Visul lui Haky

Colectii personale de trenulete
Haky

Mesaj de Haky » Dum Apr 22, 2007 8:36 pm

Stiu ca exista kituri pentru watering,dar imi place cum a iesit ,ma gandesc ce super trebuie sa arate folosind un kit pentru asa ceva.

Iata si industriala pe care erati atat de nerabdatori sa o vedeti:
[Link Removed for Guests]

Haky

Mesaj de Haky » Dum Apr 22, 2007 8:43 pm

Mai e mult de lucru la ea,eu am vopsit-o in portocaliu,dar preferam sa o vopsesc in culoarea gri,dar poate imi dati voi cateva idei in ce culoare ar fi mai bine sa o vopsesc,binenteles dupa ce dati cu pietre sau bolovani
Mai e de lucru la geamuri si la stalpii ceilalti de sustinere,4de toti la numar,in poze se vad doar doi.

Stalpii sunt confectionati din bagete de metal ( aduse tocmai din Arad de fratele meu si ii multumesc si cu aceasta ocazie),iar stalpii din pai pentru suc de culoare neagra.
Haky

Mesaj de Haky » Dum Apr 22, 2007 8:54 pm

Iar la incarcat carbuni vor fi trei linii pentru vagoane
Haky

Mesaj de Haky » Dum Apr 22, 2007 9:01 pm

Nu imi plac geamurile asa doar desenate dar am incercat sa le decupez pana si cu un bisturiu si nu imi ies nici cum.Stiu ca daca le decupez si pun folie sunt superbe.
Dar iata si o cladire cu geamurile decupate:

Totusi eu cred ca rampa nu e tocmai la scara H0,nu?
Haky

Mesaj de Haky » Dum Apr 22, 2007 9:13 pm

Ca in orice gara exista si un tren

Haky

Mesaj de Haky » Dum Apr 22, 2007 9:20 pm

Pute-ti sa ziceti ce vreti,sa-mi spargeti capul cu pietre,mie imi plac cladirile.Nu sunt perfecte dar sunt primele cladiri facute de mine in viata mea si eu zic ca au iesit bine. Si asta nu e tot,priviti aici:

Si aici mai am de colorat si de mascat distanta de la colturile cladirii
Haky

Mesaj de Haky » Dum Apr 22, 2007 9:34 pm

Imi pac la nebunie,sunt scumpe pentru bugetul meu,am facut-o cu ce materiale am gasit prin casa,nici ea nu e gata,trebuind finisata si vopsita: surpriza de care v-am spus: TURNANTA :grin:

Acestea sunt facute de mine cu indemanarea mea de incepator.Au iesit bine,au iesit rau? Va astept parerea si eventual sfaturi pentru ca voi ati trecut prin asa ceva si aveti experienta.
Haky

Mesaj de Haky » Mar Apr 24, 2007 9:37 pm

Dupa cateva luni de schite,calcule,programe pentru asa ceva am ramas cu doua trasee de circuit pentru diorama mea:unul mai mare ( si mai scump ) si altul mai mic ca marime si cost.Dar cel mai drag imi este cel mare si spre bucuria mea eu am spatiul necesar,ba chiar mai mult.Locuiesc la bloc,la parter si am la subsolul blocului sub apartamentul meu amenajat un beci care are suprefata sufrageriei,cam 6 metri lungime pe 4 metri latime.Spatiu foarte mare,spun eu,pentru cineva care locuieste la bloc.Chiar sunt norocos in privinta asta,nu?
Iata si traseul meu cel mare:

Iar aici este cel mic:

Ce parere aveti?
chico

Mesaj de chico » Mar Apr 24, 2007 9:57 pm

[quote="Haky"]Stiu ca exista kituri pentru watering,dar imi place cum a iesit ,ma gandesc ce super trebuie sa arate folosind un kit pentru asa ceva.

"weathering"
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Mie Apr 25, 2007 9:35 am

Haky scrie:Dupa cateva luni de schite,calcule,programe pentru asa ceva am ramas cu doua trasee de circuit pentru diorama mea:unul mai mare ( si mai scump ) si altul mai mic ca marime si cost.Dar cel mai drag imi este cel mare si spre bucuria mea eu am spatiul necesar,ba chiar mai mult.Locuiesc la bloc,la parter si am la subsolul blocului sub apartamentul meu amenajat un beci care are suprefata sufrageriei,cam 6 metri lungime pe 4 metri latime.Spatiu foarte mare,spun eu,pentru cineva care locuieste la bloc.Chiar sunt norocos in privinta asta,nu?
Iata si traseul meu cel mare:

Iar aici este cel mic:

Ce parere aveti?

Mi se pare mie sau ambele dioarame la un moment dat au numai o linie. Asta inseamna ca vei putea rula doar un tren o data. Nu e pacat de asa spatiu si atatea linii si de fapt sa trebuiasca sa stea toate trenurile si doar unul sa circule ? Ar trebui sa regandesti un pic acea curba sa ai cel putin doua circuite independente. Pe de alta parte vad ca e destul de maricica si ai ales varianta cu o placa. Oare nu mai bine , daca tot ai atata spatiu , abordezi o varianta modulara , cu module pe langa pereti (gen diorama de la Cluj). Asa nu ai probleme cu transportul daca o sa trebuiasca o data sa o scoti din pivnita (apropo, norocosule :P ) in plus o sa poti sa lucrezi pe rand la cate un modul, iar daca peste un an ceva nu iti place refaci un modul nu toata diorama.

Orice ai alege, avand in vedere ca deja spui ca o planifici de cateva luni, sfatul meu e sa te apuci. CUm zicea LHD intr-un post are un prieten care de 2 ani tot planifica si nici acuma nu-i multumit. E bine sa fie planificat totul dar trebuie sa iei si taurul de coarne si sa te apuci. O sa faci si greseli dar asa inveti.

Nu am dat cu pietre doar niste sfaturi , pana la urma e important sa-mi placa tie, si tu sa fi multumit si sa ai satisfactie.
Haky

Mesaj de Haky » Mie Apr 25, 2007 8:55 pm

Multumesc pentru sfat!Sa stii ca m-ai pus pe ganduri.Ai dreptate,daca tot am spatiu ar trebui sa-l valorific la maxim.Ii urmaresc pe cei de la Cluj si e minunat ce fac ei acolo.Varianta modulara e cea mai buna pentru spatiul care il am eu si crede-ma as lua doi tauri de coarne,dar totul se rezuma la bani,bani pe care deocamdata nu ii am pentru a incepe un modul macar.Am si un plan de treseu pentru intreaga incapere,dar nu e finalizat,iar costurile pentru a realiza asa ceva sunt mari pentru mine.Oricum nu e nici o graba si timp este.Ramane sa strang bani,nu?
Haky

Mesaj de Haky » Mie Apr 25, 2007 10:13 pm

Imi plac mult dioramele pe teme industriale si am vazut ceva pe un site la americani,ceva la fel,parerea mea,de bine realizat ca treseul turcului pe care sunt convins ca il stiti toti.O sa pun cateva poze ca sa va faceti o parere despre ce au facut acei americani.Asa ceva as vrea sa fac:

LDH

Mesaj de LDH » Joi Apr 26, 2007 3:50 pm

Haky a spus

"Si,binenteles ca am facut si o gara :grin: ,la care geamurile nu sunt la scara H0 :oops: "

nu ferestrele sunt problema ci usa
cum este amplasata se pare ca intri pe la parter iar salile (birouri, casa de bilete etc) se afla la mezanin, undeva intre parter si etajul unu

partea de sus a usii se face la acelasi nivel cu partea de sus a ferestrelor, in general, asta daca cladirea nu are ferestrele pe doua nivele

exista si exceptii, ca in poza de mai jos, numai ca intrarea in cazul acesta este accesul inr-un gang care da intr-o curte interioara, de obicei, iar din el se intra stanga/dreapta in cladire

Toate cele bune,
LDH
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Joi Apr 26, 2007 5:10 pm

Haky iti doresc succes in ceea ce vrei sa realizezi. Totusi, ideea subsolului de bloc nu mi se pare excelenta mie personal. In primul rand, intr-un subsol de bloc este foarte multa umezeala, lipsa de lumina naturala si pe langa asta, poti fi sigur ca peste un an administratia nu-ti va cere sa parasesti spatiul acela? Si atunci ce ai sa faci cu toata diorama? Mai bine 2 metri pe un metru in propria casa.
Iar daca vrei sa te mandresti cu frumusetea de diorama la vreun prieten, il plimbi in subsolul blocului? Sau daca se va sparge vreo teava pe acolo si toate trenuletele or sa devina submarine? :-? Mai bine.... 2/1 ... in casa ta. :D
Haky

Mesaj de Haky » Joi Apr 26, 2007 9:36 pm

Inteleg ce vrei sa spui,dar acel subsol e amenajat,nu este pic de umezeala si e inchis cu usa de metal,iar la noi nu e ca la voi la capitala cu administrator,sunt asociatii de locatari cu sediul amenajat care cuprind cate un cartier din oras.
Acel subsol amenajat de mine il am,ca sa zic asa,de 27 de ani si nu au fost vreo data probleme,nici chiar cu inundatiile.E cel mai bun loc ca marime pentru a face o macheta si acolo nu e nici o problema ca lucrez la macheta si fac mizerie :grin:
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”