Visul lui Haky

Colectii personale de trenulete
Haky

Mesaj de Haky » Mie Iul 22, 2009 7:06 pm

Cam acestea sunt deocamdata pozele care le am pe pc.Aparatul foto e plecat ( cu cineva ) in vacanta,dar cand revine si timpul imi va permite voi face mai multe poze,va salut si cat mai multe achizitii !
AdrianIonut

Mesaj de AdrianIonut » Mie Iul 22, 2009 7:43 pm

Salut, din cate imi dau seama start-setul pare sa fie dela Mehano (?); cand am vazut 2-4-2-ul cu cupla americana m-am gandit ca tot setul e asa, dar se pare ca nu, cupla tenderului este "europeana". Ce alte vagoane mai sunt in set?
Dash 8 & 9 locomotive's fan.
Haky

Mesaj de Haky » Vin Iul 31, 2009 11:51 am

Da,ai dreptate,este un start-set Mehano si din cat imi aduc aminte a costat 350 ron.

[Link Removed for Guests][Link Removed for Guests]

Are 4 vagoane

[Link Removed for Guests][Link Removed for Guests][Link Removed for Guests]
Haky

Mesaj de Haky » Vin Iul 31, 2009 12:32 pm

[Link Removed for Guests][Link Removed for Guests][Link Removed for Guests]

Am promis cateva poze cu remiza si depozitul de marfa

[Link Removed for Guests][Link Removed for Guests][Link Removed for Guests][Link Removed for Guests][Link Removed for Guests]
AdrianIonut

Mesaj de AdrianIonut » Vin Iul 31, 2009 4:45 pm

Nu e rau pentru inceput... cu exceptia vagonului caboose, care e total pe langa. Ce ai putea sa faci sa-l mai imbunatatesti, este sa-l desfaci si sa-i pui geamuri (de plastic, evident).

Ce figuri si astia de la Mehano... setul se cheama Royal Pacific dar locomotiva este... Erie Lackawanna, vagoane SantaFe, Pennsy, iar cisterna ACFX apartine General Electric Rail Services Corporation. :mrgreen:
Ultima oară modificat Vin Iul 31, 2009 6:41 pm de către AdrianIonut, modificat 1 dată în total.
Dash 8 & 9 locomotive's fan.
laurentiu1971

Mesaj de laurentiu1971 » Vin Iul 31, 2009 5:14 pm

inceputul este mai greu.
important e sa nu te opresti.
succes pe mai departe cu implinirea visului.
kablu

Mesaj de kablu » Vin Iul 31, 2009 6:46 pm

@Hacky inceputul e interesant si iti doresc spor la ceea ce faci .
Un mic sfat as avea totusi privind remiza burgstein ..... cand tai bucatile de plastic foloseste un cleste tsfic sau foarfeca foarte bine ascutita , iar pe urma foloseste un smirghel fin pentru indepartarea bavurilor ... streasina si acoperisul deasupra usii personalului arata mai naspa , dar se poate corecta cu un pic de efort . La geamul rotund deasupra intrarii locomotivelor se vad urme de lipici ( parca asta am vazut) probabil din 2 motive ai folosit lipici ieftin sau ai pus lipici in exces .... ( foloseste ace cu gamalie , ace de cusut de diferite dimensiuni pentru pozitionarea lipiciului ... cel putin eu asta folosesc cu succese mai mari sau mai mici :mrgreen:
Din pacate am trecut si eu prin aceste faze , dar am realizat rapid greselile si le-am corectat .
Pentru viitor , remiza poate sa-si schimbe radical look-ul printr-un weathering radical ! Poti lua vopsea pentru marcajele de sosele Heki , vopsesti toti pereti si pe urma ( imediat dupa vopsire ) stergi suprafata cu un burete ....si va ramane doar mortar intre caramizi si caramida "imbatranita" ....ceva urme de fum cu mina de creion sau creta neagra smirgluita date cu o pensula uscata unde ar trebui sa fie urme de fum . Pe urma poti fixa toate aceste culori cu lac mat si va iesi o structura de vis . In locul tau as mai schimba si acoperisul acela de la intrarea personalului .. este ireal de gros si probabil se poate face dintr-o bucata de carton ... sau 2 :) .
Si sa nu crezi ca vorbesc prostiii uite si un link ( vorba aceea speak with data 8) ) : [Link Removed for Guests] . ( sunt si cladiri din seria burgstein :aplauze: ) .
Spor la trenulit !
[Local Link Removed for Guests] furnizorul oficial de infrastructura feroviara pentru calea ferata ingusta a lui Kablu
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”