sine model vechi sau cele noi tip "I"

Aici gasiti mesajele spam si cele care incalca regulamentul, sau mesajele care deraiaza de la subiect

Moderatori: Gam3, rally, Gam3, rally

maniac_the_evil

sine model vechi sau cele noi tip "I"

Mesaj de maniac_the_evil » Mie Apr 19, 2006 6:54 pm

Am trenulete din 1980 care am impresia ruleaza mai pe sine model vechi decat pe cele noi tip " I ". Pe celel noi deraiaza mai usor, dar probabil ca este o problema de locomotive.
Macazurile noi sunt mai instabile decat celel vechi.
Astept pareri insensul asta.
maniac_the_evil wrote
sesamcave

Salut ,maniac the evil !

Mesaj de sesamcave » Joi Apr 20, 2006 2:42 am

Pai,in primul rand la ce fel de trenulete te referi? La ce scara? Sunt HO ,TT, N ,Z ? Spre ex.eu sunt cu HO 1:87,dar am avut si TT 1:120.
De vreo 3 ani am trecut si eu de la sina profil U la sina profil I.
Este o diferenta ca de la cer la pamant,ca sa zic asa.
In primul rand contactul intre sine este net superior in cazul sinei profil I.
Apoi,eu am mai mult vag+locomotive vechi(lima,piko etc..) care se comporta mult mai bine pe sina model nou decat pe cea veche. Vagoanele"alearga"mult mai bine pe acest nou model de sina,chiar daca sunt model vechi. Sinele profil I pe care le am acasa sunt PIKO-MEHANO ,PILZ, FLEISCHMAN, iar macazele sunt cele mai multe de la PIKO,dar am si cateva de la ROCO si MEHANO. Aceste sine si macaze le-am transpus pe un blat de lemn,facand o diorama,ce-i drept mai am f. mult de lucru la ea. Vreau sa-ti spun ca altfel arat sina asta noua fata de cea veche + ca macazele sunt mult mai bune decat cele vechi de pe vremuri (parerea mea :D ). Ca sa nu mai spun ca locomotivele culeg mai bine acum curentul din sina,decat daca as fi folosit sina de tip U.
Una peste alta,te sfatuesc sa treci la noul model de sina-I - pentru ca merita cu varf si indesat .
P.S.
Treaba se schimba daca ai trenulete PIKO pe N- 9 mm. Aceste trenulete nu pot merge decat pe sina veche model Piko (asta stiu din ce am mai citit pe aici,cred ca mai mult te pot ajuta cei care au trenulete pe 9mm.)
Sper sa-ti fi fost de folos acesta mica explicatie.
Sa ne auzim cu bine !
HO...HO...HO.....si HOe...HOe...HOe...dragii mosului....
http://modelism-feroviar.blogspot.com/
http://caiferate.21.forumer.com/

Roco Multimouse.....Am aceasta centrala ...
DORIN

Mesaj de DORIN » Lun Mai 29, 2006 11:03 pm

este bine de stiut la ce scara sunt trenuletele tale asa cum bine a spus antevorbitorul meu. apoi ar trebui stiut ce marca sunt (probabil PIKO modelele mai vechi). si nu in ultimul rind ce sina profil ,,I " folosesti. e bine de stiut ca unele modele mai vechi de trenulete, avind la roti buza bandajului mai maricica (decit cele noi), folosite pe sina de 2,1 mm profil ,,I" ating cu aceasta buza a bandajului suruburile de pe traverse. folosite in schimb pe sina de 2,5 mm cu acelasi profil, aceasta problema nu mai apare. daca nu te lamuresti, da-ne mai multe amanunte, dar daca spui ca trenuletele deraiaza pe noua sina cred ca asta e problema. cumpara numai sine noi de 2,5 mm (inaltime).
PARFUMUL DE EPOCA INTRETINE PASIUNEA ...
Scrie răspuns

Înapoi la “Mesaje offtopic”