Automobile 1:87

Prezentari automobile, avioane, vapoare, etc.

Scrie răspuns
LDH

Mesaj de LDH » Mie Oct 15, 2008 8:09 am

Arata cu adevarat bine.

Cat despre Trabi am vazut unul cu portbagaj pe el, roata de rezerva si o canistra de benzina sau geamantan.

Daca-i puneai pe spate stampila DDR sau PL revedeai vremurile cand confratii nostri in ideologie "bateau" litoralul romanesc.
Toate cele bune,
LDH
[Link Removed for Guests]
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mie Oct 15, 2008 10:14 am

LDH scrie:Arata cu adevarat bine.

Cat despre Trabi am vazut unul cu portbagaj pe el, roata de rezerva si o canistra de benzina sau geamantan.
...
Il am eu, o poza cu el mai spre seara ;)
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Vin Oct 17, 2008 11:37 am

Iata despre ce vorbeam:

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
LDH

Mesaj de LDH » Vin Oct 17, 2008 10:54 pm

Aha Florinn

La-m vazut pe viu, este BESTIAL, cum ar spune prietenul meu PDI :grin:

:idea:

Hm, iote ca m-am grabit cu noutatile si trebuie sa rectific cu scuzele de rigoare pentru cei ce s-au bucurat alaturi de mine pentru noile achizitii :-(

Deci ...RECTIFICARE

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Am returnat-o repede proprietarului asa ca nu a mai facut plangere la militie :mrgreen:

Norcul meu 8-)

Ei, si nu sunt chiar asa 13 pisicile si ceasul negru ca ... vine si al meu :wink:
Toate cele bune,
LDH
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Dum Oct 19, 2008 3:29 pm

nu "proprietarului" ci "posesorului", asa era pe vremea aceea :D

nuanta este importanta, pe atunci constitutia RPR/RSR nu garanta proprietatea privata! :-D
toate cele bune,
HR
LDH

Mesaj de LDH » Dum Oct 19, 2008 4:39 pm

Horia_Radulescu scrie:nu "proprietarului" ci "posesorului", asa era pe vremea aceea :D

nuanta este importanta, pe atunci constitutia RPR/RSR nu garanta proprietatea privata! :-D

:-D :-D

Ei, acuma este la fel

Scrie "detinatorul" :mrgreen:

Mai trebuie adaugat ceva in privinta garantarii?

:cafea:
Toate cele bune,
LDH
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Dum Oct 19, 2008 4:48 pm

pesemne ca nu ;)

NU imi voi inmatricula masina in Romania! :evil: desi la asta noua ma gandeam serios s-o fac!
toate cele bune,
HR
LDH

Mesaj de LDH » Dum Oct 19, 2008 5:12 pm

Horia_Radulescu scrie:pesemne ca nu ;)

NU imi voi inmatricula masina in Romania! :evil: desi la asta noua ma gandeam serios s-o fac!
Nici nu trebuie

Mai nou romanii le cumpara si le inmatriculeaza in Bulgaria.

Sunt mult mai expeditivi si in doua ore ai maisna ta proprie si personala cu care poti strabate lumea.

Nu m-am uitat in certificat sa vad daca scrie proprietar sau detinator :grin:
Toate cele bune,
LDH
LDH

Mesaj de LDH » Mie Oct 22, 2008 8:18 pm

:idea:

GAZ 69, 4 x 4 Staff Car, adicatelea fratele de la rasarit al IMS-ului nostru iar in cazul de fata, cum ii spune numele, masina sefilor

Masina o avem, cautam sefi :grin:

Cutia [Link Removed for Guests]

Instructiunile de montaj si piesele [Link Removed for Guests]

Se vedem cand o montam :roll:

Chiar daca nu am scris banuiti scara :wink:

Toate cele bune,
LDH
SantaFeFan

Mesaj de SantaFeFan » Mie Oct 22, 2008 8:28 pm

@LDH ,frumos model !!!
Dealtfel IMSul mi-a placut dintotdeauna :grin: (cam la ce pret este asa un model ? )
Rudi, I am a Santa Fe Fan
LDH

Mesaj de LDH » Mie Oct 22, 2008 8:44 pm

8)

Este frumos si nu l-am vazut facut de altii desi sunt sigur ca rusii il produc.

Asta este 1:87 in doua variante, cu doua si patru usi

De costatl, cam costa dar de daca baba vrea sa fie frumoasa :-D

pe la mijlocul paginii

Ultima oară modificat Joi Oct 23, 2008 12:37 am de către LDH, modificat 1 dată în total.
Toate cele bune,
LDH
SantaFeFan

Mesaj de SantaFeFan » Mie Oct 22, 2008 9:49 pm

Aha ,deci la moduni .....Nu m-i se pare prea scump .Cand am sa plasez odata o comanda la moduni (deocamdata nu am ce ,dar numai pentru acel GAZ ,nu merita sa platesc posta....) am sa-mi iau si eu unul .Imi plac masinile OffRoad ,dar ceva din rasarit inca nu am .
Merci de info .
Rudi, I am a Santa Fe Fan
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Mie Oct 22, 2008 9:59 pm

Ia te uita, interesant Moskvici-ul acela albastru! As vrea si eu unul, in amintirea masinii pe care au avut-o parintii mei de pe cand subsemnatul avea patru anisori...

LDH, de unde se poate obtine asa o minunatie?

Horia, trebuie sa te contrazic insa in privinta locului in care s-au inspirat rusii pentru Moskvici: designul respectiv NU este inspirat direct de masinile americane, ci indirect, prin filiera germana... De fapt, fabrica Moskvici a fost prima data dotata cu utilajele pe care glorioasa Armata Rosie "ieliberatoare" le-a, hm, "imprumutat" dintr-o fabrica Opel pe care au intalnit-o in drumul lor.

Asta, plus probabil faptul ca au pus mana si pe ceva documentatie, plus sistemul sovietic de proiectare "CFR" (Copiaza Fara Rusine) au facut ca primul model al uzinei din Moscova, respectiv masina "Moskvici 403" sa semane suspect de mult cu primul model de Opel produs dupa razboi.

La fel, urmatorul model, in variantele "405" apoi "407" se inspirau copios din urmatorul Opel din acea vreme, desi deja diferentele de design erau vizibile.

Totusi, a fost o masina emblematica pentru vremea ei, respectiv primele autoturisme noi care apareau incepand din anul 1962 in utilizare pentru oamenii de rand, altele decat cunoscutele "Pobeda", "Warszawa" ca si temutele "Volga" masinile folosite de comando-urile de securisti cand erau in misiunea de a-i ridica noaptea pe dusmanii poporului!
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
LDH

Mesaj de LDH » Joi Oct 23, 2008 12:23 am

victorian scrie:Ia te uita, interesant Moskvici-ul acela albastru! As vrea si eu unul, in amintirea masinii pe care au avut-o parintii mei de pe cand subsemnatul avea patru anisori...

LDH, de unde se poate obtine asa o minunatie?

victorian scrie:au facut ca primul model al uzinei din Moscova, respectiv masina "Moskvici 403" sa semane suspect de mult cu primul model de Opel produs dupa razboi.
Nu, primul model al firmei moscovite a fost exact Opel Olimpia cu numele schimbat in Moskvici", tot din seria 400, si abia de la 403 au scimbat forma caroseriei.

Imagine

si Opel Olimpia, adica originalul :mrgreen:

Imagine
Toate cele bune,
LDH
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Joi Oct 23, 2008 9:18 am

Merci de completari LDH, nu mai tineam minte cu precizie cifrele, stiam doar imaginea, vazusem si Moskvici-uri, si Opel-uri, si stiam ca erau ...identice!

Deci, rectific: Moskvici 401 era "inspirat copios" din Opel Olimpia, in timp ce de la 403 in sus s-a trecut la o noua caroserie, inspirata de "urmasul" lui Opel Olimpia, oare care era?

Sa fi fost Opel Kapitän? ---> [Link Removed for Guests]

Se vede clar ca deja uzinele moscovite au trecut la propriile pareri cu privire la design-ul auto, Moskvici-ul 403-407 deja este o prezenta distincta si nu mai seamana aidoma cu Opel-urile de la care s-a inspirat!
Ultima oară modificat Joi Oct 23, 2008 9:22 am de către victorian, modificat 1 dată în total.
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
Scrie răspuns

Înapoi la “Alte categorii de modele”