Anunt important: [Local Link Removed for Guests]

Nebunia din mansarda

Diorama la care lucrez

Moderator: rrzxxx

Scrie răspuns
DORIN

Mesaj de DORIN » Mie Oct 15, 2008 2:32 pm

toata admiratia BOGDAN I ! tu esti unul dintre putinii care produc constant si la care se vede progresul muncii depuse. treaba asta are pe linga avantajul estetic si unul foarte practic. producind constant capeti tot mai multa experienta si asta duce la o crestere a productivitatii. adica dupa 10 peisaje facute al 11 - lea se face mult mai repede pentru ca deja ai prins chichitele si nu te mai cramponezi in detaliile tehnice care ocupa practic peste 50 % din timpul de realizare a unei lucrari in machetism. (ma refer la timpul petrecut pentru descoperirea unei combinatii optime de culori, a unei metode eficiente de a da o gaura intr-un loc mai greu accesibil, la gasirea materialelor potrivite pentru realizarea unor detalii, etc)
SUCCES!
Toate cele bune!
PARFUMUL DE EPOCA INTRETINE PASIUNEA ...
jeli

Mesaj de jeli » Mie Oct 15, 2008 3:40 pm

superb.felicitari.
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Joi Oct 30, 2008 8:01 pm

La mine in beci incet incet nu mai trebuie sa aprin lumina din incapere . :grin: nu de economie este vorba ,iar factura este platita la zi :grin:
Sudorii mei lucreaza de zori si monteaza stalpi de iluminat si lumini in cladiri
Imagine

Remizele au incet incet una cate una lumina iar acarul de la placa turnanta noaptea st cu ochelari de soare din cauza luminii de la noile proiectoare montate

Imagine

Si vagoanele etajate (garnitura de 4) de la Piko au primit lumini

Imagine

Imagine
[Link Removed for Guests]
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Joi Oct 30, 2008 8:04 pm

In depolul din beci au poposit si 2 garnituri cu 2 locomotive proaspat iesite din fabrica

Prima locomotiva :
BR 57 - ROCO CU PARFUM DE CFR
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Si o poza care-mi place foarte mult
Imagine
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Joi Oct 30, 2008 8:15 pm

BR 42 BLINDATA SI CAMUFLATA - LILIPUT

Imagine
Imagine

Amandoua locomotivele apartin EP II au decodor digital essu cu sunet si cat de curand o sa scoata si fum .

Si ca tot se lumineaza oraselul din beci el trebuie si aparat ... de cine altfel decta de o garnitura de razboi EP II LILIPUT
Vagonul antiaerian si noile pleoape
Imagine
Reflectia farurilor pe sine
Imagine
Vagon pentru trupe - EP II Liliput ,neasteptat de multe detalii, manerele sunt din metal ,tampoane functionale,interior detailiat .
Imagine
Vagon platforma EP II Liliput cu blindat
Imagine
5 Vagoane platforma pentru tonaj greu EP II cu tancuri ROCO .
Imagine
Vagon munitie si marfa EP II Liliput
Imagine

Poza cu cele 2 garnituri
Imagine

Si 2 poze cu iz de vechi ,fum ,abur ..
Imagine
Imagine
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Joi Oct 30, 2008 10:25 pm

nici nu gasesc pietre sa arunc, chiar daca as vrea. pur si simplu e superb. ce as vrea sa ma mut in pivnita la tine. eu zic sa deschizi pivnita la public.
Michael

Mesaj de Michael » Vin Oct 31, 2008 11:42 am

Salve,

Garnitura militara arata f. bine :-P excelent..
Br 42 cum se comporta (mecanic), la decodor cu ce sunet l-ai programat?
Fotografiile...fara comentarii :|

Bafta

Mihai
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Vin Oct 31, 2008 12:50 pm

BR 42 are tenderul in intregime din metal , tractiune pe 4 osii cu garnituri de frictiune , cuplarea motorului cu rotile se face prin roti dintate ,are volanta .
Locomotiva este grea are lest in cazan , rotile mari cele din mijloc au garnituri pe ele pentru a nu sarii de pe sine in curbe stranse .Eu am rulat-o si pe sine R2 PIKO la viteza maxima si nu a schitat nimic , peste macaze trece fara probleme .
Decodorul - este pregatita sa pui decodor normal , cu sunetul mi-am cam blestemat zilele deoarece difuzorul l-am lipit de tavanul marchizei iar firele a trebuit sa le maschez si sa le trec in tender (unde e decodorul) iar tenderul este din metal :grin: (freza,burghiu,pila fina) dar am reusit.
Un alt plus locomotiva este pregatita pentru generator de fum Sheute . Cumperi generatorul si pur si simplu il indesi in horn (acolo avand lamele de contact)
Sunetul este cel pentru locomotive cu 2 cilindri sau BR 52 .
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Lun Dec 08, 2008 12:07 am

La expo de la Brasov am hotarat sa mai adaug o aburoasa la parcul de pufaitoare .
Dupa ce mi-am clatit ochii printre diferitele standuri care imi incantau privirea am hotarat ca trebuie sa-mi iau o locomotiva Pacific ca doar prima locomotiva in care am inteles ce inseamna sa aduci la viata o asemenea bestie a fost Pacificul care tracteaza Dracula Expresss .
Zis si facut - EP I , Pacific ......... ce sa fie ....
Liliput Badische IVh64 "tata Pacificurilor "
Tender de metal , osii din metal ,biele din metal , rotile purtatoare au spite si un sistem ingenios de amortizoare pentru fiecare osie , faruri cu SMD-uri calde , pregatita pentru generator de fum , 2 bungulite pline de briz-brizuri care probabil le voi lipi la batranete , o pungulita cu praf de carbune in caz ca ai chef de wheathering , detalii in cabina foarte realiste , inmatriculare conform epocii respective , garnituri de frictiune la 2 osii de la tender , motor cu volanta si 5 poli , tampoane din metal si functionale .
Urmeaza niste poze cu bijuteria
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Lun Dec 08, 2008 12:10 am

Si cum intr-o remiza cu locomotive cu aburi exista si piese si componente am cumparat tot de la Liliput acest vagon
Imagine
Este un vagon pe care sunt asezate 3 osii cu spite pentru aburoase , osiile sunt din metal .
Pentru a da o nota de realism si a-i da de lucru macaragiului sef i-am pus o greutate in carlig
Imagine
Montalbano

Mesaj de Montalbano » Lun Dec 08, 2008 12:18 am

Realism... :-D :-D Foarte expresiva "regia".De finete.
Apropo de locomotiva: Intotdeauna ma vor fascina gratia si echilibrul metalelor epocii, [asa cum e si cu perioada Art-Deco-aluzie la fierul forjat de la Metroul Parizian...], minunatii de metal ai unei epoci cand mesterii faceau arta nene ,fara sa stie acest lucru, modesti in firea lor,dar exceptionale rezultate...Pe care noi si alte generatii le admiram fara rezerve...Parerea mea...Superba dantelarie in metal, insufletite masinarii au fost [sunt inca ] masinile cu aburi... :grin:
Va salut,
<a href="http://montalbano.nasol.ro"><B>Montalbano Feroviar Petrolist</B></a>
mixu

Mesaj de mixu » Lun Dec 08, 2008 12:52 am

super poze 8)
de locomotiva no comment
COObra

Mesaj de COObra » Lun Dec 08, 2008 7:59 am

deci..... :aplauze:
:cafea:
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Lun Dec 08, 2008 8:37 am

superba locomotiva.
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Lun Dec 08, 2008 9:04 am

Frumoasa de tot locomotiva badeza, Bogdan, s-o stapanesti sanatos!

Este un model superb realizat (l-am vazut pe viu) si imi place in mod deosebit faptul ca este epoca I-a....

De acord cu ceea ce spui, Montalbano, oamenii epocii respective stiau sa faca arta autentica din metal. Din pacate, aceasta arta pare sa se fi pierdut pentru totdeauna in secolul plasticului...

Bogdan, si daca zici ca este "tatal" Pacificurilor, probabil ca bavareza S3/6 ar fi "mama", nu? ;-)
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”