificat de 2 ori în total.
costel2007

Mesaj de costel2007 » Joi Apr 19, 2007 12:08 pm

:aplauze:
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Vin Apr 20, 2007 8:04 pm

:-( :-( :-( :-( :-(
Am incercat schema lui PDI si schema cu cele redresoare si NU MERGE :-x :-x :-x :-x :-x
Cat despre ideea neautomatizata :-P nu de alta dar ma enervez si intorc locomotiva cu mana pana la urma :-( :-( :-(
Astept alte ideii (dau mita,spaga orice :twisted: )
O intrebare adresata "impingatorului de cutiute " oare cei de la Piko s-au gandit la asa ceva ???banuiesc ca nu :-? de vreme ce nu au nimic de vanzare pe site destinat acestei scheme si banuiesc ca nu sunt singurul din lume care are Piko Digi si vrea sa faca aceasta bucla (triunghi de intoarcere)....
Astept ideii :( ca nu pot inainta cu circuitele :-( :-(
pcg

Mesaj de pcg » Vin Apr 20, 2007 8:41 pm

Bogdane ,

Cu doua relee de lumini Piko iti faci comutarea digitala. Ai putea cu unul singur dar nu poti sa pui aceeasi adresa la ambele contacte. Si atunci iei doua , dar le programezi pe rand: primului ii dai adresa dorita de tine si o alta libera. Il scoti pe primul si il pui pe al doilea cu care faci la fel , dar prima adresa o pui la fel cu cea de la primul decodor.
Atentie daca sunt amandoua in circuit la programare, nu poti pune aceeasi adresa pe amandoua.
Apoi comanzi adresa dublu programata si ai comutare digitala. :lol: :lol: :lol:
Intellibox2 & TC Gold 7.0
radu sofran

Mesaj de radu sofran » Vin Apr 20, 2007 8:44 pm

@Bogdan I
Dupa parerea mea este o singura solutie in bucla de intoarcere sa izolezi pe o sina din bucla cu 4 clipsuri de plastic cite doua la fiecare sina sau sine(daca pui 2 sine)si din telecomanda sa inversezi polaritatea asta e parerea mea
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Vin Apr 20, 2007 9:00 pm

@pcg

Poti cumva sa-mi faci o schema ... ca m-ai bagat in ceata totala :oops:

@radu sofran

Daca era asa de simplu nici nu mai deschideam acest topic , cred ca nu ai inteles unde intervine problema . Acel scurt cand roata atinge cele doua bucati de sina chiar daca este un mic spatiu intre ele dat de clama de plastic .. pe langa faptul ca o locomotiva cu aburi are mai multe roti prin care colecteaza curentul - sa zicem ca trece prima roata care are un sens ... dar a doua ramane in partea cu sens invers de curent si uite asa ne alegem cu un scurt :-x
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Vin Apr 20, 2007 9:15 pm

Ups acuma inteleg
In loc de acel comutator manual din schema lui Sir Vaska sa pun 2 comutatoare de lumini :idea: :idea: :idea:
Ma prind mai greu ca nu am baut lapte dimineata :grin: e buna ideea dar eu nu vreau sa opresc locomotiva cand fac aceasta manevra ... trebuie sa existe si o metoda 100% automatizata :-x
sir_vaska

Mesaj de sir_vaska » Vin Apr 20, 2007 11:03 pm

Am mai conceput intre timp o schema , care zic eu ca este destul de simpla. Dezavantaju este ca locomotiva trebuie sa respecte directia 1-2 , 2-3, 3-1.
Schema se bazeaza pe disparitia tensiunii pentru o fractiune de secunda , in momentul cand locomotiva paraseste tronsonul izolat si atinge sinele din circuitul principal ( 1 ).

Schema de legaturi trebuie respectata cu mare strictete , pentru a usura realizarea acesteia am desenat conductorii cu culori diferite
rally

Mesaj de rally » Vin Apr 20, 2007 11:05 pm

Buna BOGDANE !
"Baietii" de la LENZ s-au gandit la problema ta ... :-P si au scos un modul de Lup (kehrschleifen) K100 :grin: , care "simte" cand face scurtcircuit locomotiva si schimba polaritatea :
Dar chestia... frige la buzunare, vreo 60 euro... :-(
Cert e ca ar fi bine de probat solutia lui lok, daca face acelasi lucru :?: :?: :?:
modelul lui Sir iese din discutie, ca te pierzi in butoane. :roll:
Si tot ramane intrebarea : "Ce-au bagat lenz-istii in aia ca sa ceara atat ? "
rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
rally

Mesaj de rally » Vin Apr 20, 2007 11:38 pm

ok, schema lui Sir arata mai automata ... desi sensurile la care suntem obligati reprezinta un impediment, caci suntem "copii" mari si uitam "regula" 1-2 2-3 3-1
Dar tot e un pas inainte asa ca Bogdane baga mare fa o proba si cu 5 euro "te-ai scos" :grin: :grin: :grin:
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
pcg

Mesaj de pcg » Sâm Apr 21, 2007 9:46 am

Bogdan ,

Uite schema.Scuze dar am preferat sa o fac de mana. Nu uita ca fiecare releu trebuie programat separat pentru a-i da aceeasi adresa la fiecare prim contact. La cel de-al doilea poti sa-i dai fiecaruia ce adresa vrei.

Imagine
Ultima oară modificat Sâm Apr 21, 2007 9:49 am de către pcg, modificat 1 dată în total.
pcg

Mesaj de pcg » Sâm Apr 21, 2007 9:48 am

Si apropo ai zis ca nu vrei sa opresti trenul. Nu trebuie sa-l opresti, dar trebuie sa mergi cu viteza mica pentru a avea timp sa schimbi polarizarea. :lol:
sir_vaska

Mesaj de sir_vaska » Sâm Apr 21, 2007 10:57 am

Varianta cu decodoare de iluminat nu e tot manuala ? Parca trebuie facute manevrele din telecomanda (deci manual ) atat la intrarea locomotivei pe tronson izolat cat si la iesirea ei de pe tronson, exact la fel ca varianta manuala prezentata de mine , numai ca in acest caz comanda de la distanta si fara fir.
Variantele cu diode, prezentate la acest subiect , pica. S-a inteles gresit din titlu ca ar fi vorba de analogic ( DC ) , dar dupa cum se vede , e vorba de digital , deci diodele nu mai au ce face in acest caz.

PS Daca decodoarele de iluminat (nu am nici unu acasa ca sa verific) functioneaza la fel ca cele pentru 2 macaze , numai cu deosebirea ca raman permanent cuplate , eu zic ca NU se pot conecta dupa schema de mai sus pentru ca se produce scurt circuit. In momentul cand decodorul este alimentat de la sina , el pe punctele comune (in schema spre tronsonul izolat ) are permanent tensiune care o comuta in functie de comanda spre cele doua pozitii. Deci schema prezentata mai sus , cu cele doua decodoare , eu zic ca nu functioneaza (sper sa nu se supere @pcg , ca nu spun din rautate ci pur informativ). Exista riscul de a deteriora decodoarele.
Scrie răspuns

Înapoi la “Digital”