Anunt important: [Local Link Removed for Guests]
Momentan sunt probleme cu trimiterea email-urilor spre yahoo, va rugam sa folositi seciunea Contact daca aveti probleme cu primirea email-urilor de resetare a parolei sau activarea contului

Ce camera video?

Discutii diverse despre orice
tyco

Mesaj de tyco » Lun Iun 11, 2007 9:52 pm

Am trimis un mail la site-ul camere digitale pentru a primi o lamurire cu privire la siteul prezentat de ei pe site ...in functie de asta ma voi gandi ce sa cumpar, fiindca nu risc sa cumpar din strainatate, taxele postale fiind prea mari pentru mine
[Link Removed for Guests]
tyco

Mesaj de tyco » Mar Iun 12, 2007 3:04 pm

Am primit si raspunsul de la ei. Modelul de pe site este NV-GS230EP-S. Cea ce inseamna ca este dotata si cu sabilizator optic de imagine. Cred ca acesta este modelul pe care il voi achiyitiona. Daca aveti insa si alte propuneri sunt deschis ;)
shoppy

Mesaj de shoppy » Mar Iun 12, 2007 8:01 pm

Pai Sony are Steady Shot si apoi Super Steady Shot de vreo 10 ani la partea de stabilizator de imagine. Dar daca tot e la moda reinventarea rotii la cei care incearca sa fure clientii Sony (vezi Canon, Panasonic, etc), asta e.
tyco

Mesaj de tyco » Mar Iun 12, 2007 8:03 pm

Insa din pacate rezolutia lasa de dorit...la pretul accesibil mie :(
Ce ar avea sony mai bun la un pret accesibil ar fi asta [Link Removed for Guests] Insa nu are 3 senzori CCD :(
shoppy

Mesaj de shoppy » Mar Iun 12, 2007 8:11 pm

Da, cine vrea Sony trebuie sa scoata banul.
tyco

Mesaj de tyco » Mar Iun 12, 2007 8:15 pm

Eu nu vreau sony, vreau o camera buna la un pret moderat (1500). Mai mult nu prea am de unde scoate.
Sony sunt camere bune, insa cele de nivel semi profi sunt cam scumpe :(
srazvi

Mesaj de srazvi » Sâm Iun 16, 2007 3:15 pm

De la tine am linkul [Link Removed for Guests] sau nici una de acolo nu te atrage? :grin: Mai precis primele doua pagini de aici [Link Removed for Guests] se incadreaza in bugetul tau daca n-ai mai luat trenulete :lol:
Imagine
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Sâm Iun 16, 2007 3:34 pm

@tyco

am avut 2 camere sony pana acum si daca ar fi sa imi cumpar a 3a,tot sony imi iau,am aparat de foto sony,pretul e un pic mai mare insa rezultatele sunt peste asteptari.gasesti o sony foarte buna intre 500-700 €,nu te mai uita ca are sau nu hdd sau alte treburi,iti trebuie un zoom bun(optic si digital),lentile carls zeiss de preferinta,steady shot (au toate) si minimum 3-4 megapixeli.....aa,si un memorystick mare :grin:
Cosmin
tyco

Mesaj de tyco » Sâm Iun 16, 2007 5:24 pm

cosmin78 scrie:si minimum 3-4 megapixeli
8O 8O 8O 8O Pai cu 3-4 MP sunt camerele profesionale de 2000-3000E. De unde atatia bani. Singura camera ce se apropie de de rezolutia pe care ai specificat-o si se incadreaza in bugetul meu este cea panasonic. Rezolutia normala la o camera video este de 800.000 px.
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Sâm Iun 16, 2007 6:14 pm

atunci i-ati un aparat de fotografiat,un cybershot,poti sa filmezi in voie,daca ai mstyck mare.calitatea e buna si pretul unui sony este in jur de 250-300€(si 5-7megapixeli)
Cosmin
connectorxp

Mesaj de connectorxp » Dum Iun 17, 2007 12:02 am

cosmin78 scrie:atunci i-ati un aparat de fotografiat,un cybershot,poti sa filmezi in voie,daca ai mstyck mare.calitatea e buna si pretul unui sony este in jur de 250-300€(si 5-7megapixeli)
Iarasi comparam merele cu perele :-? , cu toate ca noile modele de Cyber-Shot au filmare de calitate buna "MPEGVX" , nu pot intrece o camera video , iar Tyco spunea ceva de un 3CCD , la mine singurul aparat 3CCD este un GS-180EP de pe vremea bunicii care asteapta lichidarea de stoc , momentan costand 1800 lei .

O camera High Definition e costisitoare pe mai multe parti : camera propiu zisa , aparatura de procesat e scumpa si "tv-ul" pe care sunt vizionate filmarile e scumpicel .

Profesionistii din Televiziuni au 3CCD-urile acela de trebuie sa fii un "Stalone" ca sa le manevrezi , dar lucreaza cu casete miniDV , cei drept profi , dar ei merg pe casete din diverse motive .

Recent am testat un Panasonic H20 (1CCD , HDD 30 GB si SDHC) si pot spune ca desi ideea de HDD e buna , pe partea de filmare in mediu iluminat exclusiv de lampi fluorescente lasa de dorit , in acest mediu putine echipamente dand rezultatele asteptate .

Eu zic sa mai stai din simplul motiv ca de Craciunul acesta vor fi ceva mai ieftine , si acuma mai sunt loturi din 2006 cu preturile specifice acelei "epoci" .
The Brain: Pinky, are you pondering what I'm pondering? Pinky: I think so Brain, but if you replace the P with an O, my name would be Oinky, wouldn't it?
tyco

Mesaj de tyco » Dum Iun 17, 2007 12:06 am

Mie mi-ar trebui cat de repede o camera video, fiindca anul acesta tocmai am intrat in a 12a si la anu voi da bacul. Doresc sa fac putina pregatire pentru facultate fiindca vreau sa dau la UNATC la regie TV/Film. De aceea imi trebuie o camera cat mai profesionala posibil....sau mai simplu imi cumpar linii pentru o diorama si am scapat de toate problemele cu achizitionarea unei camere video :-D
connectorxp

Mesaj de connectorxp » Lun Iun 18, 2007 12:02 am

Bagi banii in trenuri si ai scapat de stress si eventual cumperi o minicamera feroviara :D .

Ca oricum acolo o iei de la o sau eventual daca te tine punga te bagi la un curs .
The Brain: Pinky, are you pondering what I'm pondering? Pinky: I think so Brain, but if you replace the P with an O, my name would be Oinky, wouldn't it?
tyco

Mesaj de tyco » Lun Iun 18, 2007 12:05 am

Mdeah din pacate nu exista curs de asa ceva in Arad :(
Aveam insa un scenariu scris de mine pe care as fi dorit sa il filmez, scenariu denumit trenul vietii (nici aici nu las la o parte trenurile), film a carei actiune se petrece toata intr-un tren (faina locatie nu ;) ) si care vrea sa ilustreze o comparatie care mie mi-a placut, si naume ca viata este ca o calatorie cu trenul. Poate o pot filma cu un aparat foto :)
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii pe marginea liniei”