Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Nebunia din mansarda

Diorama la care lucrez
Scrie răspuns
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Mar Sep 09, 2008 5:44 pm

ok. acum stiu. cand sosesc in brasov aduc si ceva resturi la HO si vizitez diorama. chestia e ca mie imi place sa plec cu amintiri de prin beci: o portiune din diorama, o sina, o garnitura intreaga :D
[Link Removed for Guests]
stageexp

Mesaj de stageexp » Mar Sep 09, 2008 8:14 pm

cosmin78 scrie:
stageexp scrie: Pentru a nu aparea imagini blurate (miscate) va fi necesar sa folosesti in acest caz un trepied sau un alt suport pentru camera.
....sau daca aparatul este prevazut,se foloseste optiunea pentru obiecte
in miscare,simbolul fiind o silueta sportiva,inclinata
Ai dreptate privind folosirea acestei optiuni, dar atentie: unele camere utilizeaza setarea pentru sport in scopul "inghetarii" miscarii, deci prin folosirea unui timp de expunere scurt, contrar a ceea ce am sugerat eu, ori acest deziderat se va obtine mai ales in iluminarea diurna doar prin cresterea sensibilitatii relative ISO sau a diafragmei, lucru care ne aduce de unde am plecat :grin: .

Ca idee, cel mai bun lucru este sa experimentezi utilizand diferite setari, dupa care sa recuperezi datele de expunere cu o aplicatie specifica (de exemplu irfanview), urmand a utiliza pentru toate fotografiile care se expun in parametrii identici setarile respective.

numai bine
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Mar Sep 09, 2008 10:27 pm

PS .Capitolul foto am un NIKON D 80 ,pot selecta de la 1 la 12 puncte de .'interes' orizontal,vertical , diagonala sau in n locuri .... pozele ies cum vreau eu sa iasa :-P
PS 2 Am terminat liceul de arte (grafica pe calc) deci iara :-P
PS 3 Iau taxa pentru cine imi mai umple topicul :-P
:-P :-P :-P :-P :-P :-P
Ultima oară modificat Mar Sep 09, 2008 10:34 pm de către BOGDAN I, modificat 1 dată în total.
stageexp

Mesaj de stageexp » Mar Sep 09, 2008 10:31 pm

:-D
ok, scuze pentru poluare, la anu' in vara cand trec prin Brasov vin cu (me)taxa.
M-am gandit ca exista posibilitatea sa le vrei asa, dar pentru orice eventualitate m-am bagat in seama :grin: .
Or sa citeasca si altii, si or sa aiba o info in plus, nici eu nu m-am nascut invatat. Profit de orice ocazie sa invat cate ceva, daca pot ajuta si pe altii cu atat mai bine.

PS
Ma gandeam io ca exista niscai element artistic la baza, ca prea arata bine ceea ce se gaseste prin beci.
Ultima oară modificat Mar Sep 09, 2008 10:37 pm de către stageexp, modificat 1 dată în total.
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Mar Sep 09, 2008 10:35 pm

5 LEI :-P
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Mar Sep 09, 2008 10:37 pm

@stageexp

se poate seta pentru modul "sport" si modifica manual timpul de expunere...la
valoarea dorita,sau necesara deschiderii diafragmei...la orice aparat reflex
in cazul lui Bogdan,nu are decat sa umble pe la butoane,daca vrea pronfuzime
mare....

@Bogdan

iti promit ca la prima vizita in beci,am sa iti las si spaga si taxa pentru poluare :mrgreen:
Cosmin
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Dum Sep 14, 2008 3:37 am

BOGDAN I scrie:PS .Capitolul foto am un NIKON D 80 ,pot selecta de la 1 la 12 puncte de .'interes' orizontal,vertical , diagonala sau in n locuri .... pozele ies cum vreau eu sa iasa :-P ...
cu mici exceptii, prietenii stiu de ce :-P :-D
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Vin Oct 10, 2008 12:05 am

I'm back
Dupa ce am terminat cu modulele pentru proiectul X am zis hai sa revenim in beci .
Si am descoperit vechea mea pasiunea - Iluminatul cladirilor
Iata rezultatul dupa 2 nopti prin beci
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Si cum am racordat oraselul la curent iata au aparut si romanii :twisted:
Fara curent
Imagine
CU CUrent
Imagine
La urmatoarea sedinta foto sper sa mai pozez macar urma vagonului :twisted: :evil: ca in fata sudorului iscusit Made in Ro totul de taie
Imagine
Am pus lumina de veghe la parcul rece de aburoase poate nu dispar :|
Imagine
In gara liniste
Imagine
Imagine
Imagine
Acceleratul de BONN are intarziere asa ca mi-am permis sa fac niste poze de pe sine
Imagine
Imagine

Cam asta este momentan
Peronul si cladirile sunt luminate cu riglete cu SMD galbene (pentru vagoane :| )
Sudorii romani sunt de la Noch iar torta (ledul care palpaie neregulat simuland arcul electric de la Viessman)
rally

Mesaj de rally » Vin Oct 10, 2008 8:55 am

Nice man !!! :aplauze: :aplauze:
Dar un filmulet cu sudorii nu te chinui sa-l faci ? Platesc drepturi de autor... sa-l postez la mine :wink:
rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Vin Oct 10, 2008 10:17 am

Danke
Se rezolva , pentru "impingatorul de cutiute" orice , vine sambata si duminica si ma apuc de filme cu sudori. :grin:
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Vin Oct 10, 2008 1:56 pm

mai Bogdane, Herr Pasulke, impiegatul de miscare ce dracu' pazea la ora aia de-ai ajuns intre sine cu aparatul foto si cu trepied (ca ai avut sigur trepied ca altfel iesea miscata)? iar dormea in post!

sa-i tragi penalizare 200 din salar pentru incompetenta si sa-i spui ca daca mai lasa fotografii pe sine noaptea il pui la Ausbesserungwerk la spalat vagoanele care vin de pe front! :-D
toate cele bune,
HR
jeli

Mesaj de jeli » Vin Oct 10, 2008 5:04 pm

respecte pt toti cei de aici.eu nu ma pricep la modele de locomotive sau vagoane,dar imi place foarte mult lucrarea pe care o faci.felicitari.o sugestie?sa lucrezi mai mult si mai repede sa vedem finalizarea cit mai repede. :-P
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Vin Oct 10, 2008 5:15 pm

Finalizarea dioramei
NEVER EVER
Noaptea pe langa prietena, vise erotice , cai verzi pe pereti,bani ,etc visez si ideiile pentru diorama , deci ,in concluzie , dupa cum spuneam
NEVER EVER :grin: :-D :grin:
Normal eu trebuia sa lucrez cu ipsos si la relief sa inchid circuitul 4 (cel cu viaductul) dar de fiecare data cand cobor in beci ma apuc de ce imi place in acel moment , nu am un dedline , targete , hai repede (gen modulele de la proiectul X) .
Acum 3 zile am coborat in beci am invartit 2,3 trenuri , am mai curatat sinele si cam asta a fost , echivalentul a 2 ore de liniste .
Este vorba de hobby = pasiune = modelism = arta = liniste = cugetare = ideii si pot continua la nesfasit .
mpursu

Mesaj de mpursu » Vin Oct 10, 2008 5:30 pm

BOGDAN I scrie:...hobby = pasiune = modelism = arta = liniste = cugetare = idei si pot continua la nesfasit .
Excelent spus! :aplauze: :aplauze: :aplauze:
Totalmente de acord! 8)
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Mar Oct 14, 2008 11:07 pm

2 filmulete cu sudorii in actiune (HO de data asta)
PS. Are si sonor :fluierat:
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”